Pospešena rast stroškov dela v Sloveniji

Datum:

Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so bili v Sloveniji v zadnjem lanskem četrtletju po začasnih podatkih v povprečju za 6,8 odstotka višji kot v zadnjem četrtletju 2018. Po upočasnitvi v tretjem četrtletju se je tako konec leta 2019 rast spet pospešila.

Stroške dela sestavljajo plače (vključno z nagradami, izrednimi izplačili in nadomestili) in drugi stroški, kamor sodijo na primer socialni prispevki. V zadnjem lanskem četrtletju so se znotraj stroškov dela plače za dejansko opravljeno delovno uro zvišale za 6,6 odstotka, so sporočili iz statističnega urada.

Stroški dela rastejo že nekaj let. V letu 2019 je bila medletna rast najvišja v prvem četrtletju, ko je dosegla 7,5 odstotka, v drugem se je upočasnila na 4,9 odstotka, v tretjem pa na 3,2 odstotka. V zadnjem četrtletju se je tako spet pospešila.

Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so se konec lanskega leta glede na četrto četrtletje 2018 zvišali v vseh dejavnostih, najizraziteje pa v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (za 19,1 odstotka).

Primerjava z EU je na voljo za tretje četrtletje 2019. Po podatkih evropskega statističnega urada so bili takrat stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro v vseh državah članicah EU višji kot v tretjem četrtletju 2018, v povprečju za 3,1 odstotka. Nižji so bili le v Grčiji, rast pa je bila najvišja v Romuniji (za 13,1 odstotka) in v Bolgariji (za 10,1 odstotka). V Sloveniji so bili med lanskim julijem in septembrom za 3,6 odstotka višji kot leto prej, STA.

C. Š.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...