Podpora osnovni šoli Žalec, ki ohranja tradicionalno slovensko prehrano

Datum:

Z novim šolskim letom je prišlo v I. in II. Osnovni šoli Žalec do določenih prehranjevalnih sprememb, ki so razburile predvsem muslimanske starše in seveda tudi določene levičarske medije. Starši so namreč prejeli obvestilo, da se prehrana v šoli ne bo več prilagajala učencem muslimanske veroizpovedi.

Kot je bilo zapisano v samem obvestilu staršem, so šole kot vzgojno-izobraževalni zavodi dolžni spoštovati pravila, “ki jih pripravljajo strokovne službe na ministrstvih in drugih javnih inštitucijah. V smernicah je zapisano, da oblike prehrane, ki niso medicinsko utemeljene, zavodi niso dolžni organizirati”.

V sporočilu je pisalo, da se bo zaradi tega v tem šolskem letu otrokom zagotavljalo samo medicinsko indicirane diete. Za prehrano omenjene osnovne šole kot tudi drugih osnovnih šol, kot so OŠ Šempeter, OŠ Petrovče, OŠ Griže in njihovih podružnic skrbi sicer zavod Petka.

Ksenofobna prehrana?

Levičarske medije, predvsem revijo Mladina, ki je o tem tudi poročala, pa je najbolj zbodel naslednji odstavek v sporočilu staršev: “Vsi priseljenci morajo razumeti, da so se s prihodom v Slovenijo odločili, da se bodo prilagodili našim navadam, tradiciji in načinu življenja in se tako uspešno integrirali v naše okolje. Tudi z načinom prehranjevanja v osnovni šoli se otroci učijo vključevanja v slovensko družbo, saj uživajo enake obroke kot njihovi sošolci.” V omenjenem mediju lahko preberemo, da gre kakopak za ksenofobijo, saj naj bi se prehrana spremenila predvsem v tem, da se ne bo več prilagajalo obrokov za muslimane, ki jim vera prepoveduje, da jedo svinjino. Po novem naj več ne bi dobili prirejenih kosil takrat, ko je na meniju svinjina. Po poročanju Mladine naj bi bili učenci iz muslimanskih družin sedaj prikrajšani, saj ne bo jasno, koliko svinjskih sestavin bo v posameznem obroku. Čeprav je utemeljitev šole povsem razumna, se zdi Mladini očitno kontroverzna in verjetno tudi rasistična. Slovenci se morajo prilagajati tujcem – in ne obratno.

Nekdanji mufti Nedžad Grabus je v Odmevih na Televiziji Slovenija izrekel zlovešče preroške besede, da bodo čez 20 let Slovenci večinoma muslimanske veroizpovedi. (Foto: Nova24TV)

Islamska skupnost ogorčena

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda se je odzval na polemiko, ki jo je sprožilo obvestilo staršem v Žalcu, da njegovo ministrstvo podpira strpno in vključujočo komunikacijo ter da spoštuje kulturne verske in druge različnosti. So pa bili bolj ostri pri slovenski islamski skupnosti, katere predstavnik mufti Nedžad Grabus je pred devetimi leti na RTV Slovenija v oddaji Odmevi razglasil, da bodo Slovenci čez 20 let – torej sedaj čez 11 let – večinoma muslimanske veroizpovedi. Sporočilo se jim zdi “sporno”, pravijo, da bi lahko šola pokazala več “dobre volje”. Mnenja so, da bi moralo v Sloveniji več šol spoštovati potrebe otrok drugih veroizpovedi.

V samem sporočilu šole za starše lahko sicer preberemo tudi, da je “ukinitev ločenega pripravljanja obrokov za učence priseljence obravnaval svet staršev in sprejel sklep” ter da tudi druge šole v Sloveniji obrokov ne prilagajajo na takšen način. Seveda se je ob ogorčenosti levičarskih pisunov in islamske skupnosti treba retorično vprašati, v kolikšni meri se šole v islamskih državah kot tudi druge ustanove prilagajajo tujcem?

https://twitter.com/JJansaSDS/status/1836697873720672502

A. S.

Sorodno

Zadnji prispevki

V Franciji 15-letni skrajni levičar zaklal sošolko

V šolskem napadu v zahodni Franciji je bila z...

Zakon, ki bo pohabil turistično ekonomijo, prestal prvo branje

Janez Janša je napovedal, da se bo zdravljenje začelo...

Bosanski mediji: Slovenija postala oaza dvomljivega kapitala Milorada Dodika in njegovih tajkunov

Poslanec Doma narodov Bosne in Hercegovine Zlatko Miletić je...

Bližajo se volitve: Na Otočcu so se srečali Kučan, Colarič in Budja

Tako kot so zvončki, trobentice in vijolice znak pomladi,...