Napad na italijansko novinarsko ekipo pri komunističnem morišču še brez obsodbe

Datum:

Novinarska ekipa italijanskega TV kanala RAI2 je v torek, 16. januarja, popoldne pripravljala televizijski prispevek ob dnevu spomina na žrtve povojnega nasilja, ki bo 10. februarja, in se je mudila na morišču Vilenica pri Podpeči na Koprskem in v kavarni pri Prapročah. Kot je poročal Primorski dnevnik, slovenski mediji pa skoraj nič, so vandali napadli in poškodovali tri vozila z italijanskimi registrskimi tablicami, avto s slo­vensko registracijo, ki je bil parkiran zraven in je bil del iste ekipe novinarjev, pa je ostal nepoškodovan.

Dogodek, v katerem so bili poškodovani in podrti tudi križi nad grobiščem, je bil v Sloveniji za zdaj deležen zelo malo medijske pozornosti. V Sloveniji dogodka ni obsodil še nihče od najvišjih predstavnikov države, pa tudi Društvo novinarjev Slovenije ne. V Italiji napad na novinarje RAI2 veliko bolj odmeva. Kot še piše Primorski dnevnik, se je napad na novinarske avtomobile zgodil v času, ko so bili le-ti parkirani, novinarji pa na terenu. Ekipa RAI2, ki sta jo spremljala italijanski in slovenski speleolog Franc Malečkar, je ob 16.00 parkirala na dostopni cesti, da bi si ogledala jami, ki sta od ceste oddaljeni okoli 100 metrov. Potem, ko so se okoli 17.00 vrnili k vozilom, so bili neprijetno presenečeni.

Vsem trem vozilom italijanskih registrskih tablic so uničili levo zunanje vzvratno ogledalo, Še najbolj pa so se znesli nad kombijem snemalne ekipe podjetja Videoest. V kombiju je bil dobro viden kartonček z napisom RAI. Vozilu so poleg zunanjega vzvratnega ogledala razbili vetrobransko steklo in poškodovali karoserijo,” je za Primorski dnevnik po­vedal Andrea Romoli, novinar televizijskega dnevnika TG2, ki sicer pripravlja tudi prispevek ob dnevu spomina na žrtve povojnega nasilja na Koprskem. Poškodovan je bil tudi njegov avtomobil, vozilo slovenskega jamarja, ki je ekipo RAI spremljal, pa je ostalo nedotaknjeno. V vozilih je bilo skozi šipe opaziti veliko dragocenih stvari, vendar ni bilo ničesar ukradenega. Romoli je prepričan, da so jim hoteli storilci sporočiti, naj se v teh krajih ne mudijo, naj tja ne hodijo in da ob breznih nimajo kaj iskati.

So križe uničili “titoisti”?
Novinar Andrea Romoli je poškodovanje avtomobilov prijavil karabinjerjem, vandalizem pa so prijavili tudi slovenski policiji. Za Primorski dnevnik je Romoli povedal še, da prispevke ob 10. februarju, dnevu spomina na žrtve, pripravlja vsako leto in da bodo v letošnji oddaji spregovorili zgodovinarji Jože Pirjevec in Raoul Pupo ter predstavnika SSO in SKCZ Walter Bandelj in Livio Semolič. Slednji je ekipi RAI2 že izrazil solidarnost in zapisal, da “gre za nesprejemljivo vandalsko dejanje ekstremistov, ki so očitno še povsod prisotni.” Solidar­nost z novinarji RAI2 je že izrekla tudi senatorka Demokratske stranke Tatjana Rojc.

Romoli pa je opozoril še na nekaj hujšega; za Primorski dnevnik je namreč povedal, da so v jami našli človeške ostanke in da so zaradi tega tam že pred časom nad obe brezni postavili križ. Ko so ju obiskali, so ugoto­vili, da sta bila križa odstranje­na in odvržena. En križ so našli in ga spet postavili na mesto. “Odstranitev križa s kra­ja, kjer so pokopani ljudje, je nekaj zelo hudega,” opozarja novinar Andrea Romoli.

Novinarji RAI so dejanje razumeli kot ustrahovanje, kar je v Italiji sprožilo vrsto odzivov, na primer predsednika Furlanije-Julijske krajine Massimiliana Fedrige, ki je izrazil “solidarnost z ekipo RAI, ki je bila žrtev vandalizma, medtem ko je poročala o grozodejstvih Titovih komunističnih milic. Dodal je, da gre za strahopetno dejanje, ki ga je treba obsoditi brez “če” in “ampak”. Podpredsednik poslanske zbornice in član Fratelli d’Italia Fabio Rampelli je izrazil solidarnost z novinarji, ki jih je “prizadel strahopeten napad”. “Takšna dejanja,” je dodal, “ponovno odpirajo rane, za katere se je zdelo, da so se s koncem pozabe vsaj delno zacelile. Nesprejemljivo je,” je sklenil Rampelli, “da nekdo vztraja pri zanikanju ali poskusu prikrivanja desettisočev žrtev informbiroja na vzhodni meji.”

Tudi predsednica nadzorne komisije RAI Barbara Floridia je označila za “nesprejemljivo, da se ovira novinarsko delo in da postane predmet zastraševalnih in nasilnih dejanj“, ki “ogrožajo temeljno pravico do svobode tiska”, pa sta za MMC v italijanščini zapisala Dionizij Botter in Alessandro Martegani.

L. M.

Sorodno

Zadnji prispevki

Romi kamenjali gasilce, ki so gasili požar v njihovem naselju

Požari so v romskih naseljih pogosti. Tokrat je v...

Je parkirišče v Piranu res najdražje na svetu?

Na Facebooku je počilo. Uporabnik družabnega omrežja je delil...

23-letnik z izsiljevanjem od mladoletnic pridobival intimne fotografije in videoposnetke

Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Celje so opravili...

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...