Golobu se je uspelo vriniti v pogovore v Parizu – na daljavo

Datum:

V Parizu bo danes potekalo drugo urgentno srečanje evropskih državnikov. Po kritikah, da je Macron s prvega srečanja izključil celo vrsto držav, se bodo tokrat v francoski prestolnici mudili voditelji desetih evropskih držav in Kanade. Preko videopovezave se bo uspel v pogovore vključiti tudi premier Robert Golob. Nekdanji veleposlanik v Washingtonu opozarja, da se verodostojnost slovenske zunanje politike bliža ničli. 

“Nov sestanek v Parizu. Tudi Hrvatov niso povabili, verjetno zaradi Milanoviča. Ne vem, no, ampak nekako izgleda, da so vse proruske države pustili “pred vrati”. Čudno, a ne?” se sprašuje strokovnjak za varnost Boštjan Perne.

Reuters poroča, da se bodo tokratnega srečanja predvidoma udeležile naslednje države: Norveška, Kanada, Litva, Estonija, Latvija, Češka, Grčija, Finska, Romunija, Švedska in Belgija. Srečanje naj bi delno potekalo v hibridni obliki. Končnega seznama in predvidenega poteka srečanja iz Elizejske palače še niso sporočili. Večina udeležencev naj bi po navedbah Elizejske palače sodelovala na daljavo.

Tudi to srečanje bo potekalo na temo evropske varnosti, potencialnih varnostnih zagotovil, ki bi jih lahko evropske države ponudile Ukrajini po prekinitvi ognja, dvigu izdatkov za obrambne namene in tudi o položaju držav EU po tem, ko je postalo jasno, da so bile te izključene iz visokih pogajanj o miru v Ukrajini.

Prvo srečanje je naletelo na kritike s strani voditeljev držav, ki niso prejeli vabila. Precej nejevolje je bilo v Pragi in Bukarešti, poroča Le Monde. “Nova neformalna razprava, še posebej teden dni po Evropskem svetu in nekaj dni pred nemškimi volitvami ne vodi nikamor,” je v ponedeljek dejal češki premier Petr Fiala. V Pragi so si zastavili vprašanje, zakaj so v Elizejski palači na srečanje povabili zgolj Poljsko, ko pa je prav Češka tista, ki je sprejela največ ukrajinskih beguncev (na prebivalca).

Slovenija na tretjem tiru
Očitno pa med povabljenimi državami tudi tokrat ni Slovenije. Golob se je sicer v preteklosti javno pohvalil, da vzdržuje prijateljske odnose s francoskim predsednikom, a ti odnosi očitno niso zadoščali za mesto ob diplomatski mizi.

 “Verodostojnost Slovenije v zunanji politiki pada. Naš vpliv na globalni ravni se bliža ničli. Zgrešen fokus, aktivizem ter zaletavanja v partnerske države, ZDA in Izrael. Pomoč Ukrajini v orožju in opremi usiha, in to se vidi s sonca. Smo sredi geopolitične nevihte in možne hladne vojne 2.0, zato Slovenija potrebuje zunanjepolitični reset,” je dogajanje komentiral nekdanji veleposlanik v Washingtonu Tone Kajzer

Premier v izjavi za javnost ni pretirano obžaloval, da ni prejel vabila na prvo srečanje. “Današnje neformalno srečanje nekaterih evropskih voditeljev v Parizu vidimo predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze NATO,” je komentiral v ponedeljek.

Na burno dogajanje na diplomatskem parketu se je sicer odzval državni sekretar za nacionalno varnost Vojko Volk. “Brez Ukrajine vsekakor ne bo šlo v nobenem primeru. Mir, ki bi bil vsiljen, pa ne more biti ne trajen in ne pravičen,” je komentiral. V zvezi z vprašalnikom, ki ga je ameriška administracija naslovila na evropske voditelje, ni podal določnega odgovora. Spomnimo, vprašanja so se nanašala predvsem na pripravljenost evropskih držav, da v Ukrajino napotijo svoje vojake po prekinitvi ognja. “Razprava o napotitvi vojakov v Ukrajino je lahko ta hip samo načelna in je vsekakor prezgodnja, dokler ni jasno, s kom in kako bo izpogajan mir,” je povedal. Glede vprašalnika pa, da bo odziv na tega usklajen v Sloveniji in tujini.

Kaos v premierjevem kabinetu?
Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je komentirala: “Kljub temu da je večina evropskih držav vseskozi stala in še vedno stoji ob strani Ukrajini, je Evropa postala ranljiva. Nova ameriška administracija se tega zaveda, sicer ne bi tako drzno napovedala, da bo mir v Ukrajini vzpostavila brez pomoči evropskih držav, tudi brez upoštevanja temeljnih načel mednarodnega prava.” Obžalovala je tudi, da se srečanja v Parizu niso udeležili vodje vseh držav EU.

Foto: STA

Državni sekretar Volk je v izjavi za javnost povedal, da je bil odziv predsednice vlade neusklajen s kabinetom predsednika vlade. Iz urada predsednice so (na poizvedovanje info360) odgovorili, da je bila izjava usklajena z zunanjo ministrico Tanjo Fajon, predlog besedila pa so poslali tudi v premierjev kabinet. “Morebitnih pripomb na predlagano besedilo predsednica ni dobila. Prav tako je v nedeljo predlog izjave poslala tudi direktno predsedniku vlade Robertu Golobu, ki je predsednico v korektnem odgovoru seznanil z nekaterimi dodatnimi podrobnostmi, ki so bile koristne in jih predsednica podpira, pripomb na poslano besedilo predsednice pa ni podal,” so za info360 sporočili z urada predsednice.

Izjave predsednice države so sicer naletele na hude kritike vodje opozicije Janeza Janše. “Malo ste že pozabili, da ste nas s Tanjo Fajon in Marto Kos na čelu takrat pošiljali v Moskvo? Potem pa ste se bili skoraj tri leta pripravljeni boriti do zadnje kaplje krvi – Ukrajinske, seveda. Od res modernega orožja, ki bi lahko naredilo razliko, pa ves ta čas celotna EU in US nista dali Ukrajini niti 5 odstotkov svojih rezerv. Kri na stotisoče pobitih Ukrajincev je poleg na rokah Putina kot glavnega krivca tudi na rokah vseh predsednikov in ministrov UE in US, ki bi lahko odločilno pomagali, pa niso,” je zapisal. 

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Golobova fiskalna iluzija: Delež dolga v BDP res pada, a absolutni dolg narašča

Premier Robert Golob je v državnem zboru v povedal,...

Trump in Putin na pogovorih: Možnosti za konec vojne v Ukrajini

Ameriški predsednik Donald Trump se bo v torek pogovarjal...

Podjetje, ki se je znašlo sredi afere Spirit, sprožilo upravni spor

Podjetje VonPharma SI, ki se je na začetku leta...