Nekdanji predsednik države bi Ukrajino vrgel pod ruski vlak

Datum:

Sprašujemo se, v katerem stoletju živi nekdanji predsednik Republike Slovenije Danilo Türk. Njegove nedavne izjave, ki jih je dal za RTV Slovenijo (petkovi Odmevi), so šokirale slovensko javnost. Türk je namreč prepričan, da je Ukrajina vojno izgubila in da ne more postavljati pogojev ter da bo morala sprejeti diktat.

“Strašno. Profesor mednarodnega prava razlaga, da mora država sprejeti diktat agresorja. A za Ustanovno listino OZN, kjer je leta gostoval, še ni slišal? A potem bo Slovenija priznala tudi Severni Ciper? To potrjuje tisto mojo tezo o ravni slovenske mednarodnopravne doktrine,” je zapisal mednarodni pravnik Pogačnik, ki se je odzval na “modrovanje” nekdanjega predsednika RS Türka o tem, da je “Ukrajina vojno izgubila”.

Naracija Putinovega režima
S temi besedami se je dejansko pridružil naraciji Putinovega režima, ki stremi k zrušenju svetovnega reda, ki je bil uveljavljen po obeh svetovnih vojnah. Gre za red, ki je bil ustaljen potem, ko je svet spoznal, kam pelje spreminjanje meja s tanki in topovi – v milijone nedolžnih žrtev, vsesplošno uničenje, koncentracijska taborišča itd.

Takšna namigovanja moramo nemudoma zavrniti
Nekdanji državni funkcionar pristaja na način razmišljanja, v katerem je prostor za ozemeljsko pohlepne vojaške velesile, majhne države, kot je Slovenija, pa so žrtev apetitov teh mogočnih sosed. Razmišljanje, da naj bo agresor nagrajen in žrtev kaznovana, je treba v temelju obsoditi, saj se lahko uveljavi kot modus operandi ostalih plenilskih držav s podobnimi ambicijami, kar je poudarila tudi predsednica RS Nataša Pirc Musar.

Trump ni govoril o “predaji”, ampak “statusu quo”
Si je pa seveda prislužila opomin Richarda Grenella, ameriškega diplomata in Trumpovega odposlanca za posebne misije, ki je ob tem spomnil, da slovenski vložki v skupno obrambo še zdaleč ne dosegajo obljubljenih dveh odstotkov. In prav to je pomembno medvrstično sporočilo nedavnega srečanja predsednika ZDA Donalda Trumpa z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.

ZDA so nakazale, da je čas za dejavnejšo vlogo Evrope, da se počasi odpravljajo na Pacifik in da je čas za premirje. Nihče ni govoril o predaji, ampak premirju, o nekakšnem statusu quo, ki bi ustavil prelivanje krvi. Trump je jasno dejal, da Ukrajina sama nima “kart”, jih pa ima skupaj z ZDA.

Invazija je kapitulacija ruskih interesov
Hkrati je treba jasno poudariti, da Ukrajina vojne ni izgubila. Uspela je ubraniti pretežni del ozemlja (ob pomoči zahodnih zaveznikov) in zaščititi svoj obstoj. Je pa tudi dejstvo, da Vladimirju Putinu ni uspelo zmagati in doseči večine ključnih strateških ciljev, predvsem posredne podreditve celotne Ukrajine, tudi preko nastavljene marionetne oblasti v Kijevu.

 Rusija je večino Ukrajine trajno izgubila. Če so do invazije med državama obstajale številne prijateljske in družinske vezi, so te sedaj trajno pretrgane za več prihodnjih rodov. Spomnimo tudi na Švedsko in Finsko v Natu, na stotisoče žrtev med ruskimi vojaki, v zameno za relativno majhne ozemeljske pridobitve, močno okrnjeno rusko mornarico na Črnem morju, beg možganov in delovne sile ter pretrgane vezi z Evropo. Poleg tega Rusija postaja kitajski vazal (Moskva je vse bolj odvisna od Pekinga). Putinova invazija se je tako in drugače izkazala za kapitulacijo interesov “druge vojaške velesile”. Vse samo zaradi enega užaljenega diktatorja, ki vse do danes ni prebolel razpada Sovjetske zveze.
 

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša odvrnil Mihi Kovaču: Izdajalec interesov slovenskega naroda

Očitno smo že dodobra vstopili v predvolilno obdobje. Oglasil...

Vlada je organizirala posvet sama s seboj

Predsednik vlade Robert Golob je na posvetu o krepitvi...

V Borzenu vsakemu po 3.000 evrov dodatka za uspešno delitev državnega denarja

Državno podjetje Borzen, ki skrbi za razdeljevanje državnih podpor...

Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti do leta 2030

Evropska komisija je 19. marca 2025 v Bruslju predstavila...