Dne, 4. marca 2024, smo objavili prispevek z naslovom “Borzen na sumljiv način hobotnici podjetij elektrotajkuna izplačal več kot 8 milijonov evrov“. V nadaljevanju objavljamo prikaz nasprotnih dejstev.
Resnična dejstva o delovanju skupine SONCE in dodeljenih subvencijah
V prispevku z naslovom »Borzen na sumljiv način hobotnici podjetij elektrotajkuna izplačal več kot 8 milijonov evrov« je polno nepravilnih podatkov. Ker gre za očitno nerazumevanje, želimo podati pravilne informacije.
Po seji Vlade RS 22. 6. 2023 je bila javno dostopna informacija, da bo Borzenov Center podpore predvidoma septembra 2023 objavil razpis za 150 milijonov nepovratnih sredstev z namenom spodbujanja gradnje obnovljivih virov energije in baterijskih hranilnikov. Ta napoved je bila javna, zato se je lahko celotna panoga pripravila na razpis s projekti. Po večmesečnih pripravah je bilo v okviru skupine SONCE oddanih več vlog za različne projekte. Skupaj odobrena sredstva na razpisih JPOVE-1 in JPOVE-2 znašajo 5,5 milijona evrov. Do danes niso podjetja prejela še niti evra, ker so projekti v pripravah, gradnji ali pa tečejo drugi postopki, ki so potrebni pred vložitvijo vloge za črpanje sredstev.
Vsa projektna podjetja, namenjena za investicije v sončne elektrarne, so prijavljena v Sloveniji, imajo jasno in transparentno lastništvo, so v 100-odstotni lasti skupine SONCE, katere lastnika sta Gregor Novak in Mojca Bajec, vse pa davke plačujejo v Sloveniji.
Skupina SONCE je ustanovila projektna podjetja za gradnjo več sončnih elektrarn oz. projektov, večinoma v vzhodni Sloveniji. Projektna podjetja s transparentnim lastništvom in jasnimi projekti nikakor niso hobotnica. Poslovna praksa, da se za tovrstne projekte uporablja projektna podjetja, je zahtevana tudi s strani bank, saj le-te običajno zahtevajo novo projektno podjetje za vsak posamezen projekt zaradi lažjega upravljanja s tveganji. Zagotavljanje sredstev za izvedbo projekta pa zagotovi skupina SONCE.
Podjetjem je bilo odobrenih odločb za 5,5 milijona evrov spodbud, izplačano ni bilo še nič. Pri izdaji odločb je prišlo do napak, ki so se popravile v ponovljenem postopku, ko je Borzen izdal novo odločbo ter razveljavil staro odločbo.
Gre za projektna podjetja, vsako podjetje investira v enega ali več projektov. Glavni razlog za ustanovitev več podjetij je bil zaradi upravljanja s tveganji, tako pri lažji izvedbi projektov kot pri zagotavljanju finančnih sredstev za izvedbo projektov. Postopek pridobivanja dovoljenj in financiranja je lažje izvesti za več manjših projektov v Sloveniji. To ne vpliva na višino pridobljene subvencije. Obenem je to praviloma tudi zahteva bank.
Tudi če bi vse projekte prijavili na eno podjetje, bi bili upravičeni do enakega zneska pomoči.
Da bo predvidoma septembra 2023 objavljen razpis za spodbujanje gradnje obnovljivih virov energije, je bila javno znana informacija po seji Vlade RS junija 2023, kasneje tudi v medijih. Omenjena informacija in predviden časovni rok in okvir finančnih spodbud je omogočil vsem investitorjem na trgu, da so se začela pripravljati. Na ta razpis se je pripravljala in prijavila celotna fotovoltaična panoga s skupaj več kot 3.000 projekti. Iz skupine SONCE smo prijavili 24 projektov.
Lastništvo podjetij iz skupine SONCE je v Estoniji zato, ker ta država ponuja ugodno poslovno okolje za fintech oz. blockchain podjetja, kar je ključno za dejavnosti skupine SONCE. Prvo podjetje smo v Estoniji registrirali že leta 2019, ko smo postavili temelje za trgovanje z električno energijo na podlagi tehnologije veriženja blokov. Estonija je bila logična izbira, saj je kot prva EU država omogočala pridobitev licence za ponudnike storitev virtualnih storitev, to je bilo namreč nujno za poslovanje na področju trgovanja z električno energijo s pomočjo blockchain tehnologije.
Gregor Novak, direktor skupine SONCE