Na meji s Hrvaško, preko katere mimo mejnih prehodov zadnje mesece prihajajo trume migrantov iz Pakistana, Alžirije in Maroka, bo v ponedeljek premier Marjan Šarec. V Ilirsko Bistrico, Kostel in v Črnomelj bo premier potoval z notranjim ministrom Boštjanom Poklukarjem in generalno direktorico policije Tatjano Bobnar. Razlog za obisk so precej verjetno napovedi iz Italije, da bi tam lahko ponovno uvedli strog nadzor meje s Slovenijo in na njej postavili ograjo ali celo zid, da bi ustavili migrante, ki od nas potujejo k njim.
V prvega pol leta je na črno čez mejo iz Hrvaške v Slovenijo prišlo 5.345 migrantov. Lani v tem času 3.633. Nezakonitih prehodov meje je bilo 47 odstotkov več kot lani. To je ugotovila policija, ki je ta mesec skoraj neverjetno hitro, dva tedna prej kot prejšnje mesece, objavila poročilo o ilegalnih migracijah v prvih šestih mesecih. Grafično po mesecih je bilo povečanje po mesecih takšno:
Od tistih, ki jih policija odkrije, večino, ki ne zahteva azila, vrnejo na Hrvaško. V pol leta so jih 3.459. Del jih napove, da bodo zahtevali azil. Že to jim omogoči prosto gibanje in potem zbežijo na zahod. Tudi zato je Italija z julijem proti nam uvedla “skupni” mejni nadzor. V prvega pol leta letos je po podatkih policije zahtevo za azil napovedalo 2.178 migrantov. Zadnje čase manjši delež migrantov takoj po napovedi zbeži proti zahodu, ko zahteve še niti ne vložijo. Skoraj vsi preostali, ki res zaprosijo za azil, pa zbežijo pozneje. Že prej je nadzor proti nam, ker Slovenija ne nadzira svoje schengenske meje, uvedla Avstrija, ki ga že več let podaljšuje.
Kdo najbolj izrablja slab nadzor?
Podatki, od kod je v pol leta v Slovenijo prišlo največ ujetih migrantov, kažejo porast iz številnih držav, precej dramatičen je iz Alžirije, Maroka, Bangladeša:
Kako se povečuje vračanje migrantov na Hrvaško, kaže preglednica, povzeta iz poročila policije, v kateri so podatki za vse države:
Pri pomenu teh podatkov je dobro biti nekoliko previden. Pri vračanjih v Slovenijo so vsebovane tudi številke o vračanjih slovenskih državljanov iz sosednjih držav. V pol leta jih je bilo od 333 vrnjenih 23 naših državljanov.
Dosedanji trendi večanja števila migrantov, ki jih je policija opazila in popisala, ko so prišli čez našo “odprto” schengensko mejo s Hrvaško, so v primerjavi s celotnim lanskim letom takšni:
Celotno poročilo policije “ILEGALNE MIGRACIJE NA OBMOČJU REPUBLIKE SLOVENIJE” lahko preberete TUKAJ.
Peter Jančič / Spletnicasopis.eu