Mizerija nemške vojske: za obnovitev zalog havbic iz leta 2004 bi potrebovala 100 let!

Datum:

Nemške vojaške zmogljivosti so se v zadnjih 30 letih močno zmanjšale, in sicer zaradi proračunskih rezov. Leta 2021 je imela Nemčija zgolj 340 tankov v primerjavi z več kot štiri tisoč leta 1992 in 2.400 leta 2004. Podobna zmanjšanja so se zgodila še pri drugih oborožitvenih sistemih, kot so havbice in bojna letala. 

Predsednik SDS je zaskrbljujoče podatke komentiral: “Socialisti so tudi s pomočjo velike koalicije SDP-CDU “uspešno” uničevali Nemčijo in Evropo.”

Nemška vojaška zmogljivost se je od ruske invazije na Ukrajino leta 2022 zgolj malenkostno povečala. Pri trenutni stopnji nabave bi trajalo desetletja, da bi dosegli raven iz leta 2004: deset let za bojna letala, 40 let za tanke, sto let za havbice. Za primerjavo: Rusija bi lahko proizvedla celotno nemško vojaško zalogo iz leta 2021 v 2–7 mesecih, poroča Faz.

Naročila so se začela opazneje povečevati šele julija 2023, 1,5 leta po začetku vojne. Količine naročil pa še naprej ostajajo relativno majhne (npr. le 22 naročenih topniških havbic). Vse pogostejše so zamude pri dobavi in ​​proizvodni zaostanki. Majhen je tudi poudarek na novih oblikah bojevanja, denimo z brezpilotnimi letali. Prav tako je zelo malo naročil od podjetij iz drugih držav EU.

Nemški vojak s puško. (Foto: EPA)

Spomnimo: Letos smo že poročali, da se nemške sile nemške oborožene sile (Bundeswehr) se pripravljajo na “hibridni napad polnega obsega” proti vzhodnemu krilu Borna (Mackenburg – zahodna Pomeranija). Poročilo izhaja iz “zaupnega dokumenta – izključno za uradno uporabo” berlinskega obrambnega ministrstva, za katerega časopis “Bild” trdil, da ga je videl.

Poljska: 4,7 odstotka BDP proračuna za leto 2025 bo šlo za obrambo!
Zadnja leta na vzhodnem krilu Zavezništva sicer opažamo številne oblike hibridnega vojskovanja, s katerimi skuša Rusija destabilizirati Nato oziroma njegove vzhodne članice. Med takšnimi so instrumentalizacija migracij, denimo na meji Poljske z Belorusijo, kršenje poljskega zračnega prostora, kibernetski napadi, spletne dezinformacije itd. In navkljub številnih težavam, je prav Poljska z razliko od Nemčije tista, ki rusko grožnjo jemlje veliko bolj resno.

Temu botrujejo boleče zgodovinske izkušnje. Gre za resnično zgledno članico, ki je po obdobju Hladne vojne prav tako zanemarila svoje obrambne zmogljivosti, vendar se je v luči ruske agresije na Ukrajino prebudila. Poljska vlada namerava naslednje leto za obrambo nameniti okoli 43 milijard evrov oziroma 4,7 odstotka poljskega BDP-ja poroča WCN. Poljska nabavlja nove helikopterje, tanke in letala ter topništvo, pa poroča Forsal. Nova oprema je ameriška, kot tudi južnokorejska in domače proizvodnje itd.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

[Javnomnenjska anketa] Največji padec podpore Gibanju Svobode, SDS na vrhu

Zadnje ugotovitve Parsifalove ankete kažejo, da največji padec podpore...

[Intervju] Dr. Rafael Mihalič: V imenu varstva okolja želijo vpeljati diktaturo

Prof. dr. Rafael Mihalič, univ. dipl. inž. elektrotehnike, je...

“Putinov režim je na robu kolapsa”

Za Marksima Samorukova, raziskovalca in strokovnjaka za mednarodne zadeve,...

Izvajalci scenarija velikih sil in zgodovinski polom

Aktualni predsednik vlade Robert Golob je prepričan, da ustvarja...