Od torka nove podražitve goriv

Datum:

Še nedavno smo trdili, da bodo morali politiki zavoljo energetskega prehoda aktivno sabotirati vozila na notranje izgorevanje, saj bodo ta po letu 2035 praktično prepovedana. Norija v energetski prehod je že dobro vpeljana, naslednji koraki pa so novi udarci po žepih davkoplačevalcev in davkoplačevalk, saj bodo od jutri naprej goriva zopet dražja.

Pa smo spet pri podražitvah. Opolnoči se bo cena 95-oktanskega bencina na servisih zunaj avtocest zvišala za 0,7 centa na 1,551 evra, dizelskega goriva pa za 2,8 centa na 1,600 evra za liter. Dražje bo tudi kurilno olje, in sicer za 2,5 centa na 1,181 evra. Trošarine bodo ostale nespremenjene, je sporočilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Cene bodo veljale do vključno 25. septembra. Trošarina za 95-oktanski bencin je trenutno določena pri 0,41349 evra na liter, za dizelsko gorivo pa pri 0,38277 evra na liter. Če cen ne bi regulirali, ministrstvo ocenjuje, da bi liter bencina stal okoli 1,609 evra, liter dizla pa okoli 1,739 evra, ob upoštevanju preteklih davkov in prispevkov.

Regulirana cena litra 95-oktanskega bencina in cena dizla ob slovenskih regionalnih cestah se od lanskega junija znova določa vsak drugi torek, se je pa poročanju Mojih financ formula za reguliranje cen v zadnjem letu in pol pogosto spreminjala. Cene so se višale, oziroma so se večje pocenitve preprečevale in sicer z okoljskimi dajatvami za obremenjevanje okolja z emisijo ogljikovega dioksida, prispevek za energetsko učinkovitost in OVE, z lanskim avgustom pa se je zvišala tudi marža trgovcev (z 0,0591 evra na liter dizla na 0,0983 evra, pri bencinu pa s 0,0607 evra na 0,0994 evra za liter).

Kot vemo, je vlada po novem letu znova začela mešetariti s trošarino. Ob znižanju cen goriva na mediteranskih trgih  smo do sredine pomladi večkrat spremljali povečanje trošarin, s tem pa je vlada preprečila pocenitev goriv v maloprodaji v obdobjih, ko bi do njih moralo priti, oziroma se večje pocenitve preprečili z zvišanjem dajatev. Po visokih pocenitvah goriv je vlada znova začela obračunavati dajatev za obremenjevanje okolja z emisijo ogljikovega dioksida in s tem preprečila občutne pocenitve. Dajatev za neosvinčeni bencin znaša 0,0398 evra na liter, za dizelsko gorivo in kurilno olje pa 0,0467 evra na liter.

Foto: Petrol

“Nafta v ameriških dolarjih se je v zadnjem letu podražila za nanj kot odstotek (1. slika). Evro se je podražil za 7 odstotkov (druga slika). Cena nafte v evrih je tako LETOS NIŽJA za dobrih 6 odstotkov. Energent v MP ceni predstavlja manj kot tretjino vrednosti (tretja slika, sicer iz 2021, bistvene spremembe ni). Bencin izven AC je pred letom dni, 11. 9. 2022, stal 1,354 eur/ liter. Jutri bo 1,551 eur/liter, to je 14,54 % VEČ KOT LANI, ko je bila nafta na svetovnih trgih več kot 6 % dražja. Komentar ni potreben. Ja, mediteranske borze, sosednje države … ampak mi smo že sedaj davčno najbolj obremenjeni v EU. Država bi lahko na enem koncu popustila, če nas drugje odira.. kaj pravite? Janez je poskrbel za malega človeka. Tankali smo bistveno ceneje. Volivci #Svoboda, plešete?” je svoje opažanje glede rast cen goriv izrazil uporabnik na Twitterju.

Njegov zapis je opomnil, da je imela Slovenija pred nastopom nove vlade na oblast najcenejši bencin in dizelsko gorivo. Razlog za to je bil v tem, da je vlada pod vodstvom Janeza Janše že v začetku maja 2022 takrat večkrat omejila maloprodajne cene pogonskih goriv, po takratnem sklepu ukrep velja do vključno 10. avgusta. Janševa vlada je namreč določila najvišjo dovoljeno maloprodajno ceno za liter najbolje prodajanega 95-oktanskega bencina in liter dizelskega goriva.

Bencin bi moral biti cenejši
Golobova vlada se je po poplavah odločila za drastično znižanje trošarin. Trošarino za liter dizla so znižali z 0,45513 evra na liter na 0,38277 evra, za liter bencina pa z 0,43025 evra na 0,41349 evra in tako preprečili spremembe cen. Cene na mediteranskih trgih so ključne za določanje cen na prodajalnah ob regionalnih cestah v Sloveniji in tudi tokrat je opaziti, da cena bencina nasprotuje gibanjem na naftnem trgu. Kot navajajo Moje Finance, je “sod črnega zlata v Savdski Arabiji v minulem tednu prvič v zadnjih 10 mesecih poskočil prek 90 dolarjev, ob tem pa se že vrstijo napovedi, da bi se cena kmalu zopet lahko povzpela prek 100 dolarjev. Evro je v primerjavi z dolarjem izgubil približno odstotek, kar je osmi zaporedni zdrs. To bo po naših izračunih preprečilo večjo pocenitev bencina v maloprodaji. Ob takšnih premikih se na trgih pričakuje, da bo v torek cena litra bencina znašala približno 1,53 evra, kar je približno en cent manj kot doslej. S tem bi liter bencina stal štiri cente manj kot pred letom dni. Če smo v preteklih mesecih ugotavljali, da maloprodajne cene goriv opazno zavirajo inflacijo, je s trenutnimi cenami bencina ta efekt pojenjal.”

Možna podražitev dizla
Dizel je na mediteranskih trgih rastel, vendar to ni bilo tako očitno, je vlada v prvih tednih odprave posledic vodne ujme opazno znižala trošarine, cene pa so tako ostale nespremenjene. Rast se je nadaljevala, vendar ne tako izrazito, s padcem evra pa bi se lahko cena litra dizla prvič letos povzpela prek 1,60 evra in tako znašala za približno štiri cente več kot sedaj (1,572 evra). Seveda, ob predpostavki, da vlada ne poseže v trošarine oziroma druge dajatve. Če bo liter dizla stal okoli 1,60 evra, bo cena za približno 8 centov nižja kot pred letom dni.

Skok cene surove nafte nad 90 dolarjev (Trading Economics)

Kurilno olje, trošarina za katerega je določena pri 0,07875 evra na liter, bo v prihodnjih dveh tednih pri naročeni količini tisoč litrov stalo 1.181 evrov brez prevoza. Če cene ne bi regulirali, bi bilo po oceni ministrstva za liter treba odšteti okoli 1,363 evra. Marže trgovcev so v skladu z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov zunaj območja avtocest in hitrih cest omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina ter za kurilno olje največ 0,08 evra za liter.

T.B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Alarmantni podatki: Izvoz in uvoz padata!

Slovenija je marca izvozila za 5,1 milijarde evrov blaga,...

Ob svetovnem dnevu medijev slovensko ustavno sodišče ne zagotavlja svobode izražanja

"Ta mesec mineva leto dni, odkar je slovensko ustavno...

Pester 2. maj za novomeške policiste: Klali so ovce in kradli kot srake

Na območju policijske uprave Novo mesto so obravnavali 222...