Na MOL prikrivajo, da Ljubljančani pijejo rakotvorno vodo?

Datum:

Te dni se poraja vprašanje, če je voda, ki jo pijejo Ljubljančani res tako dobra, kot to sicer zatrjuje ljubljanski župan Zoran Janković. Dokumenti, ki so jih uspeli pridobiti na Planet TV, namreč razkrivajo, da povsod, kot kaže, le ni tako.

Januarja letos so v vodarni Hrastje, kjer se črpa voda za ljubljanski vodovod, na dveh od štirih vodnjakov izmerili močno presežene mejne vrednosti tetrakloroetena. To je kemikalija, ki je sicer potencialno rakotvorna.

V zvezi z zgodbo, katere raziskovanje je spodbudila anonimna informacija, so se na televiziji obrnili na ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Ta je odgovoril, da z zadevo ni seznanjen, nato pa zatrdil, da na vsem skupaj nič ni, pri čemer se je skliceval na odgovor direktorja ljubljanskega vodovodnega podjetja Voka.

“Ne, ker če jaz ne vem, potem to ne drži. Ker bi moral vedeti, tudi mi bi objavili javno. Takoj ko končamo, preverimo pri kolegu Polutniku na Voki Snagi. V teh prostorih, kjer danes sedimo, kot pri nas doma pijemo vodo iz pipe,” je namreč sprva zatrdil župan, nato pa je posredoval odgovor Polutnika, ki je povedal, da voda ni onesnažena in da o tem nič ne ve. “Se pravi, nekdo več ve. Povedal sem, kako vodo uporabljam, tako da lahko mirno pijete. Jaz trdim, da bo voda bolj čista,” je ob tem med drugim pristavil župan.

Foto: posnetek zaslona Planet TV

Na Planet TV so uspeli priti do elektronskega sporočila, v katerem uslužbenka na Voki obvešča Arso in nekatera ministrstva, “da so že 4. januarja v vodarni Hrastje zaznali prekomerne koncentracije tetrakloroetena”. V tem primeru gre za sintetično topilo, “ki se uporablja kot zaščitni premaz v različnih industrijah. Lahko je karcinogen, zato je njegova prisotnost v vodi pod strogim nadzorom. V telo vstopa z onesnaženo pitno vodo prek prebavil, lahko pa tudi prek dihal denimo pri tuširanju. Ogrožal naj bi predvsem jetra, ledvice, srce in živčevje”.

Ob nadaljnjem raziskovanju so se obrnili na Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, kjer skrbijo za izvajanje analize vode. Ti so jim zavrnili dostop do informacij z navedbo, da je “naročnik in lastnik rezultatov MOL … zato vas naprošamo, da se nanje obrnete glede odgovorov na vaša vprašanja”. Nato so z vprašanjem soočili tudi JP Voko Snago, ki upravlja vodna zajetja. Potem ko jim je glavna predstavnica z odnosi z javnostmi javila, da je do nadaljnjega odsotna, je njena namestnica nato javila, da bo odgovor poslan v čim krajšem možnem času. Kot kaže, tudi rezultati njihovega laboratorija v ponedeljek niso prispeli.

Tudi ministra sta se zavila v molk
“Obveščamo vas o nenadnem pojavu visokih koncentracij tetrakloroetena v vodnjakih Hrastje/onesnaženi vodnjaki so izključeni iz obratovanja. Varnost oskrbe s pitno vodo iz vodarne Hrastje je močno zmanjšana,” je sicer pisalo v elektronskem sporočilu z dne 11. januarja letos, ki je bilo naslovljeno tudi na ministrstvo za naravne vire in prostor in ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. A tudi ministra Jože Novak in Bojan Kumer se o zadevi nista razjasnila, čeprav je bilo v e-sporočilu naprošeno, da naj ukrepajo skladno s pooblastili, ki so jim na voljo. “Pričakujemo, da odgovorni deležniki nemudoma pristopite k iskanju izvora onesnaženja in izvedete učinkovite ukrepe za preprečitev ogrožanja delovanja kritične infrastrukture … in tveganja za zdravje uporabnikov pitne vode,” je namreč pisalo.

Po neuradnih informacijah, ki so jih uspeli pridobiti, naj bi bil župan o zadevi obveščen, dodatna sredstva za nove analize vode pa da naj bi zavrnil in celo prepovedal javno komunicirati o tem. V telefonskem pogovoru so jim iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) sporočili, da so bili o zadevi, vendar pa na sestanek, ki naj bi se odvijal na Arsu, in kjer naj bi preučevali, kako se zadeve lotiti, NIJZ sploh ni bil povabljen.

V zvezi z zadevo smo se tudi mi obrnili na vse pristojne institucije. Ko odgovore prejmemo, jih objavimo naknadno.

Z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo Republike Slovenije so sporočili naslednje:
Dne 11. 1. 2024 smo na MOPE prejeli obvestilo VOKA o nenadnem onesnaženju tetrakloroetena v vodnjakih vodarne Hrastje v Ljubljani. 17. 1. 2024 smo prejeto dokumentacijo takoj odstopili na Inšpektorat RS za okolje in energijo v pristojno reševanje. Zaradi potencialne onesnaženosti črpališča smo zaskrbljeni in pričakujemo, da se bodo pristojni organi odzvali hitro in kot je potrebno. Glede varnosti pitne vode morata podati oceno predvsem Voka in NIJZ, ARSO pa izvaja monitoring in bo o rezultatih analiz obvestil pristojne institucije. Pričakujemo, da bo vsi deležniki o ugotovitvah pravočasno, proaktivno in ustrezno seznanjal javnost.

Iz Voke Snaga so nam sporočili naslednje:

Spoštovani,

javnost smo o tem, da je pitna voda zdravstveno ustrezna, obvestili na spletni strani prek obvestila, priložili smo poročilo o preskusu pitne vode z dne 8. 1. 2024 na reprezentativni kontrolni točki oskrbovalnega območja Hrastje, Kleče.

Drži, da smo smo v januarju v vodarni Hrastje zaznali prisotnost snovi – topila tetrakloroetena. Če bi se pojavil sum, da obstaja potencialna nevarnost za zdravje, bi uporabnike o tem nemudoma obvestili. V pitni vodi pri uporabnikih ni nikakršne nevarnosti, da bi koncentracija te snovi presegala mejne vrednosti za pitno vodo, ki glede na določbe Uredbe o pitni vodi (Ur. l. RS, št. 61/2023) za vsoto trikloroetena in tetrakloroetena znaša znaša 10 µg/L. Za oskrbo se uporablja del vodnega vira, ki ustreza pogojem, da se ga lahko varno izkorišča. Oskrba s pitno vodo tako poteka nemoteno. Pitna voda v Ljubljani je zdravstveno ustrezna in skladna z določbami Uredbe o pitni vodi (Ur. l. RS, št. 61/2023).

Pri odkrivanju izvora in povzročitelja onesnaženja sodelujemo s pristojnimi državnimi institucijami.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...

[Video] Španija: Afriški migrant zažgal katoliško cerkev

"Napadi na kristjane se nadaljujejo. Afriški migrant je ravnokar...

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...