Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec se v zvezi s preiskovalno komisijo državnega zbora, ki je bila ustanovljena z namenom preiskovanja vladajoče stranke, sprašuje, kdaj se bo nadaljevalo delo, saj je do sedaj predsednik komisije, sicer poslanec iste stranke, ki jo preiskujejo, sklical le dve seji.
“Kako pa kaj preiskovalna komisija Državnega zbora RS na temo nedovoljenega financiranja stranke Svoboda?” je na družabnem omrežju X izpostavila poslanka Jelka Godec in dodala, da omenjeno komisijo vodi svobodnjak Tomaž Lah, ki je bil zaposlen v Agenciji za energijo v Mariboru. “Od maja 2024 do danes je sklical eno redno in eno izredno sejo! Pa še to prvo redno sejo je sklical na zahtevo poslanske skupine SDS,” je kritična.
Do ustanovitve ni prišlo zlahka
Preiskovalna komisija o ugotavljanju domnevnega finančnega izčrpavanja podjetja GEN-I, domnevno spornih praks v zvezi s podjetjem Star Solar, d. o. o., domnevnega nezakonitega financiranja politične stranke Gibanje Svoboda in domnevnega nezakonitega financiranja volilne kampanje Gibanja Svoboda za redne volitve poslancev v Državni zbor Republike Slovenije leta 2022 ni bila ustanovljena zlahka. Njeni ustanovitvi so namreč na vse pretege nasprotovali v Svobodi, saj preiskujejo delovanje njihovega predsednika Roberta Goloba, njegove posle v GEN-I in njegovem podjetju Star Solar, ki posluje skoraj izključno z državno družbo Borzen, pa tudi domnevno nezakonito financiranje njegovega Gibanja Svoboda v predvolilni kampanji.
Spomnimo, da je predsednica Državnega zbora RS Urška Klakočar Zupančič v znak nasprotovanja njene ustanovitve zatrjevala, kako naj bi šlo v konkretnem primeru za politično diskreditacijo predsednika stranke, katere članice je tudi sama. Iz tega razloga je slednja samo zahtevo za ustanovitev parlamentarne komisije naslovila na Zakonodajnopravno službo DZ in vložila predlog zakona o parlamentarni preiskavi, ki bi uvedel preizkus zahteve za parlamentarno preiskavo na ustavnem sodišču, v kolikor bi zakonodajnopravna služba ugotovila, da obstaja dvom o ustavnosti preiskovalne komisije. Sama ustanovitev pa ni bila niti po godu podjetju GEN-I, kjer je premier vrsto let zasedal mesto predsednika uprave, preden je ta vstopil v svet politike, domnevno zato, ker bi javnost s tem prišla do tajnih podatkov družbe.
Nad neaktivnostjo Laha je kritičen tudi poslanec SDS Žan Mahnič, ki je član konkretne preiskovalne komisije. “Preiskovalna komisija GEN-I, ki jo nezakonito vodi od junija 2024, je imela namreč v 9 mesecih samo 2 seji! Za (ne)vodenje te komisije pa vsak mesec dobi 300 eur neto dodatka k plači. Za nedelo! Sram naj ga bo!” je izpostavil sredi februarja.

Na račun neaktivnosti konkretne komisije se marsikdo lahko zateče k zaključku, da želijo preprečiti temeljito preiskovanje premierjevih rabot. Poslanec Mahnič sicer ni prvič kritičen do tega, da Lah zaseda mesto predsednika konkretne komisije. Poslanec Svobode je namreč zaveden tudi kot priča v zadevi, zato ne more biti predsednik. A za to se slednji ne zmeni.
Odločili smo se, da poslanca Laha povprašamo, kdaj bo sklical naslednjo sejo preiskovalne komisije, saj je v interesu javnosti, da konkretne zadeve preiščejo in zadevi pridejo do dna. Ko odgovor prejmemo, ga objavimo naknadno.
S. K.