Predstavnik iniciative Glas ljudstva Jaša Jenull je pozval na proteste proti aktualni oblasti, ki so jo sami pomagali ustoličiti. Slovenija je od prihoda vlade Roberta Goloba do danes globoko zabredla v krizo, pojavlja se vprašanje, zakaj ravno zdaj in proti komu v resnici protestira.
O tem smo govorili s predsednikom Združenja novinarjev in publicistom Matevžem Tomšičem, ki dopušča možnost, da gre le za taktiko in “pripravo terena”. Zadevo je komentiral tudi predsednik stranke Glas upokojencev Slovenije Pavel Rupar, ki je za naslednji teden napovedal “največji protest v zgodovini Slovenije”. Rupar je prepričan, da je Jenullov protest izkaz “strahu”.
Levičarski aktivist Jaša Jenull je na Facebooku znova napovedal protestni shod, tokrat proti Golobovi vladi, ki naj bi od 122-ih predvolilnih zavez v celoti izpolnila samo 12, kar 15 pa jih je “prekršila”. Jenull Golobovi vladi med drugim očita preblago ukrepanje proti “kapitalistični eliti” in neaktivno reševanje stisk in potreb navadnih ljudi. Sicer pa so domnevno ključna področja, za katera se zavzemajo, prežeta z levičarsko ideologijo – med drugim odločni podnebni ukrepi in socialno pravični davki.
Tomšič: Gre za radikalno levico, ki si želi več socializma
Tomšič meni, da gre, glede na ideje, za katere se zavzemajo, “za radikalce v lastnih vrstah oziroma za neko radikalno levico”. “Gre za levičarske ideje, ki so usmerjene proti tržnemu gospodarstvu in se zavzemajo za neko varianto socializma, zagovarjajo neko neuvrščeno zunanjo politiko, ki ima podoben pogled kot bivša Jugoslavija, se pravi, zagovarjajo politiko, ki je protizahodna in se hoče nekako povezovati s tretjim svetom”.

“Očitno so ugotovili, da ta vlada – čeprav bi lahko rekli, da je zelo levičarska – še vedno ni dovolj radikalna, kot bi morala po njihovem biti, ne da je mogoče preveč pragmatična glede določenih stvari, da noče uvesti nekega čistega socializma, kot bi ga oni radi imeli,” je pojasnil in dodal, da zanje verjetno nobena vlada ne bi bila dovolj leva. Ta “druščina je sicer tej vladi pomagala priti na oblast, a takšni “zavezniki” so lahko tudi problematični, ker pričakujejo stvari, ki so nerealistične in jih leva vlada dejansko ne more udejanjiti,” je poudaril.
Se pripravlja teren za “novi obraz”?
Po besedah Tomšiča bi šlo lahko za taktiko v smislu pripravljanja terena za “novi obraz” v smislu izražanja nezadovoljstva nad Golobom in hkratno iskanje “novega obraza”. Dodaja, da je težko vedeti, koliko ljudi med protesti “dejansko verjame v te ideje in koliko je političnih operativcev s skrito agendo”. Naš sogovornik se strinja, da je precej “zanimivo”, da Jenull poziva k protestom po tolikem času, ko je Slovenija že precej zabredla v krizo, in pa ob pričetku aktivnega delovanja pred prihajajočimi volitvami naslednje leto. Meni, da bo zanimivo spremljati, ali bodo protesti tudi zdaj tako številčni in aktivni, kot so bili v času vlade Janeza Janše, da pa bo “zelo poveden indikator tukaj odziv dominantnih medijev, če bodo oni podprli te proteste, podobno kot so jih, kot so taisti protestirali proti Janševi vladi, potem bo to jasen znak, da gre za pripravljanje “terena za novi obraz”.
V nadaljevanju smo Tomšiča vprašali za mnenje glede možnosti, da je petkov napovedan protest tudi nek odziv ali “izsiljevanje za sredstva”, saj je ameriški predsednik Donald Trump močno zategnil financiranje nevladnih organizacij, nekatere od njih so namreč omogočale dotok financ tudi našim “nevladnikom”, kot je npr. Inštitut 8. marec (ki močno sodeluje s IPFF).

Ali nevladniki želijo iztisniti več sredstev?
“V tem krogu, ki je tej vladi pomagal priti na oblast, je bilo že od začetka zelo veliko lačnih ust. Veliko takih, ki so smatrali, da so zaradi svojih, recimo, nekih zaslug upravičeni do javnega financiranja, pri čemer jim je ta vlada šla precej na roko, to je treba reči. A vprašanje, če je šla dovolj. Zagotovo pa drži, da se bodo nekatere mednarodne pipice zaprle, recimo razne fundacije, kot je recimo Obamova fundacija, ki financira tudi Inštitut 8. marec”, je pojasnil in pripomnil, da se je tudi omenjena fundacija financirala iz žepa ameriških davkoplačevalcev, posredno ali neposredno. Tomšič poudarja, da povezave, preko katere so se financirale različne fundacije in organizacije, ne bodo več omogočale tovrstnega financiranja. To pomeni, da bodo nekateri, tudi iz nevladnega in medijskega sektorja, ostali brez sredstev. Oblasti pa ob tem domnevno iščejo načine za kompenzacijo, pri čemer se omenjajo zakonske spremembe, kot je zakon o medijih, ki naj bi omogočil dodatna sredstva.
Rupar: Strah jih je
Na drugi strani stranka Glas upokojencev Slovenije za prihodnjo sredo, 19. februarja, napoveduje najbolj množičen protestni shod za višje pokojnine in proti skorumpirani oblasti do sedaj. Shod bo potekal na Trgu republike v Ljubljani, pridružili pa se mu bodo tudi v SLS, SDS, Zeleni Slovenije in študentje, je napovedal predsednik Pavel Rupar.

Ob novici aktivacije nevladnikov Rupar komentira: “Aktivirali so se zaradi strahu, da smo mi premočni, in želijo vzpostaviti neko ravnovesje”, ob tem pa izpostavlja, da je prav “Jaša Jenull oseba, ki je s temi kolesarji skupaj postavil to vlado. Oni so odgovorni oziroma prav on je odgovoren za stanje trenutno v Sloveniji, da ne govorim o njegovem blefiranju in traparijah okoli zdravstva. On je soodgovoren in sklicevati se zdaj na neko demokracijo, je larifari.” Rupar trdi, da bi Jenull in odgovorni morali odgovarjati pred sodiščem za trenutno stanje v Sloveniji in da bi bilo za to potrebno tudi vse kolesarje na protestih popisati.
Odgovorni so tudi mediji
Na vprašanje, ali meni, da gre za pripravljanje terena za novi obraz, odgovarja, da so “očitno tudi oni siti Goloba, ker je popolnoma nesposoben. To je zdaj nam vsem jasno. Jenull ni človek samostojnih odločitev”, je dejal Rupar, ki ocenjuje da je protest “naročilo” (tistih, ki vlečejo niti na levi). Za napovedani protest pravi, da bo to zagotovo največji protest v zgodovini Slovenije in obžaluje, da se ga ne bodo udeležili kmetje. Hkrati je ob tem izpostavil odgovornost medijev za stanje v državi. Je izredno kritičen do dejstva, da mediji propagirajo Jenullov protest, medtem ko na današnji novinarski konferenci stranke Glas upokojencev “ni bilo ne nacionalne televizije ne POP TV ne kakšne druge medijske hiše. Očitno želijo ohraniti sistem, kakršen je,” je dejal.

Bistvene razlike in poudarki prihajajočega “vseslovenskega protesta”
“Glejte, njihovi [Jenullovi] protesti so igra, njihovi protesti so gledališče. Njihovi protesti so namenjeni zgolj za ohranitev privilegijev, ki jih imajo. Povejte mi, kje je Jaša Jenull zaposlen, povejte mi, kdaj je bilo toliko dodatkov za kulturnike kot zdaj. Kdaj je bilo toliko afer kot zdaj?” se sprašuje Rupar, ki dodaja, da je Jenull povrhu vsega še popolnoma nekarizmatičen. Rupar je prepričan, da tudi protest v podporo srbskim študentom ni bil zgolj samo naključje. “To je bil manifest moči, ki naj bi jo še imeli tam Murgle in ta scena,” ocenjuje in poudarja, da bo prihajajoč protest namenjen ciljem ljudstva, “za tisto, kar zdaj trpi, in to je bistvena razlika, ker mi izhajamo iz ljudstva. Oni so pa narejeni, oni so zrežirani”.
Tanja Brkić