Soustanovitelj Twitterja Jack Dorsey je v petek na X izjavil: “Izbrišimo vso zakonodajo o intelektualni lastnini,” na kar je Elon Musk odgovoril, da se strinja. Gospodarji tehnologije si želijo omiliti zakone o avtorskih pravicah in intelektualni lastnini v prid sistemu umetne inteligence, ki lahko potencialno ukine delovna mesta.
Dorsey je z objavo v petek X sprožil razpravo o intelektualni lastnini, patentih in avtorskih pravicah. Pod izjavo so se vsuli komentarji. Nicole Shanahan, ki je nekaj časa poleg Roberta. F. Kennedyja zapisala: “Tukaj je dejanska strokovnjakinja za intelektualno lastnino – NE. Zakon o intelektualni lastnini je edina stvar, ki ločuje človeške stvaritve od stvaritev umetne inteligence. Če jo želite reformirati, se pogovorimo!” Shanahan ima sicer svoje podjetje za varovanje intelektualne lastnine.
Pred tem petkom je Chris Anderson iz izobraževalne organizacije TED intervjuval izvršnega direktorja OpenAI Sama Altmana na njegovi istoimenski konferenci. Anderson je Altmanu pokazal risani strip Charlieja Browna, ki ga je ustvarila umetna inteligenca, in rekel, da “izgleda kot kraja IP-ja”. Anderson je vprašal, ali ima OpenAI licenčno pogodbo s posestvom Peanuts. Altman ni neposredno odgovoril na vprašanje, ampak je namesto tega potrdil, da želi OpenAI “izdelati orodja, ki dvigujejo [ustvarjalni duh človeštva]”, in nato dodal, “verjetno moramo ugotoviti nekakšen nov model glede ekonomije ustvarjalnosti”.

Želijo, da avtorske pravice razvijejo tako, da bodo upoštevali potencial umetne inteligence
Besede Dorseyja, Muska in Altmana poudarjajo splošno prepričanje med tehnološkimi podjetniki, da morajo države zakone o avtorskih pravicah razviti tako, da bodo upoštevali potencial generativne umetne inteligence. OpenAI in Google sta že odkrito lobirala pri ameriški vladi, da omogoči modelom AI, da se učijo na zaščitenih delih, kot so filmi, članki in glasba. Želijo, da takšna uporaba sodi pod pravno doktrino poštene uporabe, pri čemer OpenAI to imenuje “vprašanje nacionalne varnosti”.
Umetniki so proti
Toda številnim umetnikom in zagovorniškim skupinam vsak poziv k “brisu vseh zakonov o intelektualni lastnini” zveni kot neposreden napad na njihove pravice. Ti umetniki trdijo, da podjetja z umetno inteligenco služijo z njihovim delom in z njim tekmujejo, kar je v nasprotju z veljavno zakonodajo o avtorskih pravicah. Več kot 50.000 umetnikov, vključno s Thomom Yorkom, Jamesom Pattersonom in Julianne Moore, je nedavno podpisalo odprto pismo, v katerem je navedeno, da je “nelicencirana uporaba ustvarjalnih del za usposabljanje generativne umetne inteligence velika, nepravična grožnja za preživetje ljudi, ki stojijo za temi deli, in ne sme biti dovoljena”.

Pismo, ki so ga podpisali hollywoodski kreativci, vključno z Ronom Howardom, Paulom McCartneyjem in Cynthio Erivo, je bilo poslano v Belo hišo v znak protesta proti lobiranju Googla in OpenAI za deregulacijo industrije umetne inteligence.
“Zakon o intelektualni lastnini je zakoreninjen v ameriški ustavi kot orodje za spodbujanje ustvarjalnosti, ne pa za njeno zatiranje. Zagotavlja, da so tisti, ki prispevajo h kulturnemu in znanstvenemu napredku, priznani, zaščiteni in plačani,” je povedala Atreya Mathur, direktorica pravnih raziskav pri Centru za pravo umetnosti v elektronskem sporočilu za Mashable. “Odprava takšnih zakonov bi prezrla ta namen in razvrednotila delo in pravice ustvarjalcev, vključno s tistimi, katerih delo poganja te tehnologije.”

Na X je Ed Newton-Rex, izvršni direktor podjetja Fairly Trained, ki zagovarja podatke o usposabljanju iz etičnega izvora, dejal: “Tehnološki vodje napovedujejo vsesplošno vojno ustvarjalcem, ki ne želijo, da bi bilo njihovo življenjsko delo oropano za dobiček.”
Musk: patenti so za šibke
Muskov odgovor je v skladu z izjavami, ki jih je dal v preteklosti – na primer, ko je voditelju Jayu Lenu povedal, da so “patenti za šibke”. Pred desetletjem se je v tako imenovani podelitvi patentov zavezal, da Tesla ne bo uveljavljala patentov proti drugim podjetjem, ki so jih uporabljala “v dobri veri”. Danes skoraj vsa avtomobilska podjetja uporabljajo patente, ki jih je izumila Tesla – od tehnoloških rešitev za izdelavo elektromotorjev do kemične sestave litij-ionskih baterij.
I. K.