V uredništvo smo prejeli informacijo o tem, kako so prebivalci romskega naselja Krušče ob novoletni intervenciji ogrožali varnost in zdravje prisotnih gasilcev. Nadnje so namreč tekom sanacije požarišča spuščali rakete.
V romskem naselju Krušče je 1. januarja zagorelo. O požaru barake na naslovu Gazice 29 je bila v zgodnjih jutranjih urah novega leta obveščena izpostava Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje v Brežicah.
Težave že ob samem prihodu
Gasilci so se po potrditvi, da se na kraju požara že nahaja policija, in ob prihodu še ene policijske patrulje, približali ognjenim zubljem. Ob prihodu so opazili, da je požar na celotnem lesenem objektu polno razvit. Ko pa se je gasilsko vozilo PGD Cerklje ob Krki s cisterno ustavilo, se je proti vozilu usmeril Rom. Z dvignjeno roko je slednji nameraval izvesti napad na gasilsko vozilo, kar pa mu je uspel preprečiti tam prisotni policist. Medtem je bil s solzivcem popršen gasilec, ki je izstopil iz gasilskega vozila. Med vršenjem aretacije Roma je ta tako padel na tla, konkretno med policista in Roma.
Zaradi možne poškodbe glave in oči gasilca je bila nemudoma zahtevana pomoč nujne medicinske pomoči. Ko je prišlo do vzpostavitve reda in miru, je napočil čas za gašenje. Na račun obsežnosti požara je bilo za pomoč z vodo, nato pa še pomoč z napadalno skupino, naprošeno Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Skopice. Na mesto, kjer se je odvijala intervencija, je nato prispela posebna enota policije, ki je poskrbela za dodatno zaščito kraja in varno posredovanje gasilcev. Pri priskrbi z vodo je kasneje na pomoč priskočilo tudi gasilsko vozilo s cisterno PGD Pirošica.
Prisotnost policije ni odvrnila Romov od spuščanja raket
Ob pregledu gasilca so nato reševalci nujne medicinske pomoči Brežice ugotovili, da ta ni utrpel fizičnih poškodb, in šli v spiranje njegovih oči. Ob približno pol tretji uri zjutraj je gasilcem uspelo omejiti požar. Ti pa so nato šli v prekopavanje žarišča in pregled s termo kamero. Navkljub prisotnosti policije pa so prebivalci romskega naselja na gasilce spuščali rakete z efektom poka.
Ker ob pol peti uri zjutraj na požarišču ni bilo več zaznati nevarnosti vžiga in širjenja požara, so se z mesta odpravili še preostali gasilci, ki so sodelovali na novoletni intervenciji. Nato so bili gasilci sicer ponovno aktivirani na zahtevo policije z namenom ohladitve žarišč. Gasilci PGD Cerklje in PGD Pirošica so na kraju tako s pomočjo vode ohladili tleče dele lesenega objekta in zapustili območje romske vasi.
Intervencija je bila strokovna
Navkljub temu, da so izgredi prispevali k oviranju gasilcev, je analiza požara barake v romskem naselju Krušče pokazala, da je bila gasilska intervencija izpeljana na strokoven način. Poleg tega, da obstaja prepričanje, da bi bilo dobro, da brežiška izpostava Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje naslednjič zbere več informacij o samem obsegu požara, pa je nemogoče mimo prepreke na intervenciji, ki so jo v konkretnem primeru predstavljali prebivalci romskega naselja.
Iz same analize Gasilske zveze Brežice, sektorja 6 Skopice je razvidno, da so občani romskega naselja navkljub prisotnosti policije ogrožali varnost in zdravje gasilcev. “Že ob prihodu so onemogočili posredovanje in med posredovanjem odpirali bokse na vozilu PGD Pirošica. Kasneje, pri sanaciji požarišča, pa še s spuščanjem raket nad gasilce.” Sklenili so, da je takšno ravnanje povsem nedopustno, in se v prihodnje ne sme dogajati. Napovedali pa so tudi, da se bodo na račun omenjene problematike obrnili na pristojne institucije, saj želijo doseči, da se bo v prihodnosti “zagotovila popolna varnost gasilcev in nemoteno posredovanje”. “V nasprotnem primeru enote ne bodo posredovale in ogrožale svojih življenj,” so sklenili.
Gasilci predlagajo nov postopek posredovanja v omenjenem romskem naselju
Sami predlagajo, da “policija ob vsakem posedovanju uporabi telesne kamere zaradi lažjega dokazovanja incidentov, ki so postali že stalnica ob vsakem gasilskem posredovanju v tem naselju”. V zvezi s posredovanjem v omenjenem romskem naselju predlagajo, da se ob prijavi požara najprej tja napoti policijsko patruljo, ki bo nato po oceni požara in varnostne situacije aktivirala gasilske enote. V bližini požara “mora policija v prihodnje zagotoviti varnost okoli požara v radiju vsaj 30 m in odstraniti vse prisotne občane”, poudarjajo in dodajajo, da bi, če bi med posredovanjem prišlo do izgredov, “vodja intervencije takoj odredil odmik vseh gasilskih enot in zapustitev naselja, vse dokler ne bo policija ponovno vzpostavila pogojev za posredovanje”.
Glede podrobnosti dogajanja smo se odločili z vprašanji obrniti tudi na policijo, zanimalo pa nas je med drugim tudi, kakšne so bile sankcije zoper tiste, ki so si drznili tekom sanacije požarišča spuščati rakete nad gasilce. Ko odgovor prejmemo, ga objavimo naknadno.
S. K.