September je bil najbolj krvavi mesec za Rusijo od začetka vojne v Ukrajini. “Ruske sile so v tem mesecu utrpele več žrtev, ubitih ali ranjenih kot v katerem koli drugem mesecu vojne,” je o številu žrtev povedal uradnik Pentagona.
Pentagon ocenjuje, da je Rusija od začetka invazije na Ukrajino, februarja 2022, utrpela preko 600 tisoč žrtev – 115 tisoč ubitih in 500 tisoč ranjenih. To je precejšen skok v primerjavi s prejšnjimi ocenami ameriških obveščevalnih služb, ki so v začetku leta število žrtev ocenile na okoli 350 tisoč, izpostavlja The Telegraph.
“Ruske izgube tako ubitih kot ranjenih so v prvem letu vojne presegle skupno število vseh ruskih ali sovjetskih izgub v katerem koli konfliktu od druge svetovne vojne,” je izpostavil vir. Nedavne ocene britanskega ministrstva za obrambo kažejo, da je Rusija septembra izgubila več kot 3 tisoč vojakov, kar je povprečno 1271 vojakov na dan. Velike izgube so po besedah ameriških uradnikov posledica vojne izčrpavanja, v okviru katere si obe strani prizadevata izčrpati drugo s povzročanjem čim večje škode.
Navkljub velikim izgubam je Rusija uspela napredovati v vzhodnih delih Ukrajine in zavzeti več mest strateškega pomena. Moskva je po besedah ukrajinskih in ruskih uradnikov s pošiljanjem vojakov “v valovih” žrtvovala na tisoče vojakov z namenom, da bi se izčrpalo ukrajinsko obrambo. “To je nekakšen ruski način vojne, nenehno pošiljajo veliko število vojakov naravnost v smrt,” je dejal ameriški uradnik, ki meni, da bomo še naprej priča visokim izgubam tudi na ukrajinski strani.
S finančno vabljivimi nagradami iščejo prostovoljce
Ukrajina je, sodeč po ameriških ocenah, utrpela več kot 57.500 ubitih in 250 tisoč ranjenih od začetka vojne. Medtem ko poskuša Kijev težave s pomanjkanjem vojakov reševati z uvedbo novih, pogosto spornih zakonov o mobilizaciji, se je ruski predsednik Vladimir Putin sicer za zdaj izognil novi množični mobilizaciji prebivalstva, saj ta med državljani ne bi naletela na dober odziv. Namesto tega se je Moskva odločila, da bo poskušala pritegniti prostovoljce s ponujanjem visokih finančnih nagrad, ki so lahko včasih tudi do petkrat višje kot povprečna letna plača v Rusiji. “Pozorno spremljamo, kako dolgo bo ta pristop lahko trajal,” pravi ameriški uradnik.

Ruski neodvisni raziskovalni portal Meduza je sredi prejšnjega meseca poročal, da je Kremelj na račun upočasnitve rekrutacije prostovoljcev več kot podvojil spodbude za nove borce. Finančne spodbude so se po navedbah Indexa povečale s 2121 na 4350 ameriških dolarjev. Upokojeni polkovnik ameriške mornarice in višji svetovalec ameriškega možganskega trusta Centra za strateške in mednarodne študije Mark Cancian je v pogovoru za Newsweek povedal, da privabljanje tujih borcev s finančnimi spodbudami in obljubo dodelitve državljanstva v primeru sodelovanja v bojih v Ukrajini predstavlja politično privlačno možnost za Moskvo.
Bodo morali kmalu mobilizirati bogatejše?
Znanstveni sodelavec za nacionalno varnost pri Svetu za geostrategijo William Freer pravi, da je Putin poskušal izvesti skrivno mobilizacijo s pomočjo vedno bolj obupnih ukrepov – povečanjem spodbud, a bo to po njegovo trajalo le omejeno obdobje. “Deloma to nadomeščajo s privabljanjem tujih državljanov,” je še dodal. Kot je opozoril nekdanji direktor ukrajinskega sveta za nacionalno varnost in obrambo Andrii Ziuz, bi imela mobilizacija, kot je bila tista jeseni 2022, ogromen vpliv na Putinov ugled v Rusiji.
Plačanci, kot je skupina Wagner, so igrali ključno vlogo v bojih v zgodnejših fazah vojne, še posebej pri zavzetju ukrajinskega mesta Bahmut maja 2023. A junija lani se je več borcev Wagnerja uprlo Moskvi. Kmalu zatem je vodja te paravojaške skupine Jevgenij Prigožin skupaj z nekaj pomembnimi poveljniki Wagnerja umrl v letalski nesreči v Rusiji. Freer pravi, da je skupina zdaj večinoma razpršena, a še vedno prisotna in pod novim vodstvom. “Različne zasebne vojaške skupine so zdaj pod strožjim nadzorom.”

Da mobilizacija neenakomerno prizadene različne regije Rusije, so pokazali izsledki dveh ruskih raziskovalnih medijev iz oktobra 2022. “Revnejši kot so prebivalci regije, bolj jih mobilizacija prizadene,” so izpostavili novinarji, ki so se posvetili raziskovanju. “Do sedaj je rekrutacija večinoma ciljala revnejše družine in etnične manjšine. Ljudje so temu nasprotovali, a ruske oblasti so doslej uspešno zatirale vsako nestabilnost z močnimi represivnimi ukrepi,” je pojasnil Freer.
Freer pa v luči naraščanja števila smrtnih žrtev pravi, da bi se lahko Kremelj kmalu soočil s potrebo po iskanju novih skupin za rekrutacijo, kar bi lahko povzročilo resnejša politična nasprotovanja. “Putin se lahko sooči s potrebo po novačenju ljudi iz bogatejših ali politično močnejših regij, kar bi lahko prispevalo k zaostritvi političnih delitev v državi,” je ob tem še opozoril.
Ž. N.