Romska problematika se stopnjuje; zadnji primer je krvavi napad na osnovni šoli

Datum:

Rom je napadel vrstnika in ga poslal v bolnišnico. Starši otrok nočejo več pošiljati v šolo. Dnevno prihaja do nasilja in kraj. Brežiški župan opozarja, da so potrebne sistemske rešitve. Mediji in oblasti se glede romske problematike sprenevedajo.

                   

Romska problematika že leta obstaja v slovenski družbi, najbolj pa prihaja do izraza na Dolenjskem in v Posavju. V preteklosti smo o težavah, ki jih povzroča življenje v bližini Romov v občinah na omenjenih območjih naše države, že poročali. Romi se ne integrirajo, vse manj njihovih otrok obiskuje osnovne šole, zatekajo se h kriminalu in so velikokrat nasilni do preostalih občanov in občank. Kljub temu je zdajšnja leva vlada lani zavrnila pomembne zakonske spremembe, ki so jih predlagali župani občin, v katerih se srečujejo s temi težavami.

Poseben problem je tudi vprašanje etnične pripadnosti, saj je kritika vedenja Romov vedno označena za neko vrsto “rasizma” ali “sovražnega govora”, po drugi strani pa je v imenu strpnosti in nekakšne slovenske različice “pozitivne diskriminacije” država vse preveč popustljiva. Do nasilja naj bi pogosto prihajalo tudi v šolah, na vsake toliko pa je kakšen od teh primerov, ki jih osrednji mediji in oblasti preprosto pripisujejo “vrstniškem nasilju”, dovolj grozovit, da zanj izve javnost. V teh dneh nas je tako pretresel primer iz občine Brežice, kjer je romski učenec devetošolca tako zdelal, da je ta moral v bolnišnico.

Krvav napad na osnovnošolca

Do napada je prišlo v ponedeljek, 10. junija, ob 7.10 na Osnovni šoli Velika Dolina. Gre za naselje v občini Brežice. Romski učenec je vstopil v učilnico in napadel svojega vrstnika. Dvakrat naj bi ga bil udaril, napadeni fant se je začel umikati, napadalec pa ga je grobo odrinil, tako je fant padel in zadel z glavo ob rob mize, pri tem pa se močno poškodoval. Zaradi poškodb, ki jih uradno obravnavajo kot »”ahke telesne poškodbe”, čeprav objavljene fotografije žrtve z zamegljenim obrazom ne dajejo vtisa, da so “lahke”, so napadenega učenca nemudoma prepeljali v Splošno bolnišnico Brežice.

Obveščeni so bili tudi starši in policija. Policijska uprava Novo mesto je za javnost sporočila, da je bil devetošolec “lažje poškodovan” in da “preiskujejo primer suma storitve kaznivega dejanja povzročitve lahke telesne poškodbe”. So pa v nasprotju s trditvami o “lažjih poškodbah” iz občine Brežice sporočili, da je stanje žrtve resno. Slednja je zaradi poškodb in šoka morala ostati v bolnišnici na opazovanju. Naslednji dan je bila šola skoraj prazna, saj so od 130 učencev v šolo prišli le štirje.

Policisti pred romskim naseljem. (Foto: STA)

Otroci si ne upajo v šolo

O grozljivem incidentu, ki je pretresel ne le starše napadenega in druge učence, temveč tudi vso občino in državo, je ravnateljica Osnovne šole Velika Dolina Anja Zevnik spregovorila na brežiškem radiu. Dejala je, da se na šoli počutijo nemočne, saj ne morejo več zagotoviti stoodstotne varnosti. Starši si ne upajo več pošiljati otrok v šolo. Sicer naj bi šolo obiskovali le štirje Romi, napadalec, ki so ga seveda takoj odstranili iz šole, pa se je kasneje celo vrnil v bližino šolskega poslopja. Z dvema Romoma naj bi se zadrževal na bližnji avtobusni postaji, kjer je še naprej grozil, zaradi česar so znova poklicali policijo, ko so se Romi začeli približevati šoli. Kot je dejala ravnateljica, je bilo najhuje to, da se je romski učenec posmehoval in policistom rekel, da mu “itak nič ne morejo”. Njegove besede zelo dobro odražajo splošno stanje romske problematike. V imenu nekakšnih človekovih pravic in zaščite manjšin oblasti nekaterim skupinam popušča, česar se te dobro zavedajo.

Sprenevedanje medijev in oblasti

Marsikomu verjetno zavrne kri tudi ob poročanju nekaterih osrednjih medijev o dogodku kot tudi ob odzivih oblasti. Slednje skušajo incident prikazati predvsem kot medvrstniško nasilje, do katerega žal prihaja v vsaki družbi, in hkrati zmanjševati pomen dejstva, da gre za nasilje določene etnične manjšine do večinskega prebivalstva. Namesto strogih obsodb in pozivanja k odločnemu ukrepanju glede romskega problema, smo namreč lahko poslušali opozorila, da tovrstni posamezni incidenti ne smejo prerasti v nestrpnost do Romov in podobno. Tako lahko v naslovih številnih člankov beremo, da je “učenec” ali “vrstnik” napadel sovrstnika. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje naj bi zmotilo navajanje, da je napadalec Rom. Po njihovem mnenju se je treba “pri obravnavi medvrstniškega nasilja izogibati izpostavljanju etnične pripadnosti vključenih v nasilni dogodek, četudi je v tem primeru občina izpostavila romsko problematiko.” Navajajo, naj bi šlo za širšo družbeno problematiko, ki se odraža v vzgoji in izobraževanju. Gre seveda za tipično levičarsko liberalno sprenevedanje, saj sami prebivalci velikokrat opozarjajo, da je romsko nasilje pogost pojav. Prav tako se je treba vprašati, ali bi v nasprotnem primeru, če bi slovenski učenec napadel Roma, da bi moral ta v bolnišnico, prav tako vsi ti akterji opozarjali, da ne smemo izpostavljati etnične pripadnosti ali pa bi javno hiteli razlagati o naraščanju rasizma. Odgovor na to vprašanje verjetno vsi poznamo.

Varnostnik na šoli, poostren policijski nadzor

Dan po incidentu, 11. junija, se je župan Brežic Ivan Molan sešel z ravnateljico omenjene osnovne šole, s svetovalnimi in strokovnimi sodelavkami, predsednikom Krajevne skupnosti Velika Dolina, predsednikom sveta staršev in predstavnico sveta zavoda ter predstavniki policije.

Brežiški župan Ivan Molan (Foto: Bobo)

Namen sestanka je bil sprejeti potrebne ukrepe za zagotavljanje varnosti po tem grozljivem napadu. Občina Brežice pa jasno sporoča, da so za normalizacijo stanja nujne sistemske rešitve. Na sestanku so se dogovorili, da bo policija okrepila patrulje na kraju in skrbela za varnost ob prihodu in odhodu otrok, občina pa bo v šoli zagotovila varnostnika. Šolo bodo zaklepali. Prav tako bo Zdravstveni dom Brežice učencem in zaposlenim ter po potrebi tudi staršem zagotavljal psihosocialno pomoč. Na sestanku so ugotovili, da bi bilo najslabše, če otrok ne bi več pošiljali v šolo, saj se mora stanje čim hitreje normalizirati.

Občina in drugi udeleženci sestanka so pozvali ministra za notranje zadeve ter ministra za vzgojo in izobraževanje, naj po najboljših močeh pomagata pri reševanju tega problema ravnateljici in vodstvu šole, saj ima slednje zelo omejene možnosti, kar zadeva vzgojne in druge ukrepe. Strinjali so se tudi, da je treba nujno sklicati sestanek z ministrstvom za notranje zadeve, ministrstvom za vzgojo in izobraževanje ter ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, saj gre za dolgoročne težave, ki potrebujejo sistemske rešitve.

Župan Molan: Stvari so ušle izpod nadzora

Brežice so ena od enajstih jugovzhodnih slovenskih občin, kjer so župani pripravili predloge sprememb štirih zakonov z namenom reševanja problematike otrok iz težavnih socialnih okolij in zbrali podpise več tisoč državljanov ter v državni zbor vložili pobudo za spremembo zakonodaje, vendar so bili zavrnjeni. Pristojna ministrstva naj bi do konca leta 2023 pripravila boljše predloge spremembe zakonodaje, ki bi reševala tudi romsko problematiko, pa se do danes v zvezi s tem ni zgodilo nič. Župan Ivan Molan je za medije izpostavil, da nikakor ne gre za osamljen primer ne na šoli ne v sami občini. Domačine je strah, počutijo se nemočne in ne zaupajo več policiji, z romskim nasiljem in krajami pa naj bi se soočali dnevno. “Stvari so ušle izpod nadzora,” je še dejal.

Andrej Sekulović

Sorodno

Zadnji prispevki