Romi iz novomeškega romskega naselja Žabjak-Brezje so v začetku tedna ostali brez vode, potem ko je Komunala Novo mesto odklopila 32 nelegalnih priključkov. Sicer nimajo natančnega podatka, koliko Romov je ostalo brez vode, saj pri nelegalnih priključkih ni bilo mogoče izdajati računov. Po podatkih imajo številne osebe, kar 340 Romov, prijavljeno stalno prebivališče na enem naslovu – Brezje 12.
Na komunali so za STA pojasnili, da imajo gospodinjstva še vedno možnost urediti priključke, vendar do zdaj tega ni storil še nihče. Nelegalni priključki so podjetje mesečno oškodovali za približno 5700 evrov.
Kot smo poročali, je romsko naselje Žabjak-Brezje, v katerem živi okoli 700 Romov, Mestna občina Novo mesto med letoma 2019 in 2020 opremila z javnim vodovodom. Takrat je bilo vzpostavljenih 77 legalnih priključkov, vendar se je kasneje na vodovodno omrežje nelegalno priklopilo še 32 gospodinjstev. Komunala je te gospodinjstva večkrat pozvala k legalizaciji, ki vključuje podpis pogodbe in plačilo prispevka za ureditev merilnega mesta, a mnogi tega niso storili.
Vodja novomeške enote Centra za socialno delo (CSD) Dolenjske in Bele krajine Alen Pust je za STA pojasnil, da lahko CSD gospodinjstvom pomaga pri postopku legalizacije. Stroške priključkov bi lahko odplačevali obročno iz socialnih transferjev. Nekateri Romi so to možnost izkoristili, a večina se zanjo ni odločila. Od 32 nelegalno priključenih gospodinjstev jih je 14 legaliziralo priključke, preostalih 18 pa je do 18. novembra ignoriralo pozive komunale. Zaradi neukrepanja jim je podjetje v ponedeljek odklopilo vodo.
340 Romov je prijavljenih na enem naslovu, škode za 5700 evrov
Komunala navaja, da nimajo natančnega podatka, koliko Romov je ostalo brez vode, saj pri nelegalnih priključkih ni bilo mogoče izdajati računov. Po podatkih imajo številne osebe, kar 340 Romov, prijavljeno stalno prebivališče na enem naslovu – Brezje 12.

Septembra letos je komunala v naselju vzpostavila skupno vodomerno mesto, ki je pokazalo, da mesečna izguba vode znaša 3000 kubičnih metrov. Zaradi tega je podjetje mesečno oškodovano za 5700 evrov.
Komunala poudarja, da je naselje Žabjak-Brezje izjema, saj v drugih romskih naseljih ne beležijo tako množičnih nelegalnih priklopov.

Občasno odkrijejo posamezne nelegalne priključke, večji problem pa predstavlja neplačevanje računov za porabljeno vodo. Da bi olajšali plačevanje, lahko Romi s pomočjo CSD uredijo, da se računi odštevajo neposredno iz socialnih transferjev. Po Pustovih besedah trenutno na ta način svoje stroške poravnava približno 400 Romov od skupno 3000, ki živijo na območju Dolenjske in Bele krajine. Število Romov, ki izberejo ta način, se postopno povečuje.
Pust je izpostavil, da so postopki za ureditev plačevanja iz socialnih transferjev birokratsko zahtevni in vzamejo veliko časa strokovnim delavcem na CSD, zato novomeška enota CSD z Mestno občino Novo mesto razpravlja o možnosti zaposlitve dodatne osebe za administrativno podporo.