Pred kratkim smo pisali o sladkem življenju, ki ga živijo člani rdeče družine Janković pod patronatom patriarha družine – ljubljanskega župana. Denar od uradno ne preveč premožne družine pa očitno odteka tudi v prestižne nepremičninske posle.
Pod Šmarno goro namreč nastaja prestižni objekt z imenom “Soseska pod Šmartno goro”. Investitorji se hvalijo, da gre za sosesko hiš na mirni lokaciji ob vznožju Šmarne gore. Hiše odlikuje preplet vrhunske arhitekture, moderne zasnove in ene najlepših lokacij v okolici Ljubljane, na zelo želeni lokaciji ob vznožju Šmarne gore, ki navdušuje z lepo sončno lego, mirom in zeleno okolico. Mirna soseska se nahaja v bližini rekreacijskih površin in šole, hkrati pa omogoča hiter dostop do avtoceste in Ljubljane, se hvalijo investitorji.
Prav tako v reklamnem sporočilu razložijo, da je soseska unikatna zaradi prepleta vrste nadstandardnih rešitev, ki se odražajo v različnih tipih estetsko dovršenih in modernih domov. Hiše navdušujejo z izjemnimi tlorisi, vrhunskim dizajnom in zasnovo, ki nudi veliko zasebnosti in nadstandardno kvaliteto bivanja. Gre torej še za eno od tipičnih ljubljanskih nadstandardnih gradenj, tako značilnih za čase županovanja Zorana Jankovića, kamor se pogosto naselijo njegovi prijatelji, poslovnih partnerji in politični podporniki iz Slovenije in držav bivše Jugoslavije.
Zainteresirane kupce vabijo, da jih kontaktirajo po e-pošti [email protected]. Kdo pa se skriva za tem kontaktom? Nihče drug kot Jankovićev “dvorni” gradbinec inženirsko podjetje Dema Plus, ki ga vodi Denis Pere, dolgoletni poslovni partner družine Janković, čigar posli z Mestno občino Ljubljana so zacveteli v času županovanja Zorana Jankovića, še prej pa je posloval z Mecatorjem, v času ko je bil Janković tam direktor. Za Jankovića se ve, da je svoje poslovne partnerje iz Mercatorja, ko se je ta začel finančno sesuvati, pripeljal s sabo.

Kot je poročal portal Siol, je od leta 2009 do 2019 podjetje za občino in njen stanovanjski sklad opravilo za skoraj sedem milijonov evrov poslov, šlo naj bi za eksplozivno rast poslov. Pere je sodeloval tudi v več poslih s sinovoma ljubljanskega župana. Zaradi gradnje in financiranja projekta Hotel Cubo se je Dema Plus leta 2011 znašla pod drobnogledom finančne uprave (Furs), ko je preiskovala transakcije Jureta Jankovića, in od Pereta terjala 1,1 milijona evrov davka z obrestmi, na podlagi tega so sprožili kar nekaj izvršb, ki pa naj bi bile neuspešne. Če je Furs medtem terjatve že izterjal, ni znano.
Njegovo ključno podjetje Dema Plus je že leta v lastništvu njegove ožje sorodnice Danice Pere. Drugih lastniških deležev nima. Do leta 2016 je bil Pere direktor ciprskega podjetja Green Apollo, ki je pred leti nastopalo v poslih družine Janković, nato pa je bilo izbrisano iz tamkajšnjega registra, poroča Siol.

Pere naj bi imel med drugim v lasti prestižno jahto Pershing 80.
@ZoranDELA dolg! Zanima nas, koliko davkov je družina ali familija Janković dolžna FURS?
G. Zoran Janković, vaš sin Damjan še vedno uživa na svoji luksuzni jahti Pershing 80feet v Grčiji, partner Denis Pere pa ima isto tako v Splitu. Kako komentirate vulgarno preseravanje sina? pic.twitter.com/yvlgPYRm47
— Jaka Racman (@JakaRacman007) October 16, 2018
Povezave z Jankovićevimi otroki
Pere je imel stalno bivališče pred leti prijavljeno v zgradbi na Kongresnem trgu, v kateri ima sedež tudi tudi KIM, preko katerega je Damijan Janković pred leti obvladoval lastništvo lokala Bachus. Na istem naslovu je delovalo tudi danes ugaslo podjetje Baza Dante, ki je sodelovalo v zemljiških poslih družine Janković na Barju. Lastnik omenjene zgradbe pa je bilo ravno podjetje Dema Plus, nato je prešlo v last družbe Ande Inženiring, podizvajalca Deme Plus, ki je bilo kasneje prodano družbam iz kroga Pereta.
Davčni dolžnik gradi luksuzno sosesko?
Podjetje Pod Šmarno goro je sicer ustanovila prav Peretova Dema Plus, sam pa je direktor družbe, se pravi, da gre za podjetje, ki ga Pere uporablja kot obvod.
Na Furs smo poslali vprašanje, ali je družba še vedno davčni dolžnik. Na vprašanje niso hoteli odgovoriti. “V skladu z Zakonom o davčnem postopku kot davčna tajnost veljajo vsa dejstva, okoliščine, podatki, odločitve in drugi dokumenti, ki zadevajo posameznega zavezanca za davek,” so zapisali.
I. K.