[FOTO] Piše se zgodovina: Slovenija se je poigrala s Španijo in se uvrstila v veliki finale EP

Košarkarji Slovenije so se uvrstili v finale evropskega prvenstva. V Istanbulu so premagali branilce naslova Španijo z 92:72 (25:19, 49:45, 73:57), v finalu v nedeljo ob 20.30 pa se bodo pomerili z zmagovalcem drugega polfinala med Srbijo in Rusijo.

Košarkarji Slovenije so se uvrstili v finale evropskega prvenstva. V Istanbulu so premagali Španijo z 92:72, v finalu v nedeljo ob 20.30 pa se bodo pomerili z zmagovalcem drugega polfinala med Srbijo in Rusijo.

*Dvorana Sinan Erdem, gledalcev 5000, sodniki: Maranho (Brazilija), Rosso (Francija), Sahin (Italija)
* Slovenija: Randolph 15, Dragić 15 (0:1), Nikolić 7 (2:2), Prepelič 13, Blažič 7, Vidmar 12 (2:4), Zagorac 5, Dimec 7 (1:1), Dončić 11 (3:4)
* Španija: P. Gasol 16 (3:4), Rodriguez 9, Rubio 13 (2:2), M. Gasol 12 (5:5), W. Hernangomez 6 (2:2), Sastre 3, Oriola 2, San Emeterio 6, J. Hernangomez 5 (3:3)
* Prosti meti: Slovenija 8:12, Španija 15:16
* Met za dve točki: Slovenija 21:42, Španija 18:36
* Met za tri točke: Slovenija 14:25 (Randolph 3, Dragić 3, Prepelič 3, Dončić 2, Nikolić, Zagorac, Blažič), Španija 7:27 (San Emeterio, P. Gasol, M. Gasol, Rodriguez, Rubio, Sastre)
* Skoki: Slovenija 25 (26 + 9), Španija 35 (23 + 12)
* Osebne napake: Slovenija 19, Španija 20
* Pet osebnih: /

Z uvrstitvijo v finale ima Slovenija že zagotovljeno prvo medaljo na velikih tekmovanjih v članski konkurenci, hkrati pa je edina neporažena reprezentanca na jubilejnem 40. evropskem prvenstvu.

(Foto: epa)

Neomadeževano statistiko ima tudi selektor Igor Kokoškov, ki za krmilom Slovenije še ni izgubil uradne tekme. Lani je dobil vseh šest dvobojev v kvalifikacijah, na letošnjem eurobasketu pa ima osem zaporednih uspehov.

Uspeh nad branilci naslova in trikratnimi evropski prvaki zadnjih štirih prvenstev oziroma najboljšo reprezentanco zadnjega desetletja v Evropi je med slovenskimi navijači sprožil val navdušenja. V dvorani Sinan Erdem je bilo približno tisoč Slovencev, ki so še dolgo v noč slavili in skakali, pred televizijskimi ekrani pa se je zbralo rekordno število gledalcev za športne dogodke.

Uvrstitev v finale evropskega košarkarskega prvenstva je eden od največjih uspehov slovenskega športa, zlata medalja pa bi bila prva na največjih tekmovanjih v ekipnih športih. Do zdaj se lahko Slovenija pohvali z evropskim srebrom in svetovnim bronom rokometašev ter drugim mestom odbojkarjev na EP.

(Foto: epa)

Že prvi polčas je veliko obetal. Slovenija je tekmo začela v postavi Dragić-Blažič-Dončić-Randolph-Vidmar in v vseh štiridesetih minutah le enkrat prepustila vodstvo – uvodnih 2:0. Sledili sta dve trojki in v osmi minuti 17:10. V prvi četrtini je Slovenija natančno zadevala za tri točke (6:8) in imela že osem strelcev.

Španija je svojo obrambo usmerila v Gorana Dragića in Luko Dončića, prav širina klopi pa je Sloveniji omogočila, da je še naprej gospodarila na parketu. Španija se je nekajkrat približala na dve točki zaostanka, naši so v 19. minuti imeli že 47:38, na polčas pa sta ekipi odšli z rezultatom 49:45.

(Foto: epa)

Slovenija je v prvem polčasu prejela preveč točk, a je bila v napadu znova pri svojem povprečju na tem prvenstvu – slabih 90 točkah ob koncu tekme. V nadaljevanju se ni ustavila. Prvič je do dvomestne prednosti prišla v 24. minuti (55:45) in tu se je pravo rajanje začelo. Slovenski fantje so bili neustavljivi in do 30. minute so si nabrali že 18 točk prednosti (73:55).

(Foto: epa)

Anthony Randolph je navduševal z natančnim metom, Gašper Vidmar je bil za svoj 30. rojstni dan preširoka in previsoka ovira za brata Gasol, Klemen Prepelič je rešetal špansko mrežico z razdalje, partijo prvenstva sta prikazala Saša Zagorac in Žiga Dimec, Luka Dončić pa je bil zgodba zase. Pri osemnajstih letih je bil že po treh četrtinah na pragu trojnega dvojčka – 11 točk, 8 skokov, 8 podaj. Na koncu sta mu le dve podaji zmanjkali, da bi postal najmlajši igralec v zgodovini evropskih prvenstvih s trojnim dvojčkom in šele četrti na eurobasketih oziroma od leta 1935 dalje. To je uspelo le Stojku Vrankoviću (1993), Toniju Kukoču (1995) in letos Romunu Andreju Mandacheju.

(Foto: epa)

Slovenija je bila toliko boljša, da je bila zadnja četrtina zgolj formalnost. Prepelič jo je odprl s 76:57, ko jo je Dragić začinil s trojko od table za 83:65, pa je bilo tudi Špancem jasno, da bodo v nedeljo ob 16. uri igrali le za bron. Rajanje na tribunah in pred TV-ekrani v Sloveniji se je začelo …

Kar pet igralcev je doseglo dvomestne številke. Po 15 točk sta dosegla Anthony Randolph (6:9 iz igre, trojke 3:3) in Goran Dragić (6 podaj, 5 skokov, met 6:15), 13 jih je zbral Klemen Prepelič (trojke 3:4), 12 Gašper Vidmar (5:7 iz igre, 5 skokov), Luka Dončić pa je tekmo končal pri enajstih točkah, 12 skokih in osmih podajah.