Plovila ruske mornarice bodo pristala v Havani, kot del pritiska proti zahodu, da le ta neha dostavljati orožje Ukrajini. Kuba vztraja, da prisotnost ruske mornarice ni grožnje in pravi, da ladjevje nima jedrskega orožja. Korak Rusije je dodatna provokacija, ki prispeva k naraščajoči napetosti med Rusijo in ZDA zaradi vojne v Ukrajini.
Ameriški uradnik je novinarjem v sredo povedal, da namerava Rusija poslati bojna plovila v karibsko regijo za izvajanje pomorskih vaj, pri čemer je opozoril, da medtem ko Washington ne vidi njihovega prihoda kot grozečega, bo ameriška mornarica spremljala vaje.
150 kilometrov od ameriške obale bodo izstrelili “pozdravni” salvo
Kubansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da bodo poleg ladje Kazan gostujoče ruske ladje vključevale fregato Gorshkov, flotni naftni tanker Pašin in reševalni vlačilec Nikolai Čiker.

Med prihodom flote v pristanišče v Havani bo z ene od ladij izstreljenih 21 salv kot pozdrav državi, na kar bo odgovorila topniška baterija kubanskih revolucionarnih oboroženih sil, je sporočilo zunanje ministrstvo.
Odnosi med Rusijo in Kubo so postali tesnejši od srečanja kubanskega predsednika Miguela Diaz-Canela in Putina leta 2022. Par se je prejšnji mesec srečal na letni vojaški paradi 9. maja na Rdečem trgu pred Kremljem.

Med hladno vojno je bila Kuba pomembna stranka Sovjetske zveze. Namestitev sovjetskih jedrskih raket na otoku je sprožila kubansko raketno krizo leta 1962, ko sta bila Washington in Moskva blizu vojne, ki bi lahko prerasla v tretjo svetovno vojno. Zaradi incidenta so ZDA Kubi uvedle trgovinski embargo, ki ostaja v veljavi še danes.
I. K.