“Kolegica Eva Irgl dobro ve, da so bili vsi ti predlogi Strateškega sveta za digitalizacijo pripravljeni in potrjeni na vladi Janeza Janše junija 2021,” je v zvezi z včerajšnjimi predlogi Demokratov za debirokratizacijo izpostavil poslanec SDS Andrej Hoivik.
Državni zbor je na ponedeljkovi izredni seji obravnaval predlog priporočil poslanske skupine SDS za debirokratizacijo in izboljšanje poslovnega okolja v Sloveniji, saj so državljani, gospodarstveniki, podjetniki in kmetovalci enotnega mnenja, da so administrativna bremena prevelika.
Spomnimo: “Demokrati smo nastali zato, ker se je politika preveč razdelila in oddaljila od vsebine. Naš namen je vrniti vsebino v politične razprave,” je v enem od pogovorov za Večer izpostavil predsednik Demokratov Anže Logar. V zvezi z navedenim bi tako marsikdo verjetno pričakoval, da bodo ti ob podajanju vsebin tudi kar kipeli od novih idej, a očitno temu le ni tako, kar je pokazala včerajšnja razprava.
Pri skupini nepovezanih poslancev poudarjajo, da gresta digitalizacija in debirokratizacija skupaj z roko v roki. “Potem je naslednja rešitev e-notarske storitve, torej izvedba celovite digitalizacije notarskih storitev z uvedbo možnosti, da se pač čim več storitev opravi na daljavo. To je še posebej pomembno za tuje vlagatelje in pa za Slovence, živeče v tujini. Potem digitalizacija postopka pridobivanja vozniškega izpita. Si predstavljate, kako hitreje bi lahko stvari šle pri tem na tak način? In potem je tukaj rešitev uvedba obveznega e-vročanja poslovnim subjektom,” je na seji med drugim povedala poslanka Eva Irgl in dodala, da se bo s tem zagotovilo enostavnejše in hitrejše vročanje in tudi višjo stopnjo uspešnosti pri reševanju zadev. “S tem prihranimo čas, prihranimo stroške pri poslovanju z državo.”
Še ena od pomembnih rešitev, ki jo po besedah Irglove vidijo nepovezani, je uvedba davčnega trajnika. “Torej z njim bi se omogočilo možnost plačevanja davčnih in ostalih finančnih obveznosti do države. Skratka, poslanci stranke Demokrati menimo, da je današnja razprava vsekakor dobrodošla, da je prav, da o njej, da o tej temi govorimo, kajti zavedati se moramo vsi skupaj, da če želimo res dobro delujočo državo, javno upravo, gospodarstvo, poslovno okolje pa tudi če želijo posamezniki dobro delovati znotraj družbe, potem moramo peljati vse v smer, da krepimo razvoj, kar pomeni, da moramo imeti manj birokracije, ne pa da ga hromimo,” je pojasnila poslanka.
Predlagani predlogi vsebovani v prvem paketu za moderno in digitalno Slovenijo
“Poslanci stranke Demokrati predlagamo uvedbo davčnega trajnika, enotnega poročanja podjetij državi, enotne e-točke za vse subvencije, e-notarskih storitev in enotne davčne odločbe,” so v zvezi s podanimi predlogi Demokrati strnili na družabnem omrežju X. Kot je opozoril poslanec Hoivik, pa so bili ravno vsi konkretno navedeni ukrepi predlagani s strani Strateškega sveta za digitalizacijo, ki je bil ustanovljen aprila 2021. Kmalu po njegovi ustanovitvi je bilo poskrbljeno za pripravo prvega paketa ukrepov za moderno in digitalno Slovenijo. Šlo je za štirideset zelo konkretnih rešitev za digitalizacijo javne uprave, zdravstva, izobraževanja, gospodarstva in družbe kot celote.

V prvem paketu je tako torej mogoče zaslediti predlog davčnega trajnika, s katerim se omogoči “možnost plačevanja davčnih in ostalih finančnih obveznosti do države (upravne takse, kazni, stroški izdelave osebnih dokumentov …) prek direktne obremenitve bančnega računa fizične in pravne osebe.” “Izvede se celovita digitalizacija notarskih storitev z uvedbo možnosti, da se čim večji del teh storitev opravi na daljavo, kar je še posebej pomembno za tuje vlagatelje in Slovence, živeče v tujini.” V zvezi s predlogom enotne e-točke za subvencije pa: “Znotraj enotnega državnega portala se vzpostavi e-točka za vse državne, lokalne in EU subvencije ter drugih pomoči, ki nudi pregledne informacije o vseh odprtih razpisih in omogoča enostavno oddajanje, vodenje in spremljanje vlog po načelu ‘one-stop-shop’.” V zvezi s poenostavitvijo poročanja podjetij državi je izpostavljeno, da se “uvede enkratno letno e-poročanje podjetij državnim organom prek enotne državne platforme in enotnega obrazca, ki bo vseboval podatke za vse ključne organe (FURS, Ajpes, Statistični urad, Banko Slovenije …). Zbrani podatki se bodo nato delili s pristojnimi organi glede na njihove potrebe in zakonske podlage”. Ob tem pa je dodatno, da bi se podjetja na ta način izognila številnim oblikam poročanja in stalnemu podvajanju podatkov. Bolj detajlirano si je mogoče ukrepe prebrati – tukaj.
Ker pa se seveda marsikdo že dlje časa sprašuje o delovanju Demokratov, če jim v naslednjem sklicu parlamenta uspe preboj v državni zbor, smo včeraj izpostavili konkreten primer, ki je več kot zgovoren in nakazuje smer delovanja. Na včerajšnjem kolegiju predsednice DZ, na katerem je bila na dnevnem redu razprava o prihajajoči izredni seji DZ, ki jo je zahtevala SDS, na temo širjenja obsega objavljenih podatkov na prenovljeni aplikaciji Erar, prav tako pa tudi predlog za obravnavo dveh predlogov zakonov po skrajšanem postopku, je Irglova glasovala po istem vzorcu kot predstavniki koalicije. Vzdržala se je le glasovanja v primeru, ko so poslanca Tineta Novaka, nekdanjega svobodnjaka, vrgli iz delegacije državnega zbora v Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Poslanec Anže Logar pa je ravno tako v prejšnjem mesecu na kolegijih predsednice DZ odigral ključno vlogo, ko je podprl predlog za obravnavo novele kazenskega zakonika po skrajšanem postopku.
A. H.