Meta bo začela uporabljati “opombe skupnosti”

Datum:

Meta je napovedala uvedbo novega orodja za moderiranje vsebine, imenovanega Community Notes, ki bo za spremljanje dezinformacij uporabljalo množično pridobivanje informacij. To orodje bo temeljilo na odprtokodnem algoritmu, ki ga je razvilo podjetje X Elona Muska za svojo podobno storitev.

V četrtkovi objavi na spletnem dnevniku je Meta razkrila, da bo opombe skupnosti (Community Notes) sprva uporabljalo X-ov algoritem, vendar ga namerava sčasoma prilagoditi in optimizirati za svoje aplikacije, kot so Facebook, Instagram in Threads.

“Ker so X-ovi algoritmi odprtokodni, lahko gradimo na njih, se učimo iz raziskav in izboljšamo sistem za naše platforme,” je zapisala Meta. Dodali so, da raziskujejo tudi možnost razvoja lastnih algoritmov za razvrščanje in ocenjevanje zapiskov skupnosti.

Izvršni direktor Meta, Mark Zuckerberg, je Community Notes januarja predstavil kot zamenjavo za preverjanje dejstev tretjih oseb v ZDA, ki ga je podjetje opustilo v sklopu širše spremembe politike moderiranja vsebine. Preizkušanje programa Community Notes se bo v ZDA začelo naslednji teden, uporabniki pa se lahko prijavijo kot sodelavci, če izpolnjujejo določene pogoje: biti morajo starejši od 18 let, imeti preverjeno telefonsko številko in račun, star vsaj šest mesecev.

Foto: EPA

Community Notes ne bo zajemal oglasov, temveč bo omogočil prispevanje zapiskov o skoraj vseh drugih oblikah vsebine, vključno z objavami Mete, vodstvenih delavcev podjetja, politikov in drugih javnih osebnosti. Zapiski ne bodo vplivali na vidnost vsebine ali njeno deljenje, ampak bodo dodali kontekst k objavam. Zanimivo je, da na zapiske skupnosti ni mogoče vložiti pritožb, prav tako ne bo dodatnih kazni za vsebino, označeno z njimi.

Meta je poudarila, da Community Notes ne bo nadomestilo za moderiranje vsebine, temveč dodaten način zagotavljanja konteksta. Zapiski ne bodo objavljeni, če jih ne podprejo sodelavci z različnimi pogledi, kar naj bi zmanjšalo možnost pristranskosti. Ne glede na večinsko mnenje sodelujočih zapisek ne bo objavljen, razen če ljudje z nasprotujočimi si stališči ugotovijo, da je koristen.

Omejitev zapiskov bo 500 znakov, vsaka opomba pa mora vsebovati povezavo, ki podpira njeno trditev. Sprva zapiski ne bodo razkrili avtorjev, saj Meta želi, da ocenijo vsebino zapiskov ne glede na to, kdo jih je napisal. Funkcija bo sprva na voljo v šestih jezikih, ki so pogosti v ZDA — angleščini, španščini, kitajščini, vietnamščini, francoščini in portugalščini — sčasoma pa bo razširjena še na druge jezike.

Po mnenju strokovnjakov, kot je profesor fizike Neil Johnson, Community Notes sicer lahko doda pomemben kontekst spletnim vsebinam, a ne more nadomestiti formalnega preverjanja dejstev. Johnson je opozoril, da obstaja tveganje, da bi sistem zlorabile organizirane skupine s svojimi načrti. Meta se je na te pomisleke odzvala z zagotovitvijo, da bo objava zapiskov odvisna od soglasja različnih sodelavcev, kar naj bi preprečilo organizirane kampanje za zavajanje sistema.

Foto: EPA

Meta namerava program razširiti po celotnih ZDA, ko bo po začetnem beta testiranju prepričana, da deluje, kot je bilo načrtovano. S programom Community Notes želi podjetje zmanjšati pristranskost in povečati transparentnost, kar naj bi izboljšalo zaupanje uporabnikov v dodajanje konteksta spletnim vsebinam.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

V Franciji 15-letni skrajni levičar zaklal sošolko

V šolskem napadu v zahodni Franciji je bila z...

Zakon, ki bo pohabil turistično ekonomijo, prestal prvo branje

Janez Janša je napovedal, da se bo zdravljenje začelo...

Bosanski mediji: Slovenija postala oaza dvomljivega kapitala Milorada Dodika in njegovih tajkunov

Poslanec Doma narodov Bosne in Hercegovine Zlatko Miletić je...

Bližajo se volitve: Na Otočcu so se srečali Kučan, Colarič in Budja

Tako kot so zvončki, trobentice in vijolice znak pomladi,...