Potem, ko je mednarodna organizacija Transparency International objavila podatek, da je Slovenija v indeksu zaznave korupcije za leto 2021 nazadovala, se je kritikam na račun tega pridružila tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), ki jo vodi Robert Šumi. Vse to, čeprav je jasno, da za takšnim rezultatom pravzaprav stoji podružnica Transparency International Slovenia, ki združuje predvsem prvorazredno rdečo elito. Tej pa seveda ni po volji, da na oblasti niso njihovi. Medtem ko Šumi sodeluje pri načrtu nevladnikov, ta očitno na drugi strani predava etiko pomočnikom ravnateljev osnovnih šol iz cele Slovenije, in to v dopoldanskem času.
Zavod Republike Slovenije za šolstvo je po naših informacijah najel prvega moža KPK Roberta Šumija, da ta pomočnikom ravnateljev osnovnih šol iz cele Slovenije, ki predstavljajo ciljno skupino, predava etiko.
Robert Šumi etike naj ne bi predaval enkrat, ampak že večkrat. Kot navaja naš vir, naj bi nazadnje predaval v sredo, 19. januarja, preko povezave Zoom. Glede na to, da je bilo predavanje v dopoldanskem času, nas zanima, koliko je prvi mož boja proti korupciji računal za predavanja. Iz tega razloga smo na KPK naslovili novinarsko vprašanje in ga o tem povprašali.
Kot smo že poročali, so iz KPK po objavi ocene Slovenije v Indeksu zaznave korupcije v znak kritike sporočili, da jih najnovejša ocena ne preseneča. “Najslabši rezultat po letu 2013 odraža to, na kar na Komisiji že ves čas opozarjamo: da je razkorak med teorijo in prakso v preprečevanju korupcije prevelik.” Kot menijo, je pomemben dejavnik vzpostavitve ustreznih etičnih in moralnih standardov družbe vodenje z zgledom. “Kakršna bo oblast, takšno bo delovanje celotne družbe. Dokler bo integriteta pri nas razumljena zgolj kot nadstandard, ne moremo pričakovati napredka,” so med drugim še navedli.
V celotni zgodbi okrog ocene korupcije pa je zanimivo, da je Šumi v društvu Integriteta, ki je predhodnica podružnice Transparency International Slovenia, opravljal funkcijo generalnega sekretarja društva ter nekatere druge funkcije v društvu. Ker je društvo Integriteta ustanovil Drago Kos, operativec pri vseh političnih aferah, nedavna ocena okrog korupcije ne preseneča. Še posebej v luči dejstva, da so pri oceni upoštevali celo spor okrog financiranja STA. Okrog tega je bil med drugim kritičen politolog dr. Miro Haček, ki je v znak kritike zapisal naslednje: “Kaj ima spor glede financiranja STA, ki je že nekaj mesecev sicer rešen, s bojem proti korupciji? In kaj ima s tem odnos vlade do nekaterih medijev? Vprašam za prijatla.”
Kakorkoli, kljub temu, da sta Šumi in Kos delovala v okviru istega društva, Šumi zanika, da bi Kosa poznal zasebno. V dosedanjem življenju naj bi ga namreč na različnih dogodkih srečal zgolj nekajkrat. Kot je glede zaznave korupcije komentiral nekdanji minister in vsestranski intelektualec dr. Žiga Turk, je očitno v naši državi tako, da če je desna vlada, mediji ljudi pumpajo, da je korupcija. Če je leva, se pa dajo “prepričati”, da pišejo lepše. Sicer pa si človek lahko misli svoje, ko prvi mož komisije, ki naj bi se borila proti korupciji, zatrdi, da ni težave, ko predsednik Računskega sodišča RS Tomaž Vesel bogato biznisira v okviru popoldanskega dela na mednarodni nogometni zvezi (Fifa).
Sara Kovač