Meloni predlaga: Nato varnost za Ukrajino, tudi brez članstva

Datum:

Italijanska premierka Giorgia Meloni pravi, da je potrebno Ukrajini zagotoviti varnost Nata brez dejanskega članstva v vojaškem zavezništvu.

V četrtkovem govoru ob robu srečanja voditeljev Evropske unije v Bruslju je dejala, da moramo razmišljati o trajnejših rešitvah od pošiljanja evropskih mirovnih enot v Ukrajino.

Razširitev določila 5. člena Nata, klavzula o kolektivni obrambi, ki zavezuje članice, da se medsebojno ščitijo, bi bila po njeno veliko bolj učinkovita.

Do omenjenega predloga prihaja v času, ko evropski voditelji iščejo načine, kako podpreti Kijev, medtem ko si administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa prizadeva za hiter konec triletne vojne. Ameriški obrambni minister Pete Hegseth je sicer prejšnji mesec zavrnil članstvo Ukrajine v Natu.

Foto: epa

To je prvič, da je Melonijeva tako jasno podprla idejo, poroča Bloomberg. Čeprav italijanska premierka tudi na račun tega, da je bila med redkimi voditelji povabljena na Trumpovo inavguracijo, velja za potencialnega posrednika med Evropo in Trumpom, predlog najverjetneje ne bo deležen podpore s strani ZDA.

“To je nekaj drugega kot vstop v Nato, to namreč za države članice Nata pomeni razširitev pokritosti tudi na Ukrajino,” pojasnjuje Melonijeva.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Regulacija cen goriv podaljšana do sredine decembra

Vlada je sprejela odločitev o podaljšanju regulacije cen določenih...

S sporazumom med ZDA in Iranom bi slednji ohranil nadzor nad ožino Hormuz

Iranski mediji so se dokopali do osnutka sporazuma z...

Švicarji bodo v nedeljo odločali o omejitvi prebivalstva na 10 milijonov

V nedeljo, 14. junija, se bodo Švicarji na referendumu...

Minister Šircelj: “Časovnica zmanjševanja javnofinančnega primanjkljaja še ni jasna”

Finančni minister Andrej Šircelj pravi, da bo dinamika zniževanja...