Svoboda govora in izražanja sta za Mladi forum SD očitno relativni. Ti so očitno užaljeni in “zgroženi” nad satirično karikaturo v Delu, saj se je ta lotila njihove predsednice Tanje Fajon, predsednice države Nataše Pirc Musar in predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič.
Mladi forum problematizira satirično karikaturo v Delu in pravi, da je šovinistična. Mladi forum ne pozna pojma “satira”, očitno pa ne pozna niti definicije feminizma.
“Današnji naslov v @Delo je popolnoma nesprejemljiv in šovinističem ter predstavlja žalitev za ženski politični vrh. Osebna mnenja so legitimna, a povezovanje nekonkretnosti vsebine z ženskim spolom je odvratno in nedopustno. Še en dokaz, da družba vedno potrebuje feminizem,” so zapisali v Mladem forumu SD na X.
Satirična karikatura je nastala po nedeljskem 27. letnem posvetu slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju. Šlo je za zadnji dogodek v seriji priprav Slovenije na članstvo v Varnostnem svetu Združenih narodih. V uvodnih nagovorih so zbrane nagovorile zunanja ministrica Tanja Fajon ter predsednici republike in državnega zbora, Nataša Pirc Musar in Urška Klakočar Zupančič. Gre za feministično žensko trojico v samem političnem vrhu – ki razpravlja o pomembnosti članstva Slovenije v Varnostnem svetu Združenih narodih – točno to, kar karikatura tudi prikazuje. Jasno je, da gre za satiro oziroma komičen prikaz realnega stanja, ki pa je očitno “prizadel” feministično plat Mladega foruma.
Čistega vina jim je nalil politični analitik Mitja Iršič, ki je ob tem komentiral: “Mladi, “ponosni nasledniki komunistične partije”, bi radi arbitrarno razsojali, kaj je in kaj ni satira. Opravili smo celoten krog: od represije govora in medijev 1945–1980 do postopne liberalizacije v osemdesetih, nazaj v obdobje političnega diktata o tem, kaj je sprejemljivo.”
Kar je ob vsem tem ironično, je dejstvo, da tako “goreče” zagovarjajo feminizem in položaj žensk v družbi, na drugi strani pa “ponosno” sodelujejo pri promoviranju agende LGTBQ, ki se iz žensk dobesedno norčuje. Ideologija, ki je prepletena s popolnoma zgrešenimi dejstvi, nasprotni znanosti, biologiji in zdravi pameti, med drugim trdi tudi, da je “ženska lahko vsak moški, ki obleče krilo“. Dobesedno. Ne le, da se iz ženskega spola norčuje in posmehuje, s tem zanika “obstoj ženske” na splošno.
Očitno pa satire ne razume niti predsednica RS
Pojem satira pa je neznan tudi Nataši Pirc Musar, ki je karikaturo prav tako označila za “šovinistično” in nadaljevala z lastno viktimizacijo, češ, da gre za “diskreditacijo na podlagi spola”. To je sprožilo val komentarjev, med drugim se je oglasil tudi Tomaž Štih, ki je na X imenovan Libertarec, in ob njeni objavi zapisal: “To pa ni res. Tudi če bi bila Tanja Fajon moški in bi oznanil feministično zunanjo politiko, bi menili, da je malo blesav. In če bi se vêdel kot Urška, bi tudi rekli, da je psiho.”
Na čem torej temelji njihov “feminizem”? Da o svobodi izražanja niti ne govorimo. Spomnimo na parado ponosa, ki je septembra potekala v Mariboru – ko so Mariborčani na enem od nadvozov izobesili transparent in pokazali neodobravanje s promoviranjem perverzne ideologije, ki preži predvsem na otroke. Mladi forum je takrat z agresivno retoriko nastopil proti izobešanju transparenta, na kar so doživeli buren odziv tudi od uporabnikov X.
Mladi forum problematizira satirično risbo, ki šaljivo prikazuje resnico. Če jo oni vidijo kot “šovinistično”, je to vsekakor njihova težava in ne težava Dela. Vsak ima pravico do subjektivnega mišljenja, bi bilo pa zanje dobro, da si morda v prihodnosti bolje definirajo pojme in ideologije, ki jih zagovarjajo, ker kontradiktornost v njihovih trditvah kaže na načrtno obračanje proti vetru oziroma manipulacijo iz lastne koristi ali preprosto na “neznanje”.
A. H.