Pobrali so vse, kar so lahko, do zadnjega centa, pričajo podatki o dnevnicah, ki so si jih ministri vlade Mira Cerarja izplačevali v tem mandatu. Podatke smo pridobili od vlade, kažejo pa, da so tudi v tej vladi tisti, ki so upravičeni do dnevnic (ali morebiti pogoltni na vsak cent), in tisti, ki jih za vladne obiske v Pomurje ali na Koroškem niso dobivali. Skoraj bi jih lahko razdelili po spolu, saj za te poti praktično nobena ministrica ni dobila dnevnic, medtem ko so Miro Cerar, Goran Klemenčič, Boris Koprivnikar, Peter Gašperšič (vsi iz SMC, prepričevali so nas, da so etični novi obrazi) in Karl Erjavec, ki je upokojence že pred desetimi leti prevaral z obljubo o tisočaku pokojnine, v zadnjih štirih letih iz proračuna postrgali sleherni evro, ki so ga lahko. Dobesedno: do zadnjega centa!
Eno najbolj bizarnih izmed več sto nakazil, ki so popisana v vladnih dokumentih, je izplačilo 3,52 evra, ki jih je kot dodatni regres za prehrano aprila 2016, ko je šel na intervjuja na TV Idea v Mursko Soboto ter Net TV v Maribor in na srečanje z gospodarstveniki celjske regije v Zreče, ki je potekalo na sedežu podjetja GKN Driveline, pokasiral Karl Erjavec.
Ob tisočakih plače, šoferjih in kosilih
Na tem mestu velja tudi pojasniti, zakaj so dnevnice članov vlade tako pomembne, še posebno pa zgodba, ki pripoveduje o pohlepu. To je denar, ki ga za službene poti politiki prejmejo poleg plače, čeprav so vladni obiski regij del normalnega delovnega dneva ministra, ki seveda v službo ne hodi po nekem rigidnem urniku ali s kartico za prijavo. Cerarjeva osnovna bruto plača je denimo februarja 2018 po podatkih portala javnih naročil znašala 5.956 evrov. Ob tem imajo Cerar in njegovi ministri šoferje, ki vozijo službene avtomobile, opremljene z modrimi lučmi, ki omogočajo prednost ob nevšečnostih v prometu. Pri načrtovanju poti, ki se usklajujejo mesece vnaprej, sodelujejo tudi uslužbenci protokola, poskrbi se za kosilo celotne delegacije in seveda prenočitev, če je to potrebno. Vsi stroški so plačani iz proračuna, tudi stroški morebitnih vstopnic, kadar gre za sejme, plačamo pa jih državljani, zato za dodatna izplačila dnevnic in regresa za prehrano po naši oceni ni moralne podlage.
Nadaljujmo s predsednikom DeSUS in zunanjim ministrom Karlom Erjavcem. V njegov delokrog spada tudi posvet slovenske diplomacije. Čeprav poteka na Brdu pri Kranju, kamor ga odpelje šofer, je Erjavec v zadnjih letih pisal tudi dnevnice, po 3,20 evra, kolikor si izplača tudi za udeležbo na Blejskem strateškem forumu. Lani je ta znesek znašal kar 9,60 evra, iz specifikacije MZZ pa izhaja, da zato, ker je na protokolarnem Gradu Strmol gostil tudi večerjo s sekretarjem za odnose z državami Svetega sedeža msgr. Paulom Richardom Gallagherjem. Kar je več, kot se je do letošnje uskladitve v zadnji petih letih zvišala starostna pokojnina – upokojencem je v petih letih prihodke zvišal le za pet evrov.
Ministrice ne dobijo nič
Več deset strani tabel z izplačanimi dnevnicami v obdobju od nastopa vlade Mira Cerarja 18. septembra 2014 do 1. aprila letos postreže z zanimivim fenomenom, ki kaže, da so v vladi, ki so jo oblikovale SMC, DeSUS in SD, pogosto izražene želje po enakih plačilih za ženske in moške za isto delo svetlobna leta stran. Ženske v tej vladi za poti po Sloveniji ne dobijo ničesar, moški pa dnevnico. V kabinetu ministrice za obrambo Andreje Katič so eksplicitno zapisali: »Dnevnic za službene poti v Sloveniji se ministrici ne obračunava in izplačuje.« Enako velja za Alenko Smerkolj, ministrico za notranje zadeve Vesno Györkös Žnidar, ministrico za delo Anjo Kopač Mrak, ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc in ministrico za finance Matejo Vraničar Erman, čeprav si je njen predhodnik Dušan Mramor, ki je položaj zapustil sredi mandata, izplačal 9,60 evra, ko je bil v Planici v okviru vladnega obiska Gorenjske regije, in 6,40 evra za obisk Trente, kamor je šel, ko je na uradni obisk prispel slovaški finančni minister.
Med ženskami si je kot ministrica za kulturo 77 evrov izplačala Erjavčeva strankarska kolegica Julijana Bizjak Mlakar, a je ministrstvo, ki ga od sredine leta 2016 vodi Tone Peršak, edino, ki ima probleme s transparentnostjo, saj edini niso predočili specifikacije izplačanih dnevnic, ne za doma ne za tujino.
Več o ministrih, ki so v minulih štirih letih izkoristili vsako priložnost, da je na njihov račun kapnil dodaten evro, v nadaljevanju.
V žepe pospravili več kot 40 tisoč evrov
Tabela prikazuje višine dnevnic, ki so si jih izplačali posamezni ministri in predsednik vlade Miro Cerar. V tujino je v tem mandatu vladni falcon opravil več kot 340 letov, približno dve tretjini vseh za potrebe vlade. Nekatere resorje so v tem času vodili različni ministri, zato zneske objavljamo glede na funkcionarja.