Potem ko je predsednica republike Nataša Pirc Musar lani pomilostila kar tri tihotapce, se je konec januarja odločila za še eno pomilostitev, s katero bo prispevala k skrajšanju kazni zaprtega tujca.
Iz Uradnega lista RS je razviden ukaz o pomilostitvi, s katerim se Ayhan Ayu izrečena zaporna kazen po sodbi Okrožnega sodišča v Krškem z dne 23. junija 2023 s pomilostitvijo zniža za štiri mesece. Ker iz navedenega ni znano, ali gre vnovič za pomilostitev osebe, ki je med štirimi stenami zapora pristala zaradi tihotapljenja migrantov ali ne, smo se odločili, da o tem povprašamo Urad predsednice republike.
Razlog za pomilostitev: posebne osebne okoliščine
Precej prahu je predsednica republike vzdignila že do konca lanskega leta, saj je ta pomilostila kar tri tihotapce – avstrijsko državljanko Ozgur Dogan, srbskega državljana Nemanjo Kuzmanovića in ukrajinskega državljana Valerija Arakčejeva. Za Kuzmanovića in Arakčejeva sta pomilostitvi, ki ju je odobrila marca lani, pomenila predčasni odhod iz zapora. V zvezi s pomilostitvijo ukrajinskega tihotapca migrantov se je sicer v medijih pojavil tudi uradni dokument z Okrožnega sodišča v Kopru, kjer ta jasno navaja, da je sodišče nasprotovalo njegovi pomilostitvi (več o tem tukaj).
Ozgur Dogan je predsednica pomilostila kot zadnjo lani in ji s tem odpustila izvršitev preostanka izrečene stranske kazni izgona iz države. “Predsednica republike se je za pomilostitev avstrijske državljanke gospe Ozgur Dogan odločila po soglasnem pozitivnem mnenju vseh treh članov Komisije za pomilostitve, in sicer zaradi posebnih osebnih okoliščin”, so nam sporočili v elektronskem sporočilu, ki smo ga prejeli iz kabineta predsednice RS, ob tem pa nam niso pojasnili, za kakšne posebne okoliščine naj bi tukaj šlo.
Veliko je kritik na račun tovrstnih pomilostitev
V zvezi s pomilostitvami predsednice je med bolj kritičnimi nedvomno evropski poslanec Milan Zver, ki je pred časom za Planet TV ocenil, da bi morala Slovenija kot majhna država močno paziti, koga pomilostiti oziroma koga izpustiti iz zapora predčasno. “Še posebej, če je iz sveta kriminala, korupcije, potem je to nesprejemljivo”, je bil jasen. “Ljudje, ki služijo z nesrečo ljudi, so zadnji, ki bi lahko bili pomiloščeni,” je v znak nasprotovanja pomilostitvam izpostavil eden najbolj glasnih nasprotnikov nezakonitih migracij poslanec SDS Branko Grims. Poslanci največje opozicijske stranke so v luči pomilostitev s strani aktualne predsednice vladi priporočili, da naj ta izvajanje zakona o pomilostitvi spremeni na način, da bi bil predsednik države primoran pojasnjevati odločitev, čemu se je odločil za pomilostitev obsojenca, a odbor za pravosodje ni sprejel omenjenega predloga.
Ž. N.