Ministrstvo za kulturo pod vodstvom Aste Vrečko z našim denarjem vztrajno nagrajuje svojo umetniško “ulico”, ki je trenutno koalicijo spravila na oblast. Koalicija je tako pred kratkim za “dodatke k pokojninam za izjemne umetniške dosežke” že tako privilegiranim umetniškim “upokojencem” zagotovila dodatnih 1500 evrov – prejemnikov maksimalnega zneska naj bi bilo kar 136. Kaj naj si ob takem razvratu mislijo državljani, ki so se upokojili kot navadni delavci in danes prejemajo zneske, nižje od preživetvenega minimuma in so tako po štirih desetletjih delovne dobe povsem odvisni na milost in nemilost države ter sordnikov?
Koalicija je sicer zakon 30. 1. 2025 po predhodnem vetu državnega sveta že potrdila, v največji opozicijski stranki SDS pa napovedujejo referendum. Referendum ima kar nekaj možnosti za uspeh, saj je dodobra razgrel slovensko javnost, ki že dve leti posluša, da denarja za višje pokojnine (običajnih smrtnikov) ni.
Tudi do 3000 evrov skupne pokojnine za izbrane
Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti pravico do omenjenega dodatka namenja slovenskim državljanom, ki z izjemnimi dosežki na področju umetnosti izkazujejo posebne zasluge za kakovost, pomen in prepoznavnost umetnosti v Sloveniji ali v tujini ter prejemajo pokojnino po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ali pokojnino v tujini. Višina dodatka bo vezana na višino osnovne pokojnine posameznika in na trenutek, ko bo podana vloga za dodatek. Zakonu je dodan seznam nagrad in priznanj za upravičenost do dodatka. Prejemniki Prešernovih nagrad bodo tako dobili tudi okoli tri tisoč evrov (neto) mesečne pokojnine, pol nižje bodo dobili nagrajenci Prešernovega sklada in predsednika republike.
V dveh desetletjih bodo tako zasluženi umetniki prejeli skoraj pol milijona evrov javnih sredstev na osebo, poleg osnovne nagrade 30.000 evrov, ki so jo že do zdaj prejemali za Prešernovo nagrado.
Po novem bo šlo za iztožljivo pravico
Izjemne pokojnine so se sicer izplačevale že zdaj, a po starem splošnem zakonu iz leta 1974, ki ga je podeljeval tudi drugim družbenim skupinam, med drugim komunističnim aparatčikom – tem so se posebne pokojnine podeljevale vse do leta 1990. Takrat to še ni bila iztožljiva pravica, medtem ko bo po novem zakonu to postala, kar pomeni, da gre za zabetonirano pravico, ki je “zasluženim” nihče nikoli več ne more odvzeti. Podobno pokojnino prejemajo tudi športniki – tudi predlagatelj “športnega” zakona Peter Vilfan.
V letih 2022 in 2023 je bilo podeljenih najmanj deset pokojnin zaslužnim, med njimi petkovemu “politkolesarju” Borisu A. Novaku.

Kaj pa običajni Slovenci?
Medtem se navadnim smrtnikom pokojnina niža – od junija bodo vsi prejeli za odstotek nižjo pokojnino iz naslova novega davka za dolgotrajno oskrbo. Prav tako bodo obremenjeni s 35 evri nekdanjega dodatnega zdravstvenega zavarovanja, ki se odteguje neposredno od pokojnine (torej ni več prostovoljno).
Miro Petek: brezmejna delitev denarja
Nekdanji svetovalec ministra za kulturo Miro Petek v komentarju za Nova24TV ne kritizira vseh nagrajenih umetnikov in poudarja, da je med dosedanjimi prejemniki teh pokojnin kar nekaj izjemnih slovenskih umetnikov in kulturnikov.

“Ministrica je nekajkrat omenjala naš mandat in ministra dr. Vaska Simonitija in prav takrat je bila ta pravica priznana najboljšim s posameznega področja. Res pa je, da hoče sedaj Vrečko vse skupaj devalvirati na način, da hoče ustvariti sistem, ki ji bo omogočal brezmejno delitev denarja njenim lumpenproletarskim podpornikom, trivialnim ter ustvarjalno impotentnim tovarišem, ki so za državo le strošek, brez dodane vrednosti,” je povedal Petek.
I. K.