Cerarjevo sporočilo: Izplačujte si sporne dodatke, pri idrijskem rudniku pa ni šale

Datum:

Kulturna ministrica Julijana Bizjak Mlakar je prepričana, da je vzrok za Cerarjev poziv k njenemu odstopu predvsem ta, da se je “zoperstavila lobijem”. To je očitno večja težava kot afera z neupravičenim izplačevanjem dodatkov za stalno pripravljenost, zaradi katere Cerar ni sprejel Mramorjevega odstopa. 

Predsednika vlade Mira Cerarja je kulturna ministrica Julijana Bizjak Mlakar razjezila, ker naj bi odklanjala izvrševanje sklepov vlade glede idrijskega rudnika. Spomnimo. Ko je izbruhnila afera o izplačevanju dodatkov za stalno pripravljenost, je Cerar svojega finančnega ministra vneto zagovarjal. Češ, Mramor je priznal napako, del izplačanih dodatkov bo vrnil, zato bomo delali dalje. Premier kljub pritiskom in nezadovoljstvu javnosti ni sprejel njegovega odstopa.

S čim je Bizjak Mlakarjeva v resnici tako razburila premierja, še sama ne ve. “V pogovoru mi je omenjal le moje preveliko zavzemanje za kulturo in idrijski rudnik,” je pojasnila za Novo24TV. Ob tem je dodala, da ji ob predstavitvi argumentov, ki dokazujejo, da je bilo za to področje zadolženih več ministrov, ki pri iskanju rešitev niso sodelovali, sama pa je glede idrijskega in ostalih rudnikov naredila prav vse, kar je bilo glede na pristojnosti ministrstva možno, premier ni oporekal s protiargumenti.

Cerar ni pozval tistih, ki so zavračali predloge kulturnega ministrstva
Po njenem gre za izrazit medresorski problem, kjer pa so se pristojna ministrstva (ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, ministrstvo za finance, ministrstvo za infrastrukturo ter ministrstvo za okolje in prostor) bolj ali manj izogibala sodelovanja pri reševanju problema, hkrati pa so zavračala predloge kulturnega ministrstva in onemogočala rešitve.

“Glede na to, da je bilo konec leta kar 32 sklepov vlade nerealiziranih, naše ministrstvo pa je storilo vse – razen sklepov, ki so bili neizvedljivi, je najmanj nenavadno, zakaj niso bili poziva predsednika vlade deležni ministri, ki svojega dela na tem področju v resnici niso opravili,” je kritična Bizjak Mlakarjeva.

Po mnenju kulturne ministrice ta situacija ni primerljiva z afero, v kateri se je znašel finančni minister Mramor. “Sama si prizadevam za zakonitost, javno dobro, preglednost in javni interes. Na ministrsko mesto nisem prišla z nobenim nahrbtnikom in si nisem nobenega niti pridobila,” je pojasnila. 

Minister Mramor stalno nagaja kulturnikom
Pred predlogi krčenja sredstev za kulturo, ki so neprestano prihajali s strani ministra za finance, je ministrica uspešno ubranila sredstva za kulturo, ki so se v integralnem delu proračuna celo nekoliko povečala. Kot pravi, pa je ostal podedovani problem manjka sredstev za kulturno dediščino iz nepovratnih evropskih sredstev, zaradi katerih je ministrstvo pripravilo “zakon o kulturnem evru”, ki je eden od zakonov, ki so obstali na mizi ministra za finance, predsednik vlade pa kljub številnim dopisom javnosti o nujnosti zakona le-tega še ni posredoval vladi in v postopek sprejemanja.

Ministrica ne bo odletela zaradi kulture
Med kulturniki so mnenja glede verjetnega odhoda ministrice deljena. Nekdanjemu predsedniku Nacionalnega sveta za kulturo (NSK) Metodu Pevcu se razrešitev ministrice zdi pričakovana, po drugi strani pa je razočaran, ker se to ni zgodilo takrat, ko je NSK problematiziral njeno delo na področju kulture. “Očitno to lahko hkrati razumemo tudi kot dokaz, koliko vladi pomeni kultura,” je poudaril za STA.

Nina Knapič

Sorodno

Zadnji prispevki

Svoboda s svojimi kadri ustvarja sinekuro na Darsu

Poslanka Svobode Monika Pekošak je marca zaradi "osebnih razlogov"...

[Video] SDS vlaga referendum o zaupanju v vlado: “Happy end za državljane”

Danes je poslanska skupina SDS v Državnem zboru predlagala...

Skupina Atlantic: Močna rast prihodkov od prodaje in dobičkonosnosti

Atlantic Grupa je v prvem četrtletju 2024 zabeležila prihodke...