Nemško gospodarstvo kritično nad nastajajočo “črno-rdečo” koalicijo

Datum:

Medtem ko v Nemčiji šele nastaja “črno-rdeča” koalicija med konservativnim zavezništvom CDU/CSU in socialdemokrati SPD pod vodstvom Friedricha Merza, gospodarstvo ne skriva svojega razočaranja. Sto gospodarskih združenj je dosedanja pogajanja namreč obsodilo in zahtevalo korenite reforme na štirih področjih.

Gospodarska združenja dosedanja koalicijska pogajanja označujejo za neustrezna, saj ne upoštevajo zaostrenih razmer v podjetjih in obratih. V skupni izjavi opozarjajo, da brez temeljitih reform ne bo trajnostne gospodarske rasti. “Do sedaj predstavljeno zanemarja naraščajoče gospodarske izzive na številnih področjih”, poudarjajo in opozarjajo, če prihodnja vlada ne bo postopala hitro in dosledno, zaustavljanje gospodarskega upada v prihodnjih letih ne bo mogoče zaustaviti.

Omenjeni odziv ni zanemarljiv, saj se je pod njega podpisal širok nabor gospodarskih subjektov. Ne manjkajo niti največje krovne organizacije, kot so: Združenje nemške industrije (BDI), Nemško obrtno združenje (ZDH), Nemška industrijska in trgovinska zbornica (DIHK) ter Združenje delodajalcev (BDA). Slednje se po navadi ne vmešavajo v javno razpravo. Ker dosedanji pozivi očitno še niso imeli učinka, so sprejeli odločitev, da ravnajo drugače.

Pred volitvami obljubljali spremembe
Kritika gospodarstva sproža pritisk na CDU/CSU, saj so med volilno kampanjo obljubljali, da bo prišlo do spremembe politike na področju gospodarstva, da bi se Nemčija vrnila na pot rasti. Mnogi so za gospodarsko krizo krivili SPD-jevo vodenje tako imenovane semaforske koalicije.

V koalicijskih pogajanjih se je ustvaril vtis, da bi CDU/CSU lahko popustil številnim zahtevam SPD, kar bi v praksi pomenilo, da bi lastna reformna agenda padla v vodo. Enega od razlogov predstavlja že sprejet večbilijonski paket zadolževanja za infrastrukturo in obrambo, ki je bolj v skladu s stališči SPD, zaradi česar se je pogajalski manevrski prostor CDU/CSU zmanjšal. Friedrich Merz je sicer skušal podati sporočilo, da bo paket pomagal tudi gospodarstvu, a gospodarstvu to ne zadostuje: “Dolg sam po sebi ne reši težav.”

Foto: EPA

V CDU/CSU se lahko nadejajo, da bo kritični odziv gospodarstva spodbudil socialne demokrate k večji pripravljenosti na sklepanje kompromisov. “Konkurenčnost našega gospodarstva in prihodnost naših delovnih mest morata biti prednostna naloga naslednje vlade,” po poročanju Handelsblatt poudarja poslanec CDU Tilman Kuban, ki meni, da je čas, da se končno ukrepa, ne pa le govori o novem začetku. SPD zaenkrat ne kaže pripravljenosti za popuščanje.

Svoje zahteve opredelili na štirih področjih
Gospodarstvo opozarja, da gospodarske razmere ostajajo napete. V zadnjih tednih pa so se te še zaostrile. “Trgovinski konflikti se stopnjujejo, inflacija narašča, rast še naprej slabi – znaki krize se povečujejo povsod”, navajajo in poudarjajo, da ne gre za vprašanje, katera stranka se bo uveljavila, temveč za to, “da se postavijo temelji za večjo rast in več delovnih mest v državi”. Združenja so svoje zahteve podrobneje opredelila na štirih ključnih področjih: davki, socialni sistem, birokracija, energija.

Združenja opozarjajo, da je Nemčija v mednarodnem merilu vodilna po stopnji davčne obremenitve. Povprečna obdavčitev podjetij namreč znaša okoli 30 odstotkov. Pristojna delovna skupina pa še ni našla rešitve, kako bi to spremenila. Medtem ko v CDU/CSU zagovarjajo obsežne davčne olajšave za podjetja, SPD temu nasprotuje in je pripravljena le na minimalno znižanje davka na dobiček za eno odstotno točko, pa še to šele od leta 2029 dalje. Združenja zahtevajo, da se davčna obremenitev podjetij občutno zmanjša, pri čemer menijo, da bi moral cilj predstavljati postopno znižanje na 25 odstotkov.

Socialni sistem je po mnenju gospodarstva potreben reforme, da bo finančno vzdržen, pripravljen na prihodnost in pravičen za vse generacije. Delovna skupina se je doslej uspela dogovoriti le o stabilnosti prispevnih stopenj, a ni jasno, ali bodo dogovorjeni ukrepi to sploh omogočili v praksi. “Za podjetja, še posebej delovno intenzivna podjetja, naraščajoče prispevne stopnje pomenijo večjo obremenitev in slabitev konkurenčnosti”, pri tem opozarja gospodarstvo.

Vir: Pexels

Združenja zahtevajo, da mora prihodnja koalicija dati največjo prednost zmanjševanju birokratskih bremen. Po njihovih besedah je potrebno sistematično zmanjšati zahteve glede poročanja in dokumentiranja ter pospešiti postopke načrtovanja in podeljevanja odobritev. Dosedanji načrti CDU/CSU in SPD se združenjem ne zdijo zadostni. “Nemčija potrebuje spet konkurenčne cene energije in večjo zanesljivost oskrbe”, prav tako poudarjajo združenja. CDU/CSU in SPD sicer načrtujeta znižanje cene električne energije za podjetja za najmanj pet centov na kilovatno uro. A gospodarstvu to ne zadošča. Poleg kratkoročnih ukrepov za razbremenitev podjetij zahtevajo tudi obsežne strukturne reforme, ki bodo dolgoročno znižale stroške energije.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

“Operativci” SD se pripravljajo na bogate razpise

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je po naših informacijah,...

Bo Golob danes še bolj lagal javnosti in poslancem?

Poslanci državnega zbora bodo danes obravnavali interpelacijo o delu...

Ali tudi RTV bojkotira referendumsko kampanjo in s tem tudi krši veljavno zakonodajo?

"A RTV Slovenija bojkotira Zakon o volilni in referendumski...

Japonska bo Ukrajini zagotovila geoprostorske obveščevalne podatke

Japonska je sklenila pomemben sporazum, s katerim bo prvič...