“Komunisti bodo branili svoje privilegije do zadnje kaplje rdeče zvezde,” je na družbenem omrežju X zapisala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, ki je komentirala namero obstoječe oblasti, da zaščiti svoje “privilegije”.
Kot smo poročali, je stranka SDS vložila predlog zakona, ki bi razveljavil obstoječo zakonsko podlago za podeljevanje dodatkov k pokojninam za posebne zasluge za državo iz leta 1974. Ta namreč po njihovem mnenju pomeni odmik od temeljnega načela pokojninske zakonodaje.
Kdor misli, da se je zgodba o zavrnitvi Zakona o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke na referendumu končala, se precej moti. Jasna zavrnitev s strani volivcev je bila očiten šok za aktualno vlado, še posebej pa za kulturno ministrico Asto Vrečko, ki se je prek medijev na vse možne načine trudila v ljudeh – čeprav to z zakonom ni imelo nobene povezave – vzbuditi antijanša sentiment. A ljudje jim po letih lapsusov, zavajanj in laži tokrat niso nasedli.
Volivci so zavrnili novi predlog zakona, a je po mnenju stranke SDS “sporen” tudi obstoječi zakon iz leta 1974, zato so vložili predlog za njegovo razveljavitev. Leva vlada očitno ne namerava iz rok spustiti svojih privilegijev – nasprotno. Vodja poslanske skupine SDS je na X razkrila, da “v Državnem zboru že pripravljajo pravna mnenja, ki bi zavrnila obravnavo Zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam s posebnimi zaslugami (ZIPO) iz leta 1974.”
Komunisti bodo branili svoje privilegije do zadnje kaplje rdeče zvezde. @vladaRS
Zato v @Drzavnizbor že pripravljajo pravna mnenja, ki bi zavrnila obravnavo Zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge (ZIPO) iz leta 1974. https://t.co/jwmWRIzxHx
— Jelka Godec (@jelka_godec) May 14, 2025
Z vprašanjem, ali to drži, smo se obrnili direktno na Državni zbor, kjer so nam odgovorili, da “Zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge (ZIPO) iz leta 1974 ni v zakonodajnem postopku”.
Po besedah SDS je ta zakon nesprejemljiv, saj ustvarja privilegije in odmik od temeljnih načel pokojninske zakonodaje, ki temeljijo na dolžini zavarovalne dobe in vplačanih prispevkih. Cilj je povečati preglednost in pravičnost v pokojninskem sistemu ter okrepiti zaupanje, hkrati pa odpraviti privilegije. Hoivik je izpostavil, da je potrebna jasna razprava o tem, ali želi država delovati po načelih enakosti, ne glede na dosežke posameznikov, ter predlagal, da se zakon razveljavi in začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem listu.
A. H.
