Rusija v težkem položaju: Ne more si privoščiti niti poraza niti zmage

Datum:

V ruskem gospodarstvu popolnoma dominira vojna v Ukrajini, in sicer tako zelo, da si Moskva po mnenju evropskega ekonomista ne more privoščiti niti zmage niti poraza.

Renaud Foucart, višji predavatelj ekonomije na univerzi Lancaster, je opozoril na hudo gospodarsko situacijo, s katero se sooča Rusija, medtem ko se vojna v Ukrajini zaključuje.

Po podatkih ruske vlade se je ruski BDP v tretjem četrtletju leta 2023 povečal za 5,5 odstotka, vendar večino te rasti spodbuja velika vojaška nacionalna poraba. Foucart je ob tem poudaril, da bo Kremelj letos za obrambo porabil rekordnih 36,6 bilijona rubljev ali 386 milijard dolarjev.

“Vojaške plače, strelivo, tanki, letala in odškodnine za mrtve in ranjene vojake prispevajo k številkam BDP. Preprosto povedano – vojna proti Ukrajini je zdaj glavno gonilo ruske gospodarske rasti,” je dejal Foucart.

Renaud Foucart (Foto: Lancaster University)

Putinova “trilema”

Druga področja ruskega gospodarstva trpijo zaradi podaljševanja vojne. Moskva se sooča s hudim pomanjkanjem delovne sile, zahvaljujoč mladim strokovnjakom, ki bežijo iz države ali jih ta “potegne” v konflikt. Državi po oceni trenutno primanjkuje približno 5 milijonov delavcev, zaradi česar plače strmo naraščajo. Ekonomisti pravijo, da bi se Rusija lahko obrnila proti Putinu, saj gospodarska moč države peša, sankcije pa se še zaostrujejo. Ruska gospodarska moč bo trajala še 18 mesecev, razpletla pa se bo, ko se bo Putin spopadel s politično “trilemo”.

Visoka inflacija

Inflacija je visoka in znaša 7,4 odstotka, kar je skoraj dvakrat več od ciljne vrednosti centralne banke, tj. 4 odstotke. Medtem so se neposredne naložbe v državi “zrušile” in po podatkih ruske centralne banke v prvih treh četrtletjih leta 2023 “padle” na okoli 8,7 milijarde dolarjev.

Moskva (Foto: Pixabay)

Vse to postavlja Kremelj v zahteven položaj, in sicer neodvisno od izida vojne v Ukrajini. Četudi Rusija zmaga, si država ne bo mogla privoščiti obnove in zagotavljanja varnosti Ukrajine, na kar bodo vplivali finančni stroški in izoliranost od preostalega svetovnega trga.

Zahod je izoliral Rusijo, rešitev je Kitajska

Zahodne države so se izogibale trgovini z Rusijo, odkar je leta 2022 napadla Ukrajino, kar bi po mnenju ekonomistov lahko resno ogrozilo gospodarsko rast Rusije v prihajajočih letih. Dokler ostaja izolirana, je njeno “najboljše upanje”, da postane “popolnoma odvisna” od Kitajske, ki je ena od njenih redkih strateških zaveznic.

Dolgotrajna vojna kot edini način za izogibanje gospodarskemu zlomu

Stroški “državne” obnove so že sedaj ogromni, je dodal strokovnjak in opozoril na težave, kot so porušena infrastruktura in socialni nemiri v Rusiji.

“Dolgotrajen zastoj je lahko edina rešitev za Rusijo, da se izogne ​​popolnemu gospodarskemu zlomu,” je zapisal Foucart. “Ruski režim nima nobene spodbude, da bi končal vojno in se spopadel s takšno gospodarsko realnostjo. Zato si ne more privoščiti, da bi zmagal v vojni, niti si ne more privoščiti, da bi jo izgubil. Njegovo gospodarstvo je zdaj povsem usmerjeno v nadaljevanje dolgega in smrtonosnejšega konflikta.”

Rusija, Moskva – vojaška parada ob dnevu zmage na moskovskem Rdečem trgu (Foto: STA)

Drugi ekonomisti so opozorili na težave, s katerimi se Rusija sooča sredi vojne v Ukrajini. Neko londonsko mislišče je pred kratkim posvarilo, da bo rusko gospodarstvo doživelo bistveno večjo degradacijo kljub govoru o njeni “odpornosti” na zahodne sankcije.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

DVK z žrebom določila vrstni red kandidatnih list na glasovnici za evropske volitve

Državna volilna komisija je na današnji seji z žrebom...

Tomc in Zver o migracijskem paktu EU: Obvezna solidarnost je škodljiva in nelogična!

Čas je za politike, ki bodo zaščitili zunanje meje...

Zgodovinar dr. Podbersič: “Izjava FDV je deplasirana, neumestna in nepoznavalska”

"Nimam besed, da si nekateri, ki želijo biti razumniki,...

“Posilstvo nad slovenskim jezikom s strani javnega medija”

"Ali bomo kot družba dovolili, da nam nekateri s...