Začasni omilitvi cene omrežnine sledijo nove podražitve

Datum:

Z današnjim dnem je v veljavo vstopil zakon o omilitvi cen električne energije za januar in februar, ko bodo gospodinjstva v najdražjem časovnem bloku plačevala nižjo omrežnino. Marca, ko bo zakon prenehal veljati, je pričakovati precejšnje povišanje cen. 

Vlada Roberta Goloba je sprejela zakon, da bi omilila posledice novega sistema obračunavanja omrežnine, ki ga je pred tem promovirala. Zakon določa, da se tarifne postavke elektrooperaterjev za obračunsko moč v višji sezoni za gospodinjstva znižajo na vrednost tarifnih postavk časovnega bloka 2. Razliko, ki bo nastala zaradi začasne spremembe, bo pokril operater kombiniranega prenosnega in elektroenergetskega omrežja Eles.

Tarifne postavke, ki jih je pred koncem lanskega leta objavila Agencija za energijo, za prvi blok znašajo 3,22 evra na kilovat mesečno, za drugi blok pa 0,87 evra. Novi zakon za januar in februar za oba bloka predvideva ceno 0,87 evra na kilovat. Gospodinjstvo, ki potroši približno 300 kilovatnih ur mesečno in ima 4,6 kilovata dogovorjene moči, je novembra plačalo 29 evrov mesečno brez DDV, od tega 16,7 evra za omrežnino za moč za prvi blok. Delež omrežnine v skupnem znesku torej presega polovico. Po novem zakonu bo plačalo le četrtino zneska za prvi blok, torej nekaj čez 4 evre brez DDV. Omrežnina bi v tem primeru znašala 17 evrov namesto 29, brez DDV, poroča Forbes.

Pomembno za gospodinjstva: Ni izključeno, da bi ta lahko prejela položnice za elektriko, na katerih bo omrežnina zaračunana, kot je bilo prvotno predvideno. Zakon namreč določa, da bodo v primeru, da je bila na računu za januar ali februar omrežnina obračunana po tarifah, kot jih določa področni akt Agencije za energijo, in ne skladno z omenjenim zakonom, ob prvem naslednjem računu izvedli poračun preveč zaračunane omrežnine, poroča STA.

Ministrstvo za okolje sicer ocenjuje, da bodo zvišanje cen električne energije na letni ravni presegla 200 odstotkov.

Februarja še vedno velja regulacija cen električne energije, ki pa po napovedih ministra Kumra ne bo podaljšana. Po oceni ministrstva so razmere na trgu takšne, da bodo lahko dobavitelji ponudili cene, ki ne bodo predstavljale visokih zvišanj. Ker pa bodo cene vendarle višje, se je vlada odločila podaljšati oprostitev plačila prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom (SPTE) in iz obnovljivih virov energije (OVE) do 1. julija.

Rešitev v jedrski energiji
Medtem ko se morajo odjemalci preprosto sprijazniti s povišanji cen električne električne energije, skladno s politikami zelenega prehoda, še vedno ni veliko jasnega glede jedrske prihodnosti Slovenije. Jedrska energija bi lahko zagotavljala dolgotrajen, varen, okolju in denarnici prijazen vir električne energije. Se bo Slovenija sposobna naučiti pravih lekcij iz “nemškega scenarija”? Ta je opustila jedrsko energijo in prešla na obnovljive vire energije, v zameno pa je dobila višje emisije toplogrednih plinov, višjo ceno energije, posledično stagnacijo gospodarstva in energetsko odvisnost od svoje sosede. Več – TUKAJ.

S. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša odvrnil Mihi Kovaču: Izdajalec interesov slovenskega naroda

Očitno smo že dodobra vstopili v predvolilno obdobje. Oglasil...

Vlada je organizirala posvet sama s seboj

Predsednik vlade Robert Golob je na posvetu o krepitvi...

V Borzenu vsakemu po 3.000 evrov dodatka za uspešno delitev državnega denarja

Državno podjetje Borzen, ki skrbi za razdeljevanje državnih podpor...

Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti do leta 2030

Evropska komisija je 19. marca 2025 v Bruslju predstavila...