Afera Litijska: Notranja revizorka Ministrstva za pravosodje Suzana Hötzl je v izjavi za javnost razkrila ozadje nastanka poročila Urada za nadzor proračuna. Trdi, da pripombe in dokazi, ki jih je podala na osnutek poročila, niso bili upoštevani, končno poročilo pa je mogoče dojeti kot načrtni poskus osebne in strokovne diskreditacije.
Včeraj smo poročali o očitno (politično) instrumentaliziranem poročilu Urada za nadzor proračuna, uperjenega zoper notranjo revizorko z Ministrstva za pravosodje, ki je poleg Računskega sodišča razkrila vrsto nepravilnosti pri spornem nakupu nesojene sodne stavbe na Litijski v Ljubljani.
Poročilo Urada za nadzor proračuna se ni vsebinsko opredeljevalo do izsledkov notranje revizije spornega nakupa, temveč je zgolj preverjalo skladnost notranje revizije s smernicami in usmeritvami za državno notranje revidiranje. A tudi ta analiza naj bi bila, glede na izjavo notranje revizorke Suzane Hötzl, polna napak.
Navedbe pavšalne in posegajo v avtonomijo notranjega revizorja
Kot pravi, so očitki/navedbe pravzaprav identični osnutku poročila, na katerega je podala vrsto pripomb in dokazov. “Njihovo končno poročilo ne odraža dejanskega stanja, njihove navedbe so po večini pavšalne, brez utemeljitve in mestoma grobo posegajo v avtonomijo, strokovnost in neodvisnost notranjega revizorja ter celo v samo vsebino končnega revizijskega poročila nakupa nepremičnine na naslovu Litijska 51,” je zapisala notranja revizorka Hötzl.
Hötzlova dodaja, da tako iz osnutka kot tudi iz končnega poročila izhaja, da usmeritve Urada za nadzor proračuna niso bile usmerjene v podajanje mnenja o skladnosti delovanja notranje revizije pregleda procesa nakupa stavbe na Litijski, temveč je revizija potekala izključno nad delom vodje Službe za notranjo revizijo na pravosodnem ministrstvu.
“Končno poročilo in tudi sam osnutek poročila je moč dojeti in razumeti kot načrti poskus osebne in strokovne diskretizacije vodje Službe za notranjo revizijo na Ministrstvu za pravosodje Suzane Hötzl, sicer državne notranje revizorke in forenzične računovodje z več kot 25 letnimi izkušnjami na področju finančne inšpekcije,” zaključuje notranja revizorka.
Celotno izjavo si lahko preberite v nadaljevanju:
Ž. K.