Nemčiji zmanjkuje denarja

Datum:

Nemški finančni minister Christian Lindner svojo vlado opozarja, da državne finance hitro uhajajo izpod nadzora, zato mora vlada začeti izvajati varčevalne ukrepe. Pričakujejo, da se bo spor glede porabe javnih sredstev le še stopnjeval, proračunski primanjkljaj pa bo povzročil koalicijske spopade.

Ker se pogajanja o proračunu za leto 2025 začenjajo, je na kocki veliko. Težave so postale vidnejše, ko je vrhovno sodišče v državi odločilo, da vlada ne more prenesti 60 milijard evrov, namenjenih krizi, ki je nastala zaradi koronavirusne pandemije, na druga proračunska področja. Sodišče je namreč ugotovilo, da je bila poteza neustavna.

Od takrat je vlada v krizi in je poskušala zmanjšati proračun na številnih področjih, tudi na kmetijskem. Ti posegi so že sprožili množične proteste, kar je pokazalo, kako občutljiva je trenutna situacija.

Lindner si obupano želi ustvariti določeno distanco od svojih koalicijskih partnerjev in svojo stranko rešiti pred volilno katastrofo. Finančni minister pravi, da je finančna slika, s katero se sooča Nemčija, grozljiva in da se bo proračunski primanjkljaj v prihodnjih letih le povečal, če ne bodo sprejeli ukrepov za zajezitev porabe.

Zeleni prehod je Nemčijo močno prizadel. (Foto: STA)

»V primeru neugodnega scenarija bodo naraščajoči finančni primanjkljaji dolgoročno povzročili povečanje dolga glede na gospodarsko proizvodnjo na približno 345 odstotkov,« piše v poročilu o varčevanju, ki ga je izdal njegov urad. »V primeru ugodnega scenarija se bo stopnja do leta 2070 dvignila na približno 140 odstotkov bruto domačega proizvoda.«

Nemčija je skladno z zakonodajo EU svoj dolg omejila na 60 odstotkov gospodarske proizvodnje, kar zahteva velike prihranke. Pomemben dejavnik, ki negativno posega na področje varčevanja, je hitro starajoče nemško prebivalstvo, saj se vedno več državljanov upokojuje, davčni prihodki se krčijo, sistem socialnega varstva pa raste – deloma zaradi eksplozivnega števila priseljencev v državi.

Vklenjen palestinski protestnik v Berlinu (Foto: epa)

Lindnerjevi partnerji, zeleni in socialni demokrati (SPD), ne želijo nadaljnjega zmanjševanja izdatkov, saj bo to škodilo njihovim volilnim možnostim. Minister za delo Hubertus Heil se tako zavzema za nov pokojninski paket, ki bo državnemu dolgu dodal milijarde, kar podpira tudi Lindner.

Nemška vlada kanclerja Olafa Scholza ne želi znižati davkov. (Foto: epa)

SPD poziva k odstranitvi državne dolžniške zavore za financiranje velikih investicijskih projektov, vendar je FDP vodil kampanjo za njeno ohranjanje. Odstraniti naj bi jo bilo mogoče le, če bo koalicijska vlada ustrezno glasovala, FDP pa je neomajen in ne bo glasoval za odstranitev zavore.

»Mora biti jasno – ne morete omogočiti rasti z novim dolgom,« je za švicarski časnik NZZ povedal vodja poslanske skupine FDP Christian Dürr. »Namesto tega moramo začeti izvajati strukturne reforme, da bi obravnavali neuspehe gospodarske politike zveznih vlad, ki jih vodi Unija.«

FDP želi znižati davke in zmanjšati predpise, kar so zeleni in SPD ostro zavrnili. »Razprave o proračunu bodo precej napornejše v primerjavi z letom 2024 – morda celo najtežje, kar sem jih doživel doslej kot poslanec,« je dejal vodja SPD Lars Klingbeil.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Skrajni islamisti v Hamburgu zahtevajo islamski kalifat v Nemčiji

V Hamburgu protestira več sto islamistov, ki zahtevajo, da...

Bi se “mirovnik” Kučan zavzel tudi za mir z nacistično Nemčijo?

"2. SV se je preselila za pogajalsko mizo, ko...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...