[Pričevanje] Komunisti so jim pobrali zemljo in jim stregli po življenju

Datum:

Študijski center za narodno spravo je oktobra 2011 posnel pogovor s pričevalcem Janezom Žakljem, rojenem v Šentjoštu nad Horjulom. Njegova družina se je zaradi revolucionarnega nasilja morala izseliti v Cleveland. Pogovor je vodila Mateja Čoh Kladnik.

Pričevalec Janez Žakelj je bil rojen 29. decembra 1941 v župniji Šentjošt nad Horjulom. Njegov oče Jakob je bil posestnik, v Šentjoštu je imel nabavno-prodajno zadrugo in je bil vpliven domačin. Prav zato ga je gestapo aretiral že maja 1941. Konec junija je prišel domov, nato so celotno družino izgnali v Srbijo, in sicer v t. i. družinsko taborišče Veliko Orašje blizu Beograda. Nemci so jim zaplenili premoženje in iz hleva odgnali vso živino.

Očetu se je uspelo vrniti iz izgnanstva, ker je uveljavljal, da je bil rojen v italijanski coni, tam je bila namreč njegova rojstna hiša. Novembra 1941 se je družina vrnila domov, decembra pa se je rodil Janez. Ker se oče ni želel vključiti v Osvobodilno fronto, so mu partizani večkrat grozili s smrtjo. Bil je eden od glavnih pobudnikov ustanovitve vaške straže v Šentjoštu, ki je domačine branila pred partizanskim nasiljem.

Ob koncu vojne, torej maja 1945, se družina ni odločila za umik na Koroško. Oče je ostal doma in se s skupino skrivačev do konca septembra 1945 skrival v gozdu blizu doma, potem pa se je umaknil v Italijo. Od tam se je večkrat vračal. V domovini je bil Jakob obtožen, da je skupaj z Mirkom Bitencem delal kot vohun za obveščevalno službo. Bitenca so pozneje obsodili in usmrtili.

Doma je ostalo pet mladoletnih otrok, mama in sestrična. Mama je bila obsojena na dve leti prisilnega dela na gradu Rajhenburg, otroci pa so ostali sami in so jih dali v varstvo. Velik del posestva, ki je obsegalo 90 hektarjev zemlje, večinoma gozda, so zaplenili. Po mamini vrnitvi iz zapora so nekaj zemlje dobili nazaj, da so jo lahko obdelovali. Oče je šel v Ameriko februarja 1952. Mama je napisala več prošenj, da bi se družina pridružila očetu, a so vse zavrnili. Končno jim je novembra 1956 uspelo priti v Cleveland. Najstarejši brat se jim je pridružil pozneje, in sicer šele leta 1963. V Ameriki se je tako zbrala vsa družina. Otroci so si poiskali zaposlitve in si ustvarili družine. Janez je med drugim služil v ameriški vojski v Koreji, nato pa se je posvetil prodaji nepremičnin.

Celotno pričevanje si je mogoče ogledati tukaj:

C. Š.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vlada bi zdaj “urejala” oddajanja stanovanj

Po neusklajenem in kaotičnem vrhu koalicije je vlada napovedala...

Nemški poslanec: Zločini levice so včasih tudi dobri

Vodja nemške Levice Jan van Aken je povedal to,...

Ameriška vlada odobrila izplačilo posojila za jedrsko elektrarno Palisades

Sekretar ameriškega ministrstva za energijo (DOE) Chris Wright je...

Bo kdo izmed levičarjev zavrnil dodatek k pokojnini, ker je med upravičenci tudi pater?

"Ali se bo kdo od levičarjev odpovedal izrednemu dodatku...