Peterle na tradicionalnem srečanju ministrov Demosa: Slabo stanje kaže na slabo vladanje

Datum:

Predstavniki prve demokratične slovenske vlade so se danes zbrali v prestolnici na tradicionalnem srečanju. Takratni predsednik vlade Peterle je za mediji ob tej priložnosti dejal, da je danes v politiki premalo dialoga, omike in spoštovanja različnih političnih nazorov. Prepričan je, da so te vrline danes okrnjene. 

                   

Člani prve demokratično izvoljene slovenske vlade so se danes zbrali v Ljubljani na tradicionalnem srečanju.  Poleg predsednika nekdanje Demosove vlade Lojzeta Peterleta so se srečanja udeležili nekdanji republiški sekretar za notranje zadeve Igor Bavčar, predsednik Republiškega komiteja za mednarodno sodelovanje Dimitrij  Rupel, Miha Jazbinšek, predsednik Republiškega komiteja za varstvo okolja in urejanje prostora. Janez Janša, takratni republiški sekretar za ljudsko obrambo, se srečanja ni udeležil, ker je bil v Bruslju na srečanju EPP, prišel pa je Jelko Kacin, takratni republiški sekretar za informiranje.

Prvi slovenski premier Lojze Peterle meni, da Slovenija v zadnjih 33 letih ne bi prehodila takšne poti, če ji ne bi uspelo pridobiti državnosti. Ta jo je namreč postavila na politični zemljevid sveta. Peterle meni, da je država v prvih letih beležila hiter napredek, nakar so se začeli procesi, ki dandanes zavirajo naš razvoj, poroča STA.

Dinamika razvoja je slaba
Peterle: “Trdim, da je pod črto pozitiven rezultat, ni mi pa všeč dinamika razvoja, v kateri očitno zaostajamo. Ni mi všeč, da Evrope nismo doživeli navznoter. Če bi želeli biti evropski, bi moralo biti doma manj polarizacije, več spoštovanja, več smisla za skupno dobro.” Doslej po njegovem še nismo imeli družbene slike, kakršna je trenutno.

Koalicija Demos je na prvih večstrankarskih volitvah leta 1990 dosegla rahlo večino, tako da je lahko sestavila vlado. Je pa zanimivo, da sta bila v vladi najmanj dva predstavnika tedaj opozicijske SDP.

Vlada gospodarstva ne bi smela dušiti z davki
Opozoril je na številne stavke po državi ter se vprašal, kdo danes v Sloveniji sploh ne stavka. “To kaže na slabo stanje, tudi na slabo vladanje,” je prepričan nekdanji premier. Zelo ga skrbi tudi slabšanje temeljnih pogojev za gospodarjenje. “Mislim, da glavna politika naše vlade ne bi smela dvigati davkov, ampak skrbeti za pogoje, ki bi dali krila slovenskemu gospodarstvu.”

Demos je skrbel za politično kulturo
Peterle meni, da je za časa Demosa politično kulturo izboljšalo dejstvo, da kar tretjina ministrov ni bila članov stranke, marveč so bili celo pripadniki opozicije oziroma naslednice nekdanje KPS, vsi pa so skupni program podprli. Pokazali so, da je ključna ideja skupnega. Spomnimo, da je prvo vlado leta 1990, tedaj še v času Jugoslavije, ustanovila koalicija Demos oziroma Peterle, tedaj pripadnik Slovenskih krščanskih demokratov.

Demos (Foto: arhiv Nova24tv)

Ti so skupaj s Slovensko demokratično zvezo, Socialdemokratsko stranko Slovenije, Slovensko kmečko zvezo, Slovensko obrtniško stranko in Zelenimi Slovenije sestavljali koalicijo Demos pod vodstvom Jožeta Pučnika iz Socialdemokratske stranke Slovenije. Njegovi vladi je bila 22. aprila 1992 izglasovana nezaupnica, 14. maja pa je zavladal Janez Drnovšek iz vrst LDS.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Župan Molan: Vlada se ne želi pogovarjati o pereči romski problematiki!

Župan Občine Brežice Ivan Molan se 2. julija v...

Poskrbeti je treba, da je tudi podeželje zastopano

Da podeželje ne sme ostati brez poslancev, da je...

Novomeški župan Macedoni postal “najžupan” jugovzhodne in srednje Evrope

V zadnjem tednu junija je v prestolnici Bosne in...