V ponedeljek prihaja v Slovenijo misija Evropske ljudske stranke, ki bo preverjala stanje na področju vladavine prava, demokracije in medijev. Pred prihodom se je oglasil predsednik EPP, ki je v primeru problematičnih ugotovitev napovedal ustrezno ukrepanje.
“Za oceno zaskrbljenosti glede demokracije, svobode medijev in vladavine prava EPP pošilja visoko raven misije za ugotavljanje dejstev v Slovenijo. Če slovenska vlada, ki jo sooblikujejo tudi skrajno leve stranke, ogroža demokracijo ali temeljne svoboščine države, bo skupina EPP ustrezno ukrepala. Vladavina prava ni stvar pogajanj,” je zapisal na družbenem omrežju X.
Misijo EPP je pred dvema mesecema na novinarski konferenci napovedala evropska poslanka Romana Tomc. Kot je povedala, je namen misije preprečiti, da bi še naprej delali škodo demokraciji, rušili vladavino prava in ogrožali svobodo medijev. K temu je dodala, da skušajo tudi preprečiti situacijo, v kateri Slovenija zaradi kršitev vladavine prava ne bi bila več upravičena do evropskih sredstev.
“Misija bo ugotovila, kaj se dogaja, in bo opravila razgovore z nekaterimi posamezniki in institucijami v Sloveniji, da bi ugotovila dejansko stanje […] Skupina EPP bo uporabila vsa svoja parlamentarna pooblastila in ukrepe, ki jih ima na razpolago, da bi preprečila nadaljnjo škodo v Sloveniji,” je povedala na novinarski konferenci.
To assess concerns about democracy, media freedom & rule of law, the EPP is sending a high-level fact-finding mission to 🇸🇮
If 🇸🇮 government built also by far-left parties threatens the country’s democracy or fundamental freedoms, @EPPGroup will act. Rule of law is non-negotiable— Manfred Weber (@ManfredWeber) April 3, 2025
V Slovenijo prihaja pet članov misije in sicer podpredsednik EPP Tomas Tobé (Švedska), podpredsednica EPP Dolors Montserrat (Španija), poslanka Lena Düpont (Nemčija), poslanec Michał Wawrykiewicz (Poljska). Članica misije bo tudi slovenska poslanka in podpredsednica EPP Romana Tomc. Tiskovna služba EPP sporoča, da bo ob koncu misije (v ponedeljek zvečer) organizirana novinarska konferenca v pisarni Evropskega parlamenta v Ljubljani.
Da prihaja v Sloveniji do hujših kršitev vladavine prava, je EPP prepoznala že na dvodnevnem srečanju voditeljev strank v Berlinu januarja letos.
-
- Kot je zapisal predsednik SDS Janez Janša, EPP skrbi predvsem:
-
- spolitizirano sodstvo (primer Patria, Radonjić, STA, ukradena judovska vila …),
- ponovne zlorabe sodstva v politične namene tik pred volitvami (Trenta),
- podrejanje medijev s pomočjo ustavnega sodišča, novele zakona o RTV in zadnje medijske zakonodaje,
- kršenje poslovnika in načel parlamentarne demokracije (preprečevanje postopkov za izvedbo referendumov, kratenje svobode govora opoziciji v državnem zboru).
Ž. K.