Pravna “strokovnjakinja” Švarc Pipan je le še en produkt FDV

Datum:

Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je zadnje obdobje pod drobnogledom zaradi svojega afere “sodna stavba”. Odgovornosti se je poskušala izogniti, češ da so jo “strokovne službe zavajale”. A to je slab izgovor, saj v politiki ni novinka, še manj pa v pravu. Njen življenjepis na Wikipedii se bere, kot bi bila vrhunska pravna strokovnjakinja, čeprav je le še en produkt Fakultete za družbene vede.

Življenjepis na Wikipedii Dominike Švarc Pipan je precej obširen, med drugim je v njem zapisano, da je bila pravosodna ministrica tudi tožilka na meddržavnem sodišču, čeprav to ne drži. Zapis o njenem izobraževanju in kvalifikacijah pravi, da je vrhunska pravna strokovnjakinja, pa vendar so jo na domačem terenu uspele “zavesti” strokovne službe. V svoji karieri pa je bila Švarc Pipanova v stiku tudi z več vojnimi zločinci.

Ne le njena osebna integriteta, ampak tudi njena strokovnost se postavlja pod vprašaj, ko je v življenjepisu na Wikipedii mogoče zaslediti podatke o njenih izkušnjah, ki ne držijo. Med drugim je zapisano, da je bila Švarc Pipanova tožilka na Meddržavnem sodišču v Haagu, a to ne drži. Na vladni spletni strani je namreč navedeno, da je bila na omenjenem sodišču le “strokovna sodelavka”.

Foto: Wiki

“Na pritožbenem oddelku sodišča sem kot odvetnica sodelovala v postopkih pregona zoper Ratka Mladića, Vojislava Šešlja, Radovana Karadžića, pri primeru Stanišić in Simatović,” je za STA naštela v preteklosti ministrica. Podpredsednica SD je bila od leta 2010 do 2014 zaposlena kot strokovna sodelavka na Meddržavnem sodišču v Haagu, med letoma 2014 in 2016 pa je delala na tožilstvu Mednarodnega kazenskega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo. Po lastnih besedah je bila ponosna, da je bila del pritožbene tožilske ekipe, ki je dosegla, da so srbskega vojnega zločinca in politika Vojislava Šešlja obsodili na deset let zapora.

Spomnimo, da se je Švarc Pipanova na družbenih omrežjih hvalila z zastopanjem odvetniške firme Drolec Sladojević, eden od njenih klientov je bil tudi vojni zločinec in nekdanji vodja bosanskih Srbov Radovan Karadžić. Švarc Pipanova, ki je bila ponosna, da je bila del pritožbene tožilske ekipe, ki je dosegla Šešljevo obsodbo, je postala še bolj ponosna, ko je leta 2018 na Blejskem forumu zastopala Odvetniško pisarno Drolec Sladojević in Jadranski svet.

Dominika Švarc Pipan v družbi zakoncev Sladojević. Vir: (Facebook)

Švarc Pipanova je bila namreč podpredsednica Jadranskega sveta, ki je potekal v Mariboru. V družbi nekdanjega srbskega predsednika Borisa Tadića, nekdanjega črnogorskega predsednika Filipa Vujanovića in dolgoletnega predsednika bosanskih socialdemokratov, ki naj bi mu bil George Soros pomagal financirati različne projekte, pa je tudi vodila panel o prihodnosti socialne demokracije.

Čeprav so jo mediji opevali kot vrhunsko pravno strokovnjakinjo, je to postalo zares vprašljivo, ko pa jo po njenih besedah “zavedejo” strokovne službe, in to kar na domačem terenu, ministrstvu, ki ga vodi ona, obkrožena z ljudmi, ki jih pozna. Naj omenimo, da ministrica ni novinka v politiki, je le “doktorica politoloških znanosti, čeprav se o njenih izkušnjah in znanju bere, kot bi bila doktorica prava. A doktorirala ni nikjer drugje kot vsi “levičarski strokovnjaki” – na Fakulteti za družbene vede.

Foto: zajem zaslona

Dominika Švarc Pipan, rojena 9. julija 1978 v Slovenj Gradcu, je doktorica politoloških znanosti (Univerza v Ljubljani), magistrica mednarodnega javnega prava (London School of Economics) in univerzitetna diplomirana pravnica (Univerza v Ljubljani),” je o njej zapisano na vladni spletni strani.

Švarc Pipanova se je v politično tekmo prvič podala leta 2018 na listi SD in ni bila izvoljena. Za tolažilno nagrado je dobila mesto državne sekretarke na ministrstvu za pravosodje. Srečo je znova poskusila leta 2019 na evropskih parlamentarnih volitvah, a je odpadla skupaj z Matjažem Nemcem. Namesto njiju, ki sta bila na drugem in tretjem mestu na kandidatni listi, je v Bruselj šel Milan Brglez, prestopnik iz SMC. Kljub majhnemu številu glasov za poslanko leta 2022 ji je uspelo dobiti ministrski stolček. Gre za izjemno nazoren primer niza političnih porazov, po katerih pa je Švarc Pipanova vsemu navkljub vedno izšla kot zmagovalka. Je tega zdaj konec?

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Nas čakajo novi obvezni prispevki?

OECD je v svoji preliminarni izdaji za Slovenijo v...

Hrvati nas prehitevajo po številu in plačah zdravnikov

"Če se država zaveda pomena zdravstva, je lahko drugače...

Zamolčano ob dnevu svobode tiska

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...