Tožilstvo je sporočilo, da je ponoči v 90. letu starosti umrl prvi generalni državni tožilec RS Anton Drobnič, ki je v letih med 1990 in 1998 vodil Vrhovno državno tožilstvo RS. Kot 17-letni fant je preživel vojno in zaradi mladoletnosti za las ušel smrti v teharskem taborišču. Tudi na gimnaziji je nadaljeval s protikomunističnim organiziranjem, zaradi česar je bil aretiran. Kot nekdanji generalni tožilec je zaslužen za rehabilitacijo številnih žrtev protipravnih revolucionarnih sodnih postopkov. V Novi slovenski zavezi pa je združeval vse, ki so bili udeleženi v protikomunističnem boju, zato je najbolje vedel, kaj se je dogajalo v tistih usodnih časih, ko je Slovenijo zajela največja morija v zgodovini.
Medtem ko je tožilstvo vodil Drobnič, je bila leta 1996 ustanovljena Skupina državnih tožilcev za posebne zadeve, katere zadolžitev je bila pregon organiziranega kriminala. Leta 2011 je bila sicer omenjena skupina ukinjena, nadomestilo pa jo Specializirano državno tožilstvo.

Drobnič med najbolj zaslužnimi za razveljavitev sodbe zoper Rožmana
Sicer Drobnič predstavlja enega izmed najzaslužnejših za razveljavitev sodbe zoper Rožmana, vrhovno sodišče je namreč leta 2007 na podlagi njegovih zahtev sodbo razveljavilo in jo vrnilo v sojenje okrožnemu sodišču, ki se je leta 2009 odločilo za ustavitev postopka zoper Rožmana.
Drobnič je v vlogi predsednika društva Nove slovenske zaveze predstavljal ostrega in glasnega kritika nekdanjega nedemokratičnega sistema in povojnih pobojev, ki so se zgodili po koncu druge svetovne vojne. Posebno je bil kritičen, ker žrtve pobojev nimajo primernih grobov, pri tem pa je izpostavil, da je več kot očitno, da je to zato, ker ni zadosti politične volje. Drobnič je sicer skupaj z Jožetom Dežmanom in Andražem Stegujem vzpostavil tudi ustanovo Memores, zadolženo za kakovostno obravnavanje bolečih zgodovinskih tem iz slovenske polpretekle zgodovine.
N. Ž.