Napadalec, ki je skoraj oslepil Salmana Rushdieja, obsojen na najvišjo možno kazen

Datum:

Ameriško sodišče je v petek 27-letnemu Hadiju Matarju iz zvezne države New Jersey izreklo najvišjo kazen – 25 let zapora – zaradi brutalnega napada z nožem na svetovno znanega pisatelja Salmana Rushdieja avgusta 2022.

Matarja so februarja obsodili za krivega poskusa umora druge stopnje, potem ko je Rushdieja med literarnim dogodkom v umetniškem centru v zvezni državi New York večkrat zabodel – v glavo, vrat, trup in roko. V napadu je bil poškodovan tudi moderator dogodka Henry Reese, soustanovitelj iniciative City of Asylum iz Pittsburgha, ki nudi zatočišče preganjanim pisateljem.

Brez takojšnje pomoči bi umrl

Po poročanju Reutersa je pisatelja zabodel med 10- in 15-krat, zaradi česar je izgubil vid na eno oko in utrpel hude poškodbe. Kirurg je na sojenju povedal, da bi Rushdie brez takojšnje medicinske pomoči najverjetneje umrl. Porota je o krivdi odločila že po dveh urah razprave. Matarja so dodatno obsodili na sedem let zapora zaradi napada na Reeseja, a se bo ta kazen izvajala hkrati z daljšo.

Tarča že tri desetletja

Napad na Rushdieja je šokiral svet, hkrati pa ni bil presenečenje, saj je bil avtor že več kot tri desetletja tarča groženj s smrtjo zaradi svojega romana Satanski stihi iz leta 1988, ki so ga mnogi muslimanski voditelji označili za bogokletnega. Iranski verski voditelj ajatola Ruhollah Homeini je po izidu knjige izrekel fatvo, s katero je pozval k Rushdiejevemu umoru.

Dogodek, na katerem se je zgodil napad, je bil sicer namenjen zaščiti izgnanih in preganjanih pisateljev. Videoposnetki prikazujejo, kako je Matar planil na oder, kjer je Rushdie ravno spregovoril občinstvu.

Hadi Matar na sodišču po grozovitem napadu, pričal je tudi Rushdie. (Foto: X)

Obtožen še enega terorističnega dejanja

Matar je pred začetkom sojenja zavrnil ponudbo tožilstva za sklenitev dogovora o priznanju krivde. Njegov odvetnik Nathaniel Barone je po izrečeni sodbi napovedal pritožbo. Poleg tega se bo Matar moral zagovarjati tudi na ločenem zveznem sojenju v Buffalu, kjer so ga obsodili terorističnega dejanja.

Velik udarec za človeka, ki se je po dolgih letih skrivanja začel vračati v javnost

Salman Rushdie, rojen v britanski Indiji v družini, ki ni prakticirala islama, se danes opredeljuje kot ateist. Večkrat je poudaril, da njegov roman Satanski stihi ni bogokleten in da so njegove izjave in odlomki pogosto iztrgani iz konteksta. “Močno dvomim, da je Homeini – ali kdo drug v Iranu – knjigo sploh prebral, razen nekaj izbranih odlomkov,” je nekoč dejal.

Tožilec okrožja Chautauqua Jason Schmidt je po izreku kazni povedal, da napad še vedno preganja 77-letnega Rushdieja. “Je travmatiziran. Ima nočne more o tem, kar je doživel. To je bil velik udarec za človeka, ki se je šele začel vračati v javnost po dolgih letih skrivanja zaradi izrečene fatve,” je dejal Schmidt.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janez Janša: Zakaj ni stanovanj za mlade in kaj storiti?

Včeraj je potekala v Državnem zboru razprava o noveli...

Po porazu na referendumu nov zakon za priviligirane umetnike. Čas za novi referendum?

Včasih se gotovo sprašujete, zakaj morate privilegiranim umetnikom, ki...

Kaj se dogaja v “Jankovićevi” Ljubljani? Lahko podjetja res kar tako lomastijo po zasebnih zemljiščih?

V elektronski nabiralnik smo prejeli informacije o novih stranpoteh...

Izrael je luč sveta, ki kaže pot – Slovenija bi raje temo

Ko je Izrael pred dnevi napadel iranske vojaške cilje,...