Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je izdalo naloge za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta in poveljnika oboroženega krila Hamasa Mohameda Deifa. Slednji naj sicer ne bi bil več živ, je pred tremi meseci sporočila izraelska vojska.
Nalogi so povezani z domnevnimi vojnimi zločini in zločini proti človeštvu med dogodki 7. oktobra, ko so palestinski borci napadli Izrael, ter izraelsko ofenzivo v Gazi.
Tožilec ICC Karim Khan, ki je maja vložil zahtevo za izdajo nalogov za aretacijo, vztraja, da so Netanjahu, Galant in trije visoki predstavniki Hamasa – Mohamed Deif, Ismail Hanija in Jahja Sinvar – kazensko odgovorni za omenjene zločine. A sta za Hanijo in Sinvarja naloga umaknjena, saj je njuna smrt potrjena. V primeru Deifa pa ne obstaja zadosti dokazov za potrditev njegove smrti, čeprav Izrael trdi, da je bil ubit julija v napadu na Han Junis.
Tako Izrael kot Hamas očitke zavračata. Po navedbah britanskega BBC je urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja izdajo naloga za prijetje označil za antisemitsko potezo, ki je enakovredna sodobnemu Dreyfusovemu procesu. Omenjeni proces se po besedah STA nanaša na “politični škandal s konca 19. stoletja, ki je razdelil Francijo, potem ko je bil judovski častnik francoske vojske Alfred Dreyfus po krivem obtožen izdaje in vohunjenja za Nemčijo”. “Predsednik vlade ne bo popustil pritiskom, ne bo se pustil odvrniti in se ne bo umaknil, dokler ne bodo doseženi vsi vojni cilji,” so še sporočili in dodali, da se bo po njihovo zgodba z nalogom končala tako kot Dreyfusova afera.

Izraelski predsednik Jicak Hercog je ocenil, da gre za temačen dan za pravosodje in človeštvo. Izdajo nalogov za prijetje Netanjahuja in Galanta namreč označuje kot “škandalozno odločitev, ki je v posmeh vsem, ki se borijo za pravičnost”. Hamas pričakovano pozitivno gleda na naloge za aretacijo Netanjahuja in Galanta. “To je pomemben korak k pravici (…), vendar ostaja omejen in simboličen, če ga z vsemi sredstvi ne bodo podprle vse države po svetu,” je povedal član Hamasovega politbiroja Basem Naim.
Šest mesecev po prošnji tožilstva je prišlo do sprejetja omenjene odločitve. Razlog za zamudo je povzročila menjava članov sodniškega panela. Ob tem je bilo mogoče s strani Izraela, ki sicer ni član ICC, slišati kup kritik na račun slovenske sodnice na ICC Beti Hohler, ki je romunsko kolegico nasledila potem, ko se je ta za odstop odločila iz zdravstvenih razlogov. Nepristranskost naj bi bila pod vprašajem, ker je pred imenovanjem delala v uradu tožilca Khana.
Ž. N.