“Ad hoc nagrade, ki jih je izumilo slovensko tajkunopisje, prinesejo dodatek. Ne po uradni dolžnosti, a ko zaprosiš, si deležen dodatka že zaradi tega, ker so ti prijatelji dali nagrado. Podobno kot otroški dodatki: zaprosiš, a zagotovo dobiš, ker imaš otroke. Temu se reče avtomatizem,” je dodatke na privilegirane pokojnine opisal komentator Mitja Iršič.
Spomnimo: Vlada namenja upokojencem pet evrov letnega dodatka. Govor je o najnižjih pokojninah. Hkrati pa bo ista vlada nagrajevala kulturno elito, ki že prejema denarne nagrade v višini 30 tisoč oziroma 10 tisoč evrov. Hkrati dviguje obstoječe ali uvaja nove dajatve. Zato so v SDS zagnali postopek za zakonodajni referendum (več – tukaj).
Pred dnevi smo tudi poročali, da med “izjemne dosežke”, na podlagi katerih bi kulturna ministrica Asta Vrečko podeljevala dodatke k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, štejeta tudi priznanji oziroma nagradi časnikov Dela in Večera. Medija, ki sta v rokah tajkunov tranzicijske levice (več – tukaj).

Prihodnost le za peščico
Vlada in kulturna ministrica Asta Vrečko bi po eni strani podeljevali dodatne privilegije izbrancem, medtem ko na stotisoče upokojencev životari z mizernimi pokojninami. Ministrica se ob tem izgovarja, da dodatki k pokojnini niso avtomatizem, ampak je zanje treba zaprositi in, seveda, dokazati izpolnjevanje pogojev.
Ministrica krivdo vali na SDS in referendum
“Po novem zakonu seveda znova. Ne podeljujejo pa se kar avtomatsko. So pa po starem zakonu, ki je veljal do sedaj, dedni, za kar bi SDS očitno rad, da tako tudi ostane, glede na to, da zakon sesuva na referendumu. Medtem ko smo mi dednost dodatkov z novim zakonom odpravili,” je še zapisala ministrica.

Domen Mezeg