“V Sindikatu vojakov Slovenije ne moremo parafirati in podpisati kolektivne pogodbe, ki delavcem v Slovenski vojski daje občutno manj kot zaposlenim v šolstvu, zdravstvu, funkcionarjem in drugim,” sporoča SVS vladi.
“Vlada se celo javno pohvali, da se nekaterim po njihovem predlogu osnovne plače dvignejo za 40 %,” piše Sindikat vojakov Slovenije. Vojak ima danes osnovno plačo pod minimalno v 25 plačnem razredu – bruto 1.219 evrov. Ob dvigu za 40 % bi plača vojaka bila v 34 plačnem razredu – bruto 1.706 evrov, kar bi predstavljalo dvig za 9 plačnih razredov. Vojakom vlada daje 152 evrov bruto, drugim ob istem dvigu plač pa več kot enkrat več, in sicer 323 evrov bruto.
Zakaj nekaterim 40%, vojakom pa samo 12% dvig osnovne plače?
Stališče in obrazložitev vlade za nepošteno ponudbo je, da vojaki in policisti lahko delajo nadure in so deležni dodatkov za delo popoldan, nočno delo, delo čez vikende in drugih. Zato je potrebno tistim, ki te možnosti nimajo, dvigniti osnovne plače, torej za 40 %, ker morajo tudi oni preživeti. SVS: “Takšna argumentacija je popolnoma sprevržena, nemoralna in neetična. Torej vojakom vlada ponuja plačilo za delo popoldan, ponoči in čez vikend, veliko v terenskih pogojih, za plačilo, kot ga bi imeli drugi, ki delajo 8 ur, 5 dni na teden, v pisarni na toplem brez dodatnih obremenitev.”
Ob tem vlada s prikazovanjem povprečnih izplačanih plač prikazuje vojake kot najbolje plačane javne uslužbence, pozabi pa povedati, da vojaki namesto 174 ur na mesec delajo po 80 ur več, torej 250 ur na mesec, od tega veliko v terenskih pogojih, v vseh vremenskih razmerah. Ne glede na vse druge okoliščine, da se nesorazmerja v osnovnih plačah ne odpravljajo, ampak se z reformo povečujejo, ob še vedno neustavnem novem kvorumu, za Sindikat vojakov Slovenije takšna ponudba dviga osnovnih plač ni sprejemljiva in zato takšne kolektivne pogodbe, ki drugim daje mnogo več, ne morejo podpisati.
Domen Mezeg