Slovenija ima po poročanju STA sedmo najvišjo minimalno bruto plačo v Evropski uniji. A po drugi strani je, čeprav STA o tem ne poroča, veliko nižje pri primerjavi povprečnih neto plač.
Kot poročajo na STA, ima po podatkih Eurofunda (Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer) Slovenija sedmo najvišjo minimalno bruto plačo v EU, ki znaša 1277,72 evra. Minimalna plača se je sicer zvišala za manj kot za 1,9 odstotka, pri čemer se je Slovenija znašla na koncu lestvice članic EU glede zvišanja minimalnih plač.
Minimalna plača odraža intervencijo politike, ne produktivnosti
Vse članice EU, razen Danske, Italije, Finske, Avstrije in Švedske imajo sicer uvedeno minimalno plačo. V omenjenih petih državah pa to urejajo s kolektivnimi pogodbami. Najvišjo minimalno plačo imajo v Luksemburgu, kjer znaša 2638 evrov bruto. Več kot 2000 evrov bruto znaša tudi na na Irskem, Nizozemskem, v Nemčiji in Belgiji.
Najnižjo minimalno bruto plačo pa imajo v Bolgariji, kjer znaša 551 evrov bruto, Madžarskem, kjer je 707 evrov bruto, v Latviji (740 evrov bruto), na Slovaškem (816 evrov bruto) in Češkem (826 evrov bruto). Poleg navedenih ima bruto plačo, ki je nižja od 1000 evrov, še pet držav. Slovenija spada med države z minimalno plačo med 1000 in 1500 evrov bruto, letošnja minimalna plača pa je postavljena pri slabih 1278 evrih bruto in s tem sedma najvišja.

A če primerjamo povprečne neto plače, je stanje veliko slabše. Tudi zato, ker je minimalna plača določena iz strani države – slednjo levičarska politika v Sloveniji potiska do meja ekonomske nevzdržnosti – povprečna plača pa odraža dejansko produktivnost.
Pri povprečnih plačah stanje precej slabše
Glede na podatke Eurostata iz leta 2023, ki jih je objavil novičarski portal euronews.com, je Slovenija na seznamu povprečnih neto plač šele na 20. mestu med 32 državami, ki poleg članic EU vključujejo tudi Združeno kraljestvo, Turčijo in članice schengenskega območja. Povprečna letna neto plača je znašala v Sloveniji 17.548 evrov. Tako je naša država kar pet mest pod povprečjem Evropske unije, ki je 28.217 evrov neto na leto. Pri povprečni neto plači po standardu kupne moči, ki je v EU 25.530 evrov neto, pa je stanje še slabše, saj je Slovenija z 19.706 evri neto šele na 22. mestu. Tako smo eno mesto nižje od Češke, ki ima po poročanju STA precej manjšo bruto minimalno plačo od Slovenije. Prav tako je pri primerjavi letnega zaslužka za družino z dvema otrokoma Slovenija na 20. mestu, pet mest pod evropskim povprečjem.
V Evropi je imajo najvišjo neto plačo sicer v Švici, kjer je znašala leta 2023 na leto 85.582 evrov, najnižjo pa v Bolgariji, kjer je 9.355 evrov. Povprečje sicer znotraj Evrope močno niha, odvisno pa je od stopnje zaposlovanja kot tudi od specifičnih regulacij v različnih državah ter od zakonodaj, industrijskega sektorja in gospodarskega razvoja.
A. S.