Po več mesecih protestov so se srbski študentje odločili prekolesariti 1300 kilometrov in prispeti do Strasbourga, kjer bodo, kot so napovedali, nagovorili najvišje evropske uradnike in jih opozorili na trenutno družbenopolitično situacijo v Srbiji.
Skupina študentov, ki se je včeraj s kolesi odpravila iz Novega Sada proti Strasbourgu, da bi opozorila na razmere v Srbiji, je po več kot 110 prevoženih kilometrih prespala na Ekonomski fakulteti v Subotici. Danes so že prečkali mejni prehod Kelebija in se pripravljajo na nadaljevanje poti proti Dunaju.
Skupina študentov in drugih članov vseh štirih srbskih univerz – novosadske, beograjske, niške in kragujevške – se je včeraj s kolesi odpravila proti Strasbourgu. Med kolesarji so tudi nekateri ugledni posamezniki ter novinarji. Pot jih bo vodila prek Subotice, Budimpešte, Bratislave, Dunaja, Linza, Salzburga, Münchna, Augsburga, Ulma in Stuttgarta. Študenti nameravajo v Strasbourg prispeti predvidoma čez 12 dni, kjer se bodo obrnili na Svet Evrope in Evropski parlament. “Naš cilj je, da se naš glas sliši po vsem svetu, da pokažemo enotnost v prizadevanju za naše pravice,” so sporočili za medije.
Praznovanje dneva študentov
Ob dnevu študentov, ki se v Srbiji praznuje 4. aprila, so študentje načrtovali protestni sprehod. Zbor je napovedan za 14. uro na Študentskem trgu v Beogradu, kjer nameravajo obeležiti pomemben dan za študentsko skupnost in izraziti svoje zahteve po izboljšavah v izobraževanju.

V preteklih dneh je prišlo do različnih dogodkov, ki so povezani s stanjem na univerzah. Kolegij rektorja Univerze v Kragujevcu je zavrnil trditve nekaterih medijev, da je policija vdrla v njihov rektorat. Pojasnili so, da je šlo za informativni razgovor, ki je potekal na zahtevo tožilstva. Ob tem je rektor beograjske univerze, Vladan Đokić, ob dnevu študentov čestital študentom in poudaril pomen njihovega angažmaja za ohranitev enotnosti in dostojanstva mladih.
Na Športni gimnaziji v Beogradu so dijaki in učitelji pod pritiskom novega šolskega odbora in se bojijo za prihodnost svoje šole. Na drugi strani so se v Zrenjaninu pojavili pozivi za omilitev kazni, izdanih udeležencem protestov. Srbski predsednik Aleksandar Vučić trdi, da so izpolnili vse zahteve, za nadaljevanje protestov pa so oblasti obtožile opozicijo in pripisale krivdo tudi vplivom iz tujine.

Medtem po poročanju N1 rektoratu v Novem Sadu grozi izpad elektrike zaradi neplačanih računov, kar opozarja na finančne težave številnih višjih institucij. V Kraljevu je ravnateljica odstopila pod velikimi pritiski nadrejenih, s katerimi se je soočala v teh turbulentnih časih.
A. H.