Pogrom vlade nad slovenskimi zdravniki se nadaljuje. Po novem bo predvidoma mogoče delo javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih le v določenih primerih. Torej so oblastniki opazili, da bi sistem doživel kolaps, če bi povsem prepovedali delo v zasebnem sektorju, zdaj pa želijo s krpanjem rešiti težave, ki so jih povzročili sami.
Na seji Ekonomsko-socialnega sveta je ministrica za zdravstvo Valentina Prevolnik Rupel sporočila, da se je spremenil člen, ki ureja omejitve dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih. To bo predvidoma mogoče le za določene zdravnike, je povedala.
Po njenih besedah bi dodatno delo pri t. i. čistih zasebnikih omogočili le vrhunskim strokovnjakom z nazivom primarij, ki na določenih področjih v zdravstvu uvajajo nove metode zdravljenja. Dodala je, da se s tem členom še ukvarjajo in skušajo dikcijo izboljšati. Kako bodo dikcijo “izboljšali”, sicer ni jasno, je pa jasno, da bi bilo takšno določilo v kateri koli državi neskladno z ustavo.
Novi zakon o zdravstvu iz javnega želi narediti državno zdravstvo
Spomnimo: Po novi zakonodaji, ki ureja zdravstvo, zdravniki, zaposleni v javnem zdravstvu, ne bodo več mogli delati pri zasebnikih, za koncesionarje pa bo uvedena vrsta omejitev. Zakon naj bi po prvih načrtih stopil v veljavo 1. januarja letos, a se to seveda ni zgodilo. Predlog je naletel na oster odziv stroke in zdravnikov.
Neustavno določilo
Kot rečeno, bi v običajni državi zelo težko sprejeli določbo, ki dela razlike med ljudmi, kar se tiče tako osnovne pravice, kot je pravica do dela. Sicer se vlada zaveda, da ima na ustavnem sodišču prepričljivo večino svojih levičarskih aktivistov, ki so zanje pripravljeni zastaviti tudi svoje kariere. Vsekakor pa je jasno, da se bo kak sodnik prej kot slej odločil, da svojo pravico poišče pred Evropskim sodiščem za človekove pravice. Res pa se bo to zgodilo komaj takrat, ko te vlade že davno ne bo več, njeni člani pa bodo nazaj v kakšnih nevidnih davkoplačevalsko financiranih službah.
Jasno je, da takšni manevri kažejo, da se znotraj ministrstva za zdravstvo dogajajo določene spremembe: Najbrž so na mizo dobili določene številke strokovnih služb, ki so jim pokazale, da bi zakonodaja, ki jo forsirajo skrajno levi aktivisti Glas ljudstva, v nekaj mesecih povzročila popoln kolaps zdravstvenega sistema. Zdaj pa želijo na obupan način rešiti situacijo, ne da bi pri tem užalili svoje skrajno leve uličarje, ki imajo v medijih neposredni dostop do mikrofonov. Jasno pa je, da bo to cel kup običajnih zdravnikov (ki delujejo tako v javnem sektorju kot pri koncesionarjih) postavilo v neenakopraven in neenak položaj, v katerem bodo imeli veliko pravnih argumentov, da tožijo delodajalca (državo).
Kaj je ostalo od obljub?
Spomnimo: Pred časom so v vladnih vrstah govorili o 30 dneh do specialista, dočakali pa smo nove čakalne vrste. Lani so morali v Slovenski Bistrici ljudje več ur čakati za vpis pri novi družinski zdravnici, ki jih je sprejela med 1200 in 1300. Ravno tako so dan kasneje vrste nastale zaradi pomanjkanja ginekologov. Vlada skuša zadeve “rešiti” z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, poznavalci področja pa opozarjajo, da se bodo razmere le še poslabšale, saj bo zdravnike pregnala v zasebni sektor, s tem pa čakalne vrste le še podaljšala. Še več, premier Golob je že pred letom dni napovedoval, da bo slovenski zdravstveni sistem s 1. januarjem bolj dostopen, kot je bil prej, čakalne dobe pa se bodo skrajšale. Vsak bo imel tudi svojega zdravnika, do specialista bodo ljudje prišli v 30 dneh, je obljubil. A zgodilo se je natanko to, kar se zgodi z vsemi Golobovimi napovedmi – preprosto mu je spodletela.
Odprtih še pet členov
Na seji ESS je ostalo odprtih še pet členov predloga novele, o katerih se bodo še pogovarjali. Vlada bo predlog novele zakona obravnavala na četrtkovi seji, nato pa ga bo poslala v DZ po rednem postopku.
I. K.