Državni sekretar Marco Rubio je na srečanju zunanjih ministrov Nata v Bruslju zagotovil, da ZDA ne bodo popuščale Rusiji in njenemu predsedniku Vladimirju Putinu, ki bi lahko prestopil rdeče črte glede Ukrajine in Evrope. Visoka predstavnica EU, Kaja Kallas, je po poročanju Newsweek potrdila, da so v pogovorih poudarili, da o Ukrajini ne morejo odločati brez sodelovanja Ukrajine.
Ukrajina vztraja, da so njene rdeče črte priznanje suverenosti Moskve nad anektiranim ozemljem in omejevanje velikosti njenih oboroženih sil. Trumpova administracija je postavila končanje vojne v Ukrajini kot enega svojih prioritetnih ciljev, vendar obstajajo skrbi, da bi Donald Trump lahko bil preveč naklonjen Vladimirju Putinu in bi lahko sklenil kompromise, ki bi škodovali Ukrajini.
Marco Rubio je v Bruslju zagotovil zaveznikom, da so ZDA še vedno zavezane Natu, in pozval evropske države, naj povečajo obrambne izdatke, da se soočijo z izzivi. Kljub temu lahko naletijo na težave, saj EU razmišlja o izključitvi ameriških proizvajalcev orožja iz svojih obrambnih naročil.

ZDA še naprej vodijo pogovore z Rusijo in Ukrajino o prekinitvah ognja v Črnem morju, kljub obtožbam obeh strani o napadih na energetske tarče. Pričakujejo, da bodo nadaljevali pogovore, kar lahko nakazuje napredek v iskanju mirnega reševanja konflikta.
Trump spreminja retoriko do Rusije?
V preteklosti je Trump navadno ugajal Putinu, vendar so njegovi trenutni komentarji pokazali spremembo tona. Obljubil je, da bo, če ne bo sporazuma, z večjimi sankcijami ciljal na rusko gospodarstvo. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem opozoril, da Rusija išče izgovore za zavlačevanje vojne in zahteva ustrezen odziv ZDA in partnerjev. Trump je tudi namignil na težave v odnosu med ZDA in Ukrajino, ko je govoril o morebitnih pogajanjih glede ameriško-ukrajinskega dogovora o redkih mineralih, menil je, da Zelenski poskuša ponovno pridobiti boljša varnostna jamstva. Medtem je Moskva izpodbijala verodostojnost ukrajinskih oblasti, ob tem pa je vojna v Ukrajini, ki traja od februarja 2022, zahtevala več kot 100.000 človeških življenj.
V konfliktu, ki še naprej vpliva na regionalno in globalno varnost, se deklarira nemogoče izvajanje volitev zaradi vojne in preselitev prebivalstva. Medtem ko se napetosti med ZDA in Rusijo stopnjujejo, ostaja vprašanje, ali bodo nadaljnji pogovori prinesli mirno rešitev ali pa bo Trumpova administracija zaostrila pritisk na Moskvo.
T. B.