Golob branil malomarno gospodarjenje obeh ministric

Datum:

Predsednik vlade Robert Golob je moral na današnji redni seji v Državnem zboru odgovoriti na vprašanja, ki zanimajo celotno slovensko javnost. Stanje v njegovi vladi je precej alarmantno, na današnji redni seji pa so bila v ospredju prav vprašanja poslancev, namenjena Golobu in ministrom. Poslance zanimajo tudi aktualna vprašanja, med drugim o nakupu prostorov na Litijski, nakupu 13 tisoč računalnikov in predlogu prenovljenega energetskega zakona. 

Poslanec SDS Dejan Kaloh je predsednika vlade spraševal o nakupu prostorov za sodišče na Litijski cesti, zaradi katerega je ministrstvo za pravosodje pod drobnogledom Nacionalnega preiskovalnega urada in Komisije za preprečevanje korupcije. Golobu je postavil vprašanje tudi poslanec SDS Tomaž Lisec o domnevno spornem nakupu 13.000  računalnikov, zaradi česar se pojavlja marsikateri sum.

Aktualna vlada zavrača poslanska vprašanja in nujne seje
Prva je spregovorila vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, ki je poudarila, da se pri nadzoru izvršilne veje oblasti uporablja več orodij, predvsem so ta pomembna za opozicijo. V preteklosti je večkrat opozorila, da aktualna vlada na pisna poslanska vprašanja ne odgovarja oziroma jih zavrača, po njenih besedah je bilo takih kar 11, na enega od njih vlada ni odgovorila že od 26. aprila 2023.

Foto; zajem zaslona

Poudarila je, da so 10. januarja v SDS vložili zahtevo za sklic nujne seje Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo ter izobraževanje in mladino, saj naj bi ministrica Emilija Stojmenov Duh za 13.000 računalnikov, za katere nihče ne ve niti, kje so, zapravila 6,5 milijona davkoplačevalskega denarja. Zahteva je bila zavrnjena, je poudarila Godec in dodala, da jim je bilo rečeno, naj tudi ne pozivajo izvršne veje oblasti, naj nekaj nared. Povrhu vsega pa se zdi, da bo tako zavrnjen tudi njihov sklic izredne seje za zdravstvo.

Golob brez jasnega in konkretnega odgovora o nakupu 13.000 računalnikov
Naslednji je govoril poslanec SDS Tomaž Lisec, ki je dejal, se zaveda, da je bil premier na dopustu v Londonu, da pa je gotovo seznanjen s trenutnim dogajanjem v Sloveniji.  Lisca je zanimal Golobov odziv na delovanje ministrice za digitalno preobrazbo Stojmenove Duh, ki ji med drugim očitajo sum storitve kaznivega dejanja nevestnega dela in oškodovanja davkoplačevalcev zaradi negospodarnega nakupa 13.000 računalnikov. Proti njej je vložena interpelacija.

“Gre za nakup opreme, ki je še kako potrebna v Sloveniji,” je odgovoril Golob in dodal, da bi morala to vlada narediti že prej – iz česar lahko sklepamo le to, da bi morala vlada že prej “vreči stran” 6,5 milijona evrov za neuporabno opremo. Golob je opravičeval nakup računalnikov, češ da pomagajo, ko pridejo v prave roke. Tako je, a ti – stojijo v skladišču. Golob je nadaljeval, da je treba postaviti merila in ugotoviti, kako bo teh 13.000 računalnikov prišlo v prave roke. “To je vse, kar lahko o tej temi povem danes,” je sklenil Golob. A Lisec ni bil zadovoljen z odgovorom. V času kovida je bilo zagotovljeno določeno število računalnikov otrokom, ki jih potrebujejo, zato Golobov izgovor o “potrebnosti” tolikšnega števila računalnikov ne drži vode.

“Filozofski odgovori predsednika vlade me niso zadovoljili, ni odgovoril na nobeno konkretno vprašanje, se je pa lepo elegantno izognil temu, ali še zaupa ministrici za digitalno preobrazbo,” je dejal Lisec.

Foto: zajem zaslona

Zanimalo ga je, ali je število računalnikov po Golobovem mnenju realno in ali bo vlada izpeljala javno naročilo tudi za operacijske sisteme in antivirusno zaščito, saj so omenjeni računalniki brez tega, in ali ministrici še zmeraj po vsem tem zaupa. Golob se je, kot to počne na vsaki seji, kjer mu postavljajo vprašanja, izmikal odgovorom.

Kot vemo, se je ministrstvo za pravosodje pod drobnogledom v javnosti znašlo zaradi domnevnih nepravilnosti pri nakupu, proti Dominiki Švarc Pipan pa je napovedana interpelacija. “Ministrica Švarc Pipan je kot predstojnica ministrstva podpisala izrazito škodljivo pogodbo v imenu države in jasno je, da ne obvladuje svojega resorja niti po strokovni niti po organizacijski plati. Zakaj za ministrico za pravosodje niso takoj nastopile politične konsekvence in je vi kot predsednik vlade niste pozvali k odstopu?” je med drugim Golobu postavil vprašanje poslanec Kaloh. Poudaril je, da je njeno potezo obsodil tudi minister za finance Klemen Boštjančič, “zato vas sprašujem, kdo je kriv, da je ta posel sploh prišel na vlado, zakaj ste o tem glasovali in omogočili sporni nakup, ter kako je mogoče, da država v enem dnevu odloči, zagotovi sredstva in naslednji dan nakaže na transakcijski račun prodajalca?”

Foto: zajem zaslona

Golob, tako kot Švarc Pipanova, odgovornost prelaga na druge
Golob je priznal, da so informacije zelo zaskrbljujoče in da se objektivni odgovornosti ministrica ne bo mogla izogniti, “kakšne pa so posledice objektivne odgovornosti in ali bomo s tem pometli pod preprogo vse tisto, kar se je dogajalo v ozadju, vam pa zagotavljam, da ne”, je dejal. Poudaril je, da je projekt problematičen in da kljub temu, da je zahteval poročilo že dvakrat, ni dobil podatka o tem, kdo je ta projekt izbral. Kljub temu pa se Golob izgovarja na to, da je v vseh gradivih zapisano, da je bila vsa “procedura v celoti upoštevana, kar pomeni, da ne gre za napako posamične osebe ampak če že, za načrtno in premišljeno dejanje skupine oseb, ki je imela v svojih rokah aparat ministrstva za pravosodje”, je dejal Golob, ki je odgovornost – tako kot Švarc Pipanova – želel preložiti na “skupino” in posredno oprati ime Švarc Pipanove, češ, da je bila zavedena in da je nekdo “izkoristil njeno osebno stisko”. Kakšna bo njena usoda, ni povedal, glede te odločitve bo počakal na odločitev SD.

A kako je možno speljati večmilijonski posel brez da bi bila v ozadju jasna politična podpora, se sprašuje Kaloh, ki dodaja, da je Golob odgovoren za delovanje celotne vlade in usklajevanje med posameznimi ministri. Golobu je med drugim očital, da ga je doslej zanimala samo odgovornost “operativnih uradnikov”, a da je “levji delež sredstev zagotovil njegov finačni minister, 6,5 milijonov in to iz proračunske rezerve“, je poudaril Kaloh.

Interpelacija zoper Švarc Pipanovo je bila danes vložena
Razpravo o usodi Švarc Pipan je danes pričakovati tudi v njeni matični SD. Iz stranke sicer prihajajo neuradne informacije, da so ministrici predvsem v poslanski skupini podporo že odrekli. Ministričin položaj bi bilo namreč še posebej težko ubraniti v razpravi ob interpelaciji, ki so jo danes vložili v SDS, je slišati v stranki.

Kaloh: Prevzemanje politične odgovornosti bi bil minimum politične higiene
“Slovenski davkoplačevalci si zaslužijo odgovor na vprašanje, zakaj se njihov denar meče dobesedno z lopato čez okna ministrstev vaše vlade in to pazite – v žepe zasebnikov. Te odgovore si zaslužijo  državljani. Točno na tem primeru demolirane stavbe se vidi, da je vaša vlada dejansko s proračunskim denarjem ravna zelo neodgovorno, tudi škodljivo”, je še izpostavil Kaloh.

A.H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tu je odgovor, zakaj Janković zmaguje na volitvah!

Levica spodbuja multikulturalizem, ker se ji to izplača. Odličen...

[Video] Breznik: Evropska unija mora začeti delovati bolj strateško

Poslanec SDS in kandidat za evropskega poslanca Franc Breznik...

[ODZIVI] Protikapitalistični protest je nova moda brezdelnežev, ki oponašajo delavce!

"Nikoli ne pozabimo. Protesti v času kovida niso bili...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten v škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...