V Državnem zboru je prejšnji petek potekala seja Odbora za notranje zadeve, ki jo je sklicala stranka SDS. Na seji so poslanci opozorili tudi na neustrezno kadrovanje v policiji pa tudi na politizacijo policije, kar je povzročilo precejšnje napetosti med udeleženci. Na seji je v. d. generalnega direktorja policije Damjan Petrič zanikal navedbe poslanca Andreja Kosija iz SDS, da je “ljubljanski lobi” ugrabil policijo, zato smo preverili zanikanje Petriča.
V Državnem zboru je 14. marca 2025 potekala nujna seja Odbora za notranje zadeve, na kateri so poslanci SDS opozorili na porast kriminalnih dejanj, slabo kadrovsko sliko v policiji ter politični vpliv na njenemu vodstvu. V razpravi je Andrej Kosi izpostavili tudi problem ljubljanskega lobija in njegov vpliv na policijo. Pritisk na tožilki Blanko Žgajner in Matejo Gončin, ki vodita postopke proti ljubljanskem županu Zoranu Jankoviću, pa še dodatno krepi dvome o politični vpletenosti v delovanje slovenske policije.
Na seji je v. d. generalnega direktorja policije, Damjan Petrič, zanikal trditve poslanca Kosija, da “ljubljanski lobi” nadzira slovensko policijo. Vendar so nedavni medijski članki in poročila povzročili dodatne dvome o njegovem ozadju. Slovenske novice so 18. januarja 2025 objavile članek z naslovom “Šef slovenske policije prodaja kozmetiko!”, v katerem so opozorile na Petričevo vlogo kot vodje podjetja za nego in zdraviliške storitve.

Še posebej izstopa podatek, da ima podjetje registrirano na Rudniku v Ljubljani in da ima skladišče za policijsko postajo Vič na Tbilijski cesti št 61. Iz javno dostopnih podatkov je razvidno, da ima na Tbilijski 61 prostore podjetje KPL Ljubljana, ki je v lasti Dodikovega tajkuna Mladena Milanovića.
Iz članka izhaja tudi, da je Petrič za Slovenske novice povedal, da njegovo opravljanje samostojnega podjetnika ni vplivalo na njegovo delo v policiji in da je dejavnost opravljal samo izključno v prostem času.
Petričevo podjetje je imelo v 11 letih poslovanja 629.000 evrov prihodkov, nato pa je “zaradi padca prihodkov” leta 2023 ustvarilo 10.507 evrov izgube. Pri tem se postavlja vprašanje, ali nekdo, ki je vodja Sektorja kriminalistične policije PU Ljubljana, nato direktor Policijske uprave Ljubljana, izvaja davčno optimizacijo.
Slovenske novice so poročale, da je Petričevo podjetje leta 2023 ustvarilo 51.139 evrov prihodkov od prodaje, kar je 45 odstotkov manj kot v letu 2022. Zaradi padca prihodkov je podjetje leta 2023 ustvarilo 10.507 evrov izgube. Od leta 2017, ko je podjetje postalo davčni zavezanec, do 2023 je imelo enega zaposlenega, po delovnih urah pa leta 2023 le še 0,67 zaposlenega. Iz Erarja je razvidno, da je podjetje od državnih ustanov prejelo 6786 evrov, vendar pa gre v pretežnem delu za pomoč pri zaposlovanju, predvsem v času epidemije. Največji znesek 4194 evrov je prejelo od zavoda za zaposlovanje. Šolski center novo mesto mu je predlani nakazal 1315 evrov.

Vrnimo se na sedež Petričevega podjetja. Spomnimo se, da so mediji poročali, da je najpomembnejši Dodikov tajkun na pohodu v Ljubljani. Gre namreč za Milanovića, ki je podjetje KPL za slabih 8 milijonov kupil že leta 2015. Nobena skrivnost ni, da sta Dodik in Zoran Janković tesna zaveznika, ki ju združujejo interesi. Ta povezava med Jankovićem, Petričem in političnimi interesi pa je povzročila dvome o političnih močeh, ki naj bi vplivale na delovanje slovenske policije. “Ni skrivnost, da Janković preko Petriča obvladuje slovensko policijo,” nam pravi vir.

Petričevo podjetje namreč ne bi moglo imeti skladiščnih prostorov na naslovu Tbilijska 61, kjer je KPL, če mu ne bi Zoran Janković oziroma Dodikovi prijatelji tega omogočili. Iz znanih podatkov pa je razvidno, da so Dodikova podjetja na črni listi Američanov.
V tem kontekstu ni presenetljivo, da se je pojavil pritisk na tožilki Blanko Žgajner in Matejo Gončin, ki vodita postopke proti Jankoviću in ki sta trenutno v nemilosti policijskih šefov. To sicer povečuje dvome o tem, kako globoko seže politični vpliv v slovensko policijo in pravosodni sistem.
Sara Kovač